21 Փետրվար 2026 - 08:09 AMT
Փետրվարի տաքացումը դեռ գարուն չէ. գյուղատնտեսական աշխատանքները վաղ է սկսել, ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է Հիդրոօդերևութաբանության և մոնիթորինգի կենտրոնի տնօրեն Լևոն Ազիզյանը։
«Վերջին օրերին օդի ջերմաստիճանի բարձրացումը շատերին գարնան զգացողություն է փոխանցել։ Որոշ համայնքներում արդեն նկատվում է գյուղատնտեսական աշխատանքների ակտիվացում։ Սակայն օդերևութաբանական դիտարկումները և բազմամյա կլիմայական տվյալները ցույց են տալիս, որ փետրվարի վերջի տաքացումը կայուն գարնան հաստատում չի նշանակում»,-ասվում է գրառման մեջ:
Նա նշել է, որ բազմամյա դիտարկումների համաձայն՝ փետրվարի վերջին և նույնիսկ մարտի առաջին տասնօրյակում հաճախ արձանագրվում են. կարճատև, բայց ինտենսիվ ցրտահարություններ, ցուրտ հոսանքների ներխուժումներ, –3…-8°C նվազագույն ջերմաստիճաններ հովտային և նախալեռնային գոտիներում։
«Այս փուլում մթնոլորտային շրջանառությունը դեռ անկայուն է, և արևադարձային տաք օդային զանգվածները կարող են արագ փոխարինվել սառը արկտիկական ներխուժմամբ: Խորհուրդ ենք տալիս առայժմ խուսափել ակտիվ գյուղատնտեսական աշխատանքներից՝ ծառերի վաղ էտումից և բողբոջման խթանումից։
Հ.Գ. Ամերիկյան GEFS անսամբլային կանխատեսման համակարգը, որը համադրում է 30 առանձին կանխատեսումների արդյունքներ մեր տարածշրջանի զգալի մասում մարտի 1-6-ը ջերմաստիճանը կանխատեսում է նորմայից 1-3 աստիճանով ցածր: Ջերմաստիաճանի համեմատաբար ցածր ֆոնին կարող է նպաստել նաև հանրապետության լեռնային շրջաններում կուտակված ձնածածկույթը»,-նշել է նա։

21 Февраль 2026 - 08:44 AMT
Февральское потепление еще не означает наступления весны, и начинать сельскохозяйственные работы преждевременно, написал на своей странице в Facebook директор Центра гидрометеорологии и мониторинга Левон Азизян.
«В последние дни повышение температуры воздуха создало у многих ощущение весны. В некоторых общинах уже отмечается активизация сельскохозяйственных работ. Однако метеорологические наблюдения и многолетние климатические данные свидетельствуют о том, что потепление в конце февраля не означает установления устойчивой весны», — говорится в публикации.
По его словам, согласно многолетним наблюдениям, в конце февраля и даже в первой декаде марта нередко фиксируются кратковременные, но интенсивные похолодания, вторжения холодных воздушных масс и минимальные температуры –3…–8 градусов по Цельсию в долинных и предгорных зонах.
«На данном этапе атмосферная циркуляция остается неустойчивой, и тропические теплые воздушные массы могут быстро смениться холодным арктическим вторжением. Рекомендуем пока воздержаться от активных сельскохозяйственных работ — ранней обрезки деревьев и стимулирования почкообразования.
P.S. Американская ансамблевая прогностическая система GEFS, объединяющая результаты 30 отдельных прогнозов, прогнозирует на 1–6 марта температуру на 1–3 градуса ниже нормы на значительной части нашего региона. Относительно низкому температурному фону может способствовать и накопившийся в горных районах республики снежный покров», — отметил он.