ՀՀ-ն COP17-ին կմոտենա «Գործողություն հանուն բնության» սկզբունքով՝ շեշտադրելով գիտահեն մոնիթորինգը, քաղաքականությունների համադրվածությունը և կայուն ներդրումները: Այդ մասին ՇՄ նախարար Համբարձում Մաթևոսյանն ասել է Հռոմում ընթացող ՄԱԿ-ի Կենսաբազմազանության կոնվենցիայի SBI-6-ի շրջանակում «Ագրոսննդային համակարգերը գործողության մեջ հանուն բնության» խորագրով հատուկ բարձր մակարդակի միջոցառմանը:
Նա միջոցառմանը մասնակցել է Կենսաբազմազանության կոնվենցիայի (CBD) գործադիր քարտուղար տիկին Աստրիդ Շոմեյքերի և ՄԱԿ-ի Պարենի և գյուղատնտեսության կազմակերպության (FAO) գլխավոր տնօրեն Չու Դոնգյուի հետ ու հանդես է եկել բացման խոսքով։
Նախարարը ընդգծել է, որ Հայաստանը գտնվում է կարևոր փուլում, քանի որ 2026 թվականին երկրում նախատեսված COP17-ը Կունմին-Մոնրեալի Գլոբալ կենսաբազմազանության շրջանակի 2030 թիրախներին հասնելու ճանապարհի միջնակետն է, և այս փուլում երկրի ստանձնած պարտավորությունները պետք է վերածվեն չափելի արդյունքների՝ ի շահ բնության և մարդկանց։
Իր ելույթում նա նշել է, որ սննդային անվտանգությունը, հողերի դեգրադացիան, կենսաբազմազանության կորուստը և կլիմայի փոփոխությունը փոխկապակցված խնդիրներ են։ Նրա խոսքով՝ կենսաբազմազանության պահպանումը ոչ թե հակասում է սննդային անվտանգությանը, այլ դառնում է դրա հիմնասյունը՝ բարձրացնելով համակարգերի դիմակայունությունն ու ապահովելով կայուն արտադրություն։ Նախարարը կարևորել է միջոլորտային համագործակցությունն ու ներառական մոտեցումը՝ ապահովելով գյուղատնտեսների, տեղական համայնքների, կանանց և երիտասարդների լիարժեք մասնակցությունը, ինչպես նաև կենսաբազմազանության ներառումը ազգային ռազմավարություններում՝ կայուն հողօգտագործման, ագրոէկոլոգիայի զարգացման, գենետիկական ռեսուրսների պահպանման և վնասակար սուբսիդիաների կրճատման ուղղություններով։

19 Февраль 2026 - 08:57 AMT
Армения подойдет к COP17, руководствуясь принципом «Действие во имя природы», с акцентом на научно обоснованный мониторинг, согласованность политик и устойчивые инвестиции. Об этом министр окружающей среды Республики Армения Амбарцум Матевосян заявил на специальном высокоуровневом мероприятии «Агропродовольственные системы в действии во имя природы», прошедшем в Риме в рамках шестой сессии Вспомогательного органа по осуществлению Конвенции ООН о биологическом разнообразии (SBI-6).
Он принял участие в мероприятии вместе с исполнительным секретарем Конвенции о биологическом разнообразии (CBD) госпожой Астрид Шомейкер и генеральным директором Продовольственной и сельскохозяйственной организации ООН (FAO) Цюй Дунъюем и выступил с вступительным словом.
Министр подчеркнул, что Армения находится на важном этапе, поскольку запланированная в стране в 2026 году COP17 станет серединой пути к достижению целей Глобальной рамочной программы по биоразнообразию Куньмин — Монреаль на период до 2030 года. На данном этапе принятые страной обязательства должны быть преобразованы в измеримые результаты в интересах природы и людей.
В своем выступлении он отметил, что продовольственная безопасность, деградация земель, утрата биоразнообразия и изменение климата являются взаимосвязанными проблемами. По его словам, сохранение биоразнообразия не противоречит обеспечению продовольственной безопасности, а, напротив, становится ее основой, повышая устойчивость систем и обеспечивая стабильное производство.
Министр подчеркнул важность межсекторного сотрудничества и инклюзивного подхода с обеспечением полноценного участия фермеров, местных сообществ, женщин и молодежи, а также интеграции вопросов биоразнообразия в национальные стратегии в направлениях устойчивого землепользования, развития агроэкологии, сохранения генетических ресурсов и сокращения вредных субсидий.
17-я Конференция сторон Конвенции о биологическом разнообразии (COP17) пройдет 18–30 октября 2026 года в выставочном центре «Меридиан» в Ереване.