Հայաստանում 7-րդ շաբաթվա ընթացքում սուր շնչառական վարակների որոշակի ակտիվացում է արձանագրվել բոլոր տարիքային խմբերում, հայտնում է «Հերացի վերլուծական» կենտրոնը:
Ըստ շաբաթական ամփոփ տվյալների, ՍՇՎ տարածվածությունն աճել է։ ԵՊԲՀ «Հերացի» թիվ 1 և «Մուրացան» հիվանդանոցային համալիրներում, ինչպես նաև Միքայելյան վիրաբուժության ինստիտուտում հոսպիտալացված սուր շնչառական վարակներով դեպքերի համակցված գնահատմամբ՝ 2026 թվականի 7-րդ շաբաթում (09.02-15.02.2026թ.) ծանր ՍՇՎ-ով նոր դեպքերի թիվը եղել է 78, ինչը նախորդ շաբաթվա համեմատ աճել է 18%-ով։
Ծանր ՍՇՎ-ով նոր արձանագրված դեպքերը կազմել են հոսպիտալացվածների ընդհանուր թվի 9%-ը՝ նախորդ շաբաթվա 7.4%-ի դիմաց։
Տարիքային կառուցվածքի ուսումնասիրությունը ցույց է տվել, որ մինչև 5 տարեկանների մասնաբաժինը ևս ավելացել է՝ հասնելով ընդհանուր դեպքերի 55%-ի (43 դեպք)՝ նախորդ շաբաթ արձանագրված 50%-ի փոխարեն։
Դեպքերի 40%-ը (31 դեպք) բաժին է հասել 5-14 տարեկաններին, 4%-ը (3 դեպք)՝ 15-29 տարեկաններին, իսկ 1%-ը (1 դեպք) արձանագրվել է 30-64 տարեկանների շրջանում։ Ծանր ՍՇՎ-ով չորս հիվանդ՝ բոլորը մինչև 5 տարեկան, ընդունվել են ինտենսիվ թերապիայի բաժանմունք։
Նշված ժամանակահատվածում գրիպի նկատմամբ լաբորատոր հետազոտության ենթարկված նոր ծանր ՍՇՎ դեպքերի թիվը կազմել է 8։
Ծանր ՍՇՎ-ով հոսպիտալացվածների շրջանում մահվան դեպքեր չեն գրանցվել։
Պաշտոնական հրապարակումների համաձայն՝ Հայաստանում շարունակվել է ռեսպիրատոր սինցիտիալ վիրուսի, ռինովիրուսի, մետապնևմովիրուսի և պարագրիպի հարուցիչների շրջանառությունը։
Հիվանդությունների վերահսկման և կանխարգելման եվրոպական կենտրոնի (ECDC) ամփոփ տվյալներով՝ 2026 թվականի փետրվարի 2-ից 8-ն ընկած ժամանակահատվածում գրիպի տարածաշրջանային ցուցանիշները թե՛ առաջնային, թե՛ հիվանդանոցային օղակներում շարունակել են նվազել՝ սեզոնի սկզբում արձանագրված բարձր մակարդակից հետո։
Հոսպիտալացումների գերակշիռ մասը կազմել են 65 և բարձր տարիքի անձինք։
Տարածաշրջանում A (H3) գրիպի վիրուսը շարունակել է մնալ շրջանառվող հիմնական տեսակը (77%), թեև արձանագրվել է նաև A(H1) վիրուսի շրջանառություն (23%)։ Տարածաշրջանային մակարդակում գրիպի դրական արդյունքով թեստերի թիվը գերազանցել է 10% համաճարակային շեմն՝ կազմելով 28%, մինչդեռ նախորդ շաբաթ այն եղել է 33%։ 31 երկրում դրական թեստերի միջին ցուցանիշը կազմել է 13%, իսկ ևս 22 երկրներ հաղորդել են առնվազն 10% մակարդակ։
SARS-CoV-2 վարակի ակտիվության տարածաշրջանային մակարդակը պահպանվել է 3%։
Շնչառական սինցիցիալ վիրուսի (RSV) ակտիվությունը նախորդ շաբաթվա համեմատ գրեթե չի փոփոխվել։ RSV դրական նմուշների մակարդակն եղել է 10%։ Մինչև 5 տարեկան երեխաները շարունակել են կազմել դեպքերի գերակշռող բաժինը։

В течение седьмой недели года в Армении зафиксирована определенная активизация острых респираторных инфекций (ОРИ) во всех возрастных группах, сообщает аналитический центр «Гераци».
Согласно недельным сводным данным, распространенность ОРИ возросла. По совокупной оценке госпитализаций в университетских клиниках ЕГМУ «Гераци» № 1 и «Мурацан», а также в Институте хирургии имени Микаеляна, в 7-ю неделю 2026 года (9–15 февраля) зарегистрировано 78 новых случаев тяжелой ОРИ, что на 18% больше по сравнению с предыдущей неделей.
Доля новых тяжелых случаев ОРИ составила 9% от общего числа госпитализированных против 7,4% неделей ранее.
Анализ возрастной структуры показал увеличение доли детей до 5 лет — до 55% (43 случая) по сравнению с 50% неделей ранее.
На возрастную группу 5–14 лет пришлось 40% случаев (31 случай), на 15–29 лет — 4% (3 случая), на 30–64 года — 1% (1 случай). Четыре пациента с тяжелой ОРИ — все в возрасте до 5 лет — были госпитализированы в отделение интенсивной терапии.
В указанный период лабораторному исследованию на грипп подверглись 8 новых тяжелых случаев ОРИ.
Среди госпитализированных с тяжелой ОРИ летальных исходов не зарегистрировано.
Согласно официальным публикациям, в Армении продолжалась циркуляция респираторно-синцитиального вируса, риновируса, метапневмовируса и возбудителей парагриппа.
По сводным данным Европейского центра по профилактике и контролю заболеваний (ECDC), в период с 2 по 8 февраля 2026 года региональные показатели гриппа как в первичном звене, так и в стационарах продолжили снижаться после высоких уровней, зафиксированных в начале сезона.
Большинство госпитализаций пришлось на лиц в возрасте 65 лет и старше.
В регионе продолжал доминировать вирус гриппа A (H3) — 77%, при этом также отмечалась циркуляция A (H1) — 23%. На региональном уровне доля положительных тестов на грипп превысила эпидемический порог в 10%, составив 28% против 33% неделей ранее. В 31 стране средний показатель положительных тестов составил 13%, еще 22 страны сообщили о показателях не ниже 10%.
Региональный уровень активности инфекции SARS-CoV-2 сохранился на уровне 3%.
Активность респираторно-синцитиального вируса по сравнению с предыдущей неделей практически не изменилась, доля положительных образцов составила 10%. Дети до 5 лет продолжили составлять большинство случаев.