20 Փետրվար 2026 - 13:19 AMT
Երևանի Աջափնյակ վարչական շրջանում արձանագրված կրակոցների առթիվ քրեական գործ է հարուցվել մեկ անձի նկատմամբ: Այդ մասին հայտնել են Քննչական կոմիտեից, տեղեկացնում է «Ազատությունը»:
ՔԿ-ից հայտնել են, որ քրեական վարույթի շրջանակում տվյալ անձի նկատմամբ իրականացվել է հանրային քրեական հետապնդում՝ ծանր և առանձնապես ծանր հանցագործությունների հատկանիշներով (Քրեական օրենսգրքի 155-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 7-րդ և 8-րդ կետերով, 7 դրվագ 44-155-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 7-րդ և 8-րդ կետերով, Քրեական օրենսգրքի 297-րդ հոդվածի 3-րդ մասով և 335-րդ հոդվածի 1-ին մասով)։
Նրան մեղադրանք է առաջադրվել ծանրացուցիչ հանգամանքներում մեկ սպանության, ինչպես նաև նույն բնույթի յոթ սպանության փորձի, ապօրինի զենքի շրջանառության և խուլիգանության համար։
Կայացվել է նաև ձերբակալման որոշում։
Փետրվարի 18-ին Աջափնյակ վարչական շրջանում հնչած կրակոցների հետևանքով մեկ մարդ զոհվել է, վեց անձ վիրավորվել։ Դեպքի առթիվ նախաձեռնվել է քրեական վարույթ՝ սպանության, սպանության փորձի, խուլիգանության, ինչպես նաև հրազենի, դրա հիմնական բաղկացուցիչ մասերի, ռազմամթերքի և այլ նյութերի, սարքերի ու առարկաների ապօրինի շրջանառության հատկանիշներով։

A criminal case has been initiated against one individual in connection with the shooting recorded in Yerevan’s Ajapnyak administrative district, the Investigative Committee said, according to RFE/RL.
The committee stated that within the framework of the criminal proceedings, public criminal prosecution has been launched against the individual on charges involving serious and especially serious crimes under Articles 155(2)(7)(8), seven counts under Articles 44-155(2)(7)(8), as well as Articles 297(3) and 335(1) of the Criminal Code.
He has been charged with one count of murder committed under aggravating circumstances, seven counts of attempted murder under similar circumstances, illegal arms trafficking and hooliganism.
A detention order has also been issued.
On February 18, one person was killed and six others were injured in a shooting incident in Ajapnyak district. Criminal proceedings were initiated on charges of murder, attempted murder, hooliganism, as well as illegal circulation of firearms, their main components, ammunition and other materials, devices and objects.