20 Փետրվար 2026 - 11:52 AMT
Վերջին օրերին տարբեր հարթակներում տարածվող տեղեկությունները և դրանց շուրջ ծավալվող քննարկումները, թե իբր 2026-ի սեպտեմբերից Հայաստանում նախատեսվում է փակել 231 դպրոց, չեն համապատասխանում իրականությանը և ապատեղեկատվություն են, հայտնում է ։ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարությունը:
Նշվում է, որ կրթության ոլորտում իրականացվող պետական քաղաքականությունը միտված է հանրակրթության արդյունավետ զարգացմանը, կրթության հասանելիության ընդլայնմանը և որակի բարձրացմանը, ոչ թե կրթական հնարավորությունների սահմանափակմանը։
Այս դիրքորոշման վկայությունը, ըստ նախարարության, հանրապետությունում իրականացվող դպրոցաշինության լայնածավալ ծրագրերն են, որոնց արդյունքում տարբեր բնակավայրերում պարբերաբար բացվում են նոր դպրոցներ և մանկապարտեզներ։
ԿԳՄՍՆ-ն հորդորել է կրթության զարգացման հարցերով մտահոգ քաղաքացիներին և մասնագիտական հանրույթին չտրվել տարբեր օրակարգեր սպասարկող ուժերի մանիպուլյացիաներին և առաջնորդվել բացառապես պաշտոնական ու հավաստի աղբյուրներով։
Նախարարությունը նաև նշել է, որ շարունակելու է գործել բաց և թափանցիկ կերպով՝ հանրությանը տրամադրելով ամբողջական, ճշգրիտ և հիմնավորված տեղեկատվություն կրթության ոլորտում իրականացվող ծրագրերի և նախաձեռնությունների մասին։
Կառավարությունը մշտապես խոսում է «300 դպրոց, 500 մանկապարտեզ» ծրագրի մասին, որով նախատեսվում են կառուցման, վերակառուցման և հիմնանորոգման աշխատանքներ:

Распространяемые в последние дни на различных платформах сообщения о том, что с сентября 2026 года в Армении якобы планируется закрыть 231 школу, не соответствуют действительности и являются дезинформацией, сообщили в Министерстве образования, науки, культуры и спорта Армении.
В ведомстве отметили, что государственная политика в сфере образования направлена на эффективное развитие общего образования, расширение доступности и повышение качества, а не на ограничение образовательных возможностей.
В подтверждение своей позиции министерство указало на масштабные программы строительства школ, реализуемые по всей республике, в рамках которых в различных населенных пунктах регулярно открываются новые школы и детские сады.
В Минобразования призвали граждан, обеспокоенных вопросами развития образования, и профессиональное сообщество не поддаваться манипуляциям сил, обслуживающих различные повестки, и руководствоваться исключительно официальными и достоверными источниками.
Министерство также подчеркнуло, что продолжит работать открыто и прозрачно, предоставляя обществу полную, точную и обоснованную информацию о реализуемых программах и инициативах в сфере образования.
Правительство неоднократно заявляло о программе «300 школ, 500 детских садов», предусматривающей строительство, реконструкцию и капитальный ремонт образовательных учреждений.