18 Փետրվար 2026 - 13:57 AMT
Մինչև 2019 թվականի հունվարի 1-ը ծնված յուրաքանչյուր երրորդ և հաջորդ երեխայի համար որևէ բան չի փոխվել՝ ավանդը ներդրված է բանկում, ստանում է ավանդի տոկոսները, իսկ 2019 թվականի հունվարի 1-ից հետո ծնված երեխաները զրկված են ավանդ ունենալու և նպաստ ստանալու հնարավորությունից, հայտնում է Արցախի տեղեկատվական շտաբը:
«Արցախի Հանրապետության կառավարության կողմից իրականացվող պետական նպաստների, ծնելիության և բազմազավակության խթանման միջոցառումների ծրագրով, մինչև 2019 թվականի հունվարի 1-ը ծնված յուրաքանչյուր երրորդ և հաջորդ երեխային հասանելիք գումարը, որպես ավանդ ներդրված էր «Արցախբանկ» ՓԲԸ-ում, և մինչև երեխայի 18 տարին լրանալը բանկը վճարում է ավանդի տոկոսները: Ծրագրում կատարված փոփոխությունների համաձայն 2019 թվականի հունվարի 1-ից հետո ծնված յուրաքանչյուր երրորդ և հաջորդ երեխային հասանելիք գումարի վճարման պարտավորությունը ստանձնել էր Արցախի Հանրապետությունը: Տարբերակված մոտեցումից խուսափելու համար պետության կողմից 2019 թվականի հունվարի 1-ից հետո ծնված շահառուների համար ավանդի տոկոսների չափով սահմանվել է նպաստ:
2023 թվականի սեպտեմբերի 19-20-ը ադրբեջանի կողմից սանձազերծած լայնածավալ ռազմական գործողությունների հետևանքով Արցախի Հանրապետության հայաթափման հետ միաժամանակ Հայաստանի Հանրապետության կողմից սառեցվել են Արցախի Հանրապետության անունով բացված բոլոր բանկային հաշիվները: Բյուջեի և ֆինանսական միջոցների բացակայության պատճառով Արցախի Հանրապետությունը զրկվել է իր ստանձնած պարտավորությունները կատարելու հնարավորությունից:
Ստեղծվել է մի իրավիճակ, երբ մինչև 2019 թվականի հունվարի 1-ը ծնված յուրաքանչյուր երրորդ և հաջորդ երեխայի համար որևէ բան չի փոխվել՝ ավանդը ներդրված է բանկում, ստանում է ավանդի տոկոսները, իսկ 2019 թվականի հունվարի 1-ից հետո ծնված երեխաները զրկված են ավանդ ունենալու և նպաստ ստանալու հնարավորությունից:
Արցախահայերի բռնի տեղահանությունից անմիջապես հետո խնդիրը բանավոր և գրավոր բազմիցս ներկայացվել է ՀՀ կառավարությանը, սակայն մինչև օրս որևէ արձագանք չկա խնդրի լուծման և առաջացած սոցիալական անհավասարության հաղթահարման գործում»,-ասվում է շտաբի հայտարարության մեջ:

18 Февраль 2026 - 14:34 AMT
Для каждого третьего и последующего ребенка, родившегося до 1 января 2019 года, ничего не изменилось — вклад размещен в банке и начисляются проценты, тогда как дети, родившиеся после 1 января 2019 года, лишены возможности иметь вклад и получать пособие, сообщает Информационный штаб Арцаха.
В рамках программы государственных пособий, стимулирования рождаемости и многодетности, реализуемой правительством Республики Арцах, средства, предназначенные для каждого третьего и последующего ребенка, родившегося до 1 января 2019 года, размещались в виде вклада в ЗАО «Арцахбанк», и до достижения ребенком 18 лет банк выплачивал проценты по вкладу.
Согласно внесенным изменениям, обязательство по выплате средств для каждого третьего и последующего ребенка, родившегося после 1 января 2019 года, взяла на себя Республика Арцах. Во избежание дифференцированного подхода для таких бенефициаров было установлено пособие в размере процентов по вкладу.
В результате широкомасштабных военных действий, развязанных Азербайджаном 19–20 сентября 2023 года, и одновременного опустошения Арцаха, Республикой Армения были заморожены все банковские счета, открытые на имя Республики Арцах. Из-за отсутствия бюджета и финансовых средств Арцах лишился возможности выполнять взятые на себя обязательства.
В результате сложилась ситуация, при которой для третьих и последующих детей, родившихся до 1 января 2019 года, ничего не изменилось — вклад размещен в банке и начисляются проценты, тогда как дети, родившиеся после 1 января 2019 года, лишены и вклада, и пособия.
Сразу после принудительного переселения арцахских армян проблема неоднократно поднималась перед правительством Армении как устно, так и письменно, однако до настоящего времени не последовало никакой реакции по ее решению и преодолению возникшего социального неравенства, говорится в заявлении штаба.
19 сентября 2023 года Азербайджан начал широкомасштабное нападение на Арцах, подвергнув всю территорию массированным артиллерийским обстрелам. 20 сентября власти Арцаха приняли предложение командования российской миротворческой миссии о прекращении огня, согласившись на условия Баку, включая разоружение Армии обороны и ликвидацию Республики Арцах.
В результате нападения погибли 223 человека, в том числе 20 гражданских лиц, из них шестеро несовершеннолетних. С 24 сентября началось принудительное переселение жителей Арцаха, более 100 тысяч человек были вынуждены переехать в Армению. По некоторым данным, в Арцахе оставались около 20 армян, из которых 11 впоследствии вернулись в Армению, один скончался и один был задержан.