Փոսերի հետևանքով տուժած վարորդներին քաղաքապետարանը չի փոխհատուցելու: Այդ մասին ասուլիսում ասել է Երևանի փոխքաղաքապետ Արմեն Փամբուխչյանը՝ պատասխանելով լրագրողի հարցին, հայտնում է Aysor.am-ը:
«Ո՞րն է պատասխանատու վարքագիծը, ձյուն է եկել, աղ ենք լցրել և փոսեր են գոյացել։ Այսինքն, կա՛մ պետք է ձյունը չմաքրվեր, կա՛մ… Ես ուզում եմ հասականալ, թե որն է դրա պատասխանատվությունը։ Ստեղծված բնական իրավիճակով պայմանավորված եղել են փոսեր։ Ցավոք, քաղաքապետարանը փոխհատուցման ընթացակարգ չունի»,-ասել է Փամբուխչյանը։
Նա նաև ասել է, որ Երևանում փոսալցման աշխատանքների կազմակերպման ընթացքում բիտումի պակաս չի եղել, բայց եղել են թերացումներ:
Հանրության շրջանում մեծ դժգոհություն է առաջացրել մեծաքանակ փոսերի առկայությունը Երևանի փողոցներում, որոնք ի հայտ են եկել ձյունը հալվելուն պես:

20 February 2026 - 14:28 AMT
Yerevan municipality will not compensate drivers who suffered damage due to potholes, Deputy Mayor Armen Pambukhchyan said at a press conference, responding to a journalist’s question, according to Aysor.am .
“What is responsible behavior? It snowed, we spread salt, and potholes formed. So either the snow should not have been cleared, or… I want to understand what the responsibility is here. The potholes emerged due to a natural situation. Unfortunately, the municipality does not have a compensation procedure,” Pambukhchyan said.
He also stated that there was no shortage of bitumen during the organization of pothole repairs in Yerevan, but there were shortcomings.
The large number of potholes that appeared on Yerevan’s streets after the snow melted has sparked significant public dissatisfaction.