20 Փետրվար 2026 - 13:19 AMT
Երևանի Աջափնյակ վարչական շրջանում արձանագրված կրակոցների առթիվ քրեական գործ է հարուցվել մեկ անձի նկատմամբ: Այդ մասին հայտնել են Քննչական կոմիտեից, տեղեկացնում է «Ազատությունը»:
ՔԿ-ից հայտնել են, որ քրեական վարույթի շրջանակում տվյալ անձի նկատմամբ իրականացվել է հանրային քրեական հետապնդում՝ ծանր և առանձնապես ծանր հանցագործությունների հատկանիշներով (Քրեական օրենսգրքի 155-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 7-րդ և 8-րդ կետերով, 7 դրվագ 44-155-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 7-րդ և 8-րդ կետերով, Քրեական օրենսգրքի 297-րդ հոդվածի 3-րդ մասով և 335-րդ հոդվածի 1-ին մասով)։
Նրան մեղադրանք է առաջադրվել ծանրացուցիչ հանգամանքներում մեկ սպանության, ինչպես նաև նույն բնույթի յոթ սպանության փորձի, ապօրինի զենքի շրջանառության և խուլիգանության համար։
Կայացվել է նաև ձերբակալման որոշում։
Փետրվարի 18-ին Աջափնյակ վարչական շրջանում հնչած կրակոցների հետևանքով մեկ մարդ զոհվել է, վեց անձ վիրավորվել։ Դեպքի առթիվ նախաձեռնվել է քրեական վարույթ՝ սպանության, սպանության փորձի, խուլիգանության, ինչպես նաև հրազենի, դրա հիմնական բաղկացուցիչ մասերի, ռազմամթերքի և այլ նյութերի, սարքերի ու առարկաների ապօրինի շրջանառության հատկանիշներով։

По факту стрельбы, зафиксированной в административном районе Ачапняк города Еревана, возбуждено уголовное дело в отношении одного лица. Об этом сообщили в Следственном комитете, передает «Азатутюн».
В СК отметили, что в рамках уголовного производства в отношении указанного лица осуществлено публичное уголовное преследование по признакам тяжких и особо тяжких преступлений — по пунктам 7 и 8 части 2 статьи 155, по семи эпизодам статей 44-155 части 2 пунктов 7 и 8, а также по части 3 статьи 297 и части 1 статьи 335 Уголовного кодекса.
Ему предъявлено обвинение в одном убийстве при отягчающих обстоятельствах, семи покушениях на убийство при аналогичных обстоятельствах, незаконном обороте оружия и хулиганстве.
Также принято решение о его задержании.
18 февраля в результате стрельбы в районе Ачапняк один человек погиб, шестеро получили ранения. По факту инцидента было возбуждено уголовное производство по признакам убийства, покушения на убийство, хулиганства, а также незаконного оборота огнестрельного оружия, его основных составных частей, боеприпасов и иных материалов, устройств и предметов.