ՀՀ-ն COP17-ին կմոտենա «Գործողություն հանուն բնության» սկզբունքով՝ շեշտադրելով գիտահեն մոնիթորինգը, քաղաքականությունների համադրվածությունը և կայուն ներդրումները: Այդ մասին ՇՄ նախարար Համբարձում Մաթևոսյանն ասել է Հռոմում ընթացող ՄԱԿ-ի Կենսաբազմազանության կոնվենցիայի SBI-6-ի շրջանակում «Ագրոսննդային համակարգերը գործողության մեջ հանուն բնության» խորագրով հատուկ բարձր մակարդակի միջոցառմանը:
Նա միջոցառմանը մասնակցել է Կենսաբազմազանության կոնվենցիայի (CBD) գործադիր քարտուղար տիկին Աստրիդ Շոմեյքերի և ՄԱԿ-ի Պարենի և գյուղատնտեսության կազմակերպության (FAO) գլխավոր տնօրեն Չու Դոնգյուի հետ ու հանդես է եկել բացման խոսքով։
Նախարարը ընդգծել է, որ Հայաստանը գտնվում է կարևոր փուլում, քանի որ 2026 թվականին երկրում նախատեսված COP17-ը Կունմին-Մոնրեալի Գլոբալ կենսաբազմազանության շրջանակի 2030 թիրախներին հասնելու ճանապարհի միջնակետն է, և այս փուլում երկրի ստանձնած պարտավորությունները պետք է վերածվեն չափելի արդյունքների՝ ի շահ բնության և մարդկանց։
Իր ելույթում նա նշել է, որ սննդային անվտանգությունը, հողերի դեգրադացիան, կենսաբազմազանության կորուստը և կլիմայի փոփոխությունը փոխկապակցված խնդիրներ են։ Նրա խոսքով՝ կենսաբազմազանության պահպանումը ոչ թե հակասում է սննդային անվտանգությանը, այլ դառնում է դրա հիմնասյունը՝ բարձրացնելով համակարգերի դիմակայունությունն ու ապահովելով կայուն արտադրություն։ Նախարարը կարևորել է միջոլորտային համագործակցությունն ու ներառական մոտեցումը՝ ապահովելով գյուղատնտեսների, տեղական համայնքների, կանանց և երիտասարդների լիարժեք մասնակցությունը, ինչպես նաև կենսաբազմազանության ներառումը ազգային ռազմավարություններում՝ կայուն հողօգտագործման, ագրոէկոլոգիայի զարգացման, գենետիկական ռեսուրսների պահպանման և վնասակար սուբսիդիաների կրճատման ուղղություններով։

19 February 2026 - 08:56 AMT
Armenia will approach COP17 guided by an “Action for Nature” principle, focusing on science-based monitoring and coordinated policies, the environment minister said in Rome.
Armenia will approach COP17 under the principle of “Action for Nature,” emphasizing science-based monitoring, policy coherence and sustainable investment, Environment Minister Hambardzum Matevosyan said at a high-level special event titled “Agrifood Systems in Action for Nature” held within the framework of the UN Convention on Biological Diversity SBI-6 session in Rome.
He took part in the event alongside Executive Secretary of the Convention on Biological Diversity (CBD) Astrid Schomaker and Director-General of the UN Food and Agriculture Organization (FAO) Qu Dongyu, delivering opening remarks.
The minister stressed that Armenia is at an important stage, as the COP17 conference scheduled to be held in the country in 2026 marks the midpoint on the path toward achieving the 2030 targets of the Kunming-Montreal Global Biodiversity Framework. At this stage, he said, the country’s commitments must be translated into measurable outcomes for the benefit of nature and people.
In his speech, he noted that food security, land degradation, biodiversity loss and climate change are interconnected challenges. According to him, biodiversity conservation does not contradict food security but instead becomes its foundation by enhancing system resilience and ensuring sustainable production.
The minister underscored the importance of cross-sectoral cooperation and an inclusive approach, ensuring the full participation of farmers, local communities, women and youth. He also highlighted the integration of biodiversity into national strategies, including sustainable land use, development of agroecology, conservation of genetic resources and reduction of harmful subsidies.
The 17th Conference of the Parties (COP17) to the Convention on Biological Diversity will take place on October 18-30, 2026, at the Meridian Expo Center in Yerevan.