Բուժաշխատաողները բողոքի ակցիայի են հավաքվել Ազգային ժողովի մոտ՝ առողջության համընդհանուր ապահովագրության համակարգի գործարկումից հետո նրանք աշխատավարձերը ստացել են ոչ միայն ուշացումով, այլև բավականին ցածր: Ակցիայի ժամանակ այս մասին ասաց «Առողջության իրավունք» հասարակական կազմակերպության համահիմնադիր Անուշ Պողոսյանը։
«Հիվանդանոցային բլոկի աշխատողները ստացել են մոտ 30 տոկոսով ցածր աշխատավարձեր, իսկ պոլիկլինիկաներում՝ երբեմն 2-3 անգամ ցածր։ Այս կառույցում շատ ավելի ցածր ստացել են բուժքույրերը, մայրապետները, քանի որ բժիշկներն ու բուժքույրերը սովորաբար վարձատրվում էին պերկապիտալ (մեկ շնչի հաշվով. խմբ․) սկզբունքով, իրենց աշխատավարձը բավականին իջել է»,- նշել է Պողոսյանը։
Նրա խոսքով՝ աշխատավարձերի ուշացումը բազմաթիվ աշխատակիցների համար առաջացրել է խնդիրներ բանկային պարտավորությունների կատարման հարցում։
Ակցիայի մասնակիցները կոչ են արել առողջապահության ոլորտի պատասխանատուներին մեկ սեղանի շուրջ նստել և սկսել կառուցողական քննարկումներ։
Պողոսյանը նաև նշել է, որ համակարգը մեկնարկել է շտապողական կերպով՝ առանց քաղաքացիների և բուժաշխատողների պատշաճ իրազեկման։
«Դեկտեմբերի 31-ին հիվանդանոցների հետ zoom հարթակում ինչ-որ փաստաթղթեր էին ուզում, անգամ հիվանդանոցների հետ պայմանագրեր չունեին, սակայն հունվարի 1-ից մեկնարկում էր համակարգը։ Ապահովագրությունը ներդրվեց առանց հիմնադրամի ստեղծման, և առ այսօր անհասկանալի է, թե այդ հիմնադրամն ինչպես ու ինչ աշխատողներով է ստեղծվել։ Ներդրման պահին մենք Ապահովագրական հիմնադրամում ունեինք 1 աշխատող՝ տնօրենը»,- նշել է Պողոսյանը։
Նրա գնահատմամբ, համակարգը ներդրվել է բազմաթիվ բացթողումներ և չլուծված հարցեր անտեսելով, իսկ այսօր բուժաշխատողների թերի հաշվարկված աշխատավարձերը հենց այդ բացերի հետևանքն են դարձել։
Բազմաթիվ դժվարությունների պատճառներից մեկը նաև Armed էլեկտրոնային առողջապահական համակարգի պարբերական խափանումներն են դարձել։ Բժշկական համայնքը գերծանրաբեռնված է և այդ պայմաններում ակնկալել է համարժեք վարձատրություն, ինչը, սակայն, չի ապահովվել։
Համատեղությամբ աշխատող անձանց պարագայում առողջության ապահովագրության վճարները կրկնակի են գանձվել։
«Բուժաշխատողների աշխատավարձերն իջել են, որովհետև սխալ հաշվարկներ են արվել, մարդիկ, որոնք պացիենտի հետ չեն շփվում, այդ տիտանական աշխատանքը չեն կատարում ու մարդկանց կյանքեր չեն փրկում, որոշել են, որ բուժաշխատողի աշխատավարձը պետք է այդքան լինի»,- լրագրողների հետ զրույցում ասաց ուրոլոգ, անդրոլոգ Գևորգ Գրիգորյանը։
Նրա խոսքով՝ արձանագրվել են դեպքեր, երբ բուժաշխատողները ապահովագրության շրջանակում ստացել են ընդամենը 19-50 հազար դրամ աշխատավարձ։
Ակցիայի մասնակիցները մտադիր են նամակներ հանձնել Ազգային ժողովի նախագահին և խորհրդարանի բոլոր խմբակցություններին՝ դիմելով կազմակերպել խորհրդարանական լսումներ առողջության համապարփակ պարտադիր ապահովագրության համակարգի բացերի և հնարավոր ռիսկերի վերաբերյալ, հայտնում է Panorama.am-ը:
«Մեր պահանջն է՝ փոխեն վճարման կարգը, բուժաշխատողի վարձատրման նվազագույն շեմը վերահաշվարկեն, և թող աշխատի ապահովագրական համակարգը, դա իրքո հարց է լուծելու մեր երկրի բնակիչների համար»,-ասել է Գրիգորյանը:
Նրա խոսքով՝ խնդրի կարգավորումը պետք է իրականացվի պետության կողմից և չպետք է կատարվի բուժաշխատողների հաշվին։
«Հասարակության մի շերտը չպետք է տուժի մյուս շերտի խաթր: Մենք խոսում ենք սոցիալական արդարությունից, բայց բուժաշխատողների նկատմամբ ոնց որ թե սոցիալական արդարություն չի կիրառվում։ »,-ասել է նա։
Առողջության համընդհանուր ապահովագրության համակարգը գործում է հունվարի 1-ից։ Առաջին փուլում համակարգում ընդգրկվել են 200 հազար դրամ և ավելի աշխատավարձ ստացող քաղաքացիները։ Այս փուլում ներառվել են նաև մինչև 18 տարեկան երեխաները և 65 տարեկանը լրացած մեծահասակները՝ առանց բացառության։ Նշված խմբի համար 2026 թվականին գործելու է պետական 100 տոկոսանոց աջակցություն։
Առողջության պարտադիր ապահովագրության տարեկան փաթեթը կազմում է 129,600 դրամ, որը ներառում է կանխարգելիչ, վաղ հայտնաբերմանն ուղղված, սքրինինգային, հիվանդանոցային ծրագրեր, դեղորայքային ապահովում և շտապօգնության ծառայություններ։ 200-500 հազար դրամ աշխատավարձ ստացող քաղաքացիները այս փաթեթի դիմաց ամսական վճարելու են 300 դրամ, քանի որ «Զինապահ» հիմնադրամին ուղղվող նրանց վճարի զգալի մասը հատկացվելու է ապահովագրական համակարգին։

23 Февраль 2026 - 09:27 AMT
Медицинские работники провели акцию протеста у Национального собрания, заявив, что после запуска системы всеобщего медицинского страхования они получили зарплаты не только с задержкой, но и в значительно меньшем размере. Об этом во время акции сообщила соучредитель общественной организации «Право на здоровье» Ануш Погосян.
«Сотрудники стационарного звена получили примерно на 30 процентов меньше, а в поликлиниках — иногда в два-три раза меньше. В этой структуре гораздо меньше получили медсестры и старшие медсестры, поскольку врачи и медсестры обычно оплачивались по перкапитальному принципу, и их зарплаты существенно снизились», — отметила Погосян.
По ее словам, задержка выплат создала для многих сотрудников проблемы с выполнением банковских обязательств.
Участники акции призвали ответственных за сферу здравоохранения сесть за один стол и начать конструктивные обсуждения.
Погосян также подчеркнула, что система была запущена поспешно, без надлежащего информирования граждан и медработников.
«31 декабря у больниц через платформу Zoom запрашивали какие-то документы, при этом даже не было заключено договоров с больницами, а с 1 января система уже запускалась. Страхование было введено без создания фонда, и до сих пор непонятно, как и с каким штатом он был сформирован. На момент внедрения в Страховом фонде был один сотрудник — директор», — сказала она.
По ее оценке, система была внедрена с игнорированием множества пробелов и нерешенных вопросов, а сегодняшние заниженные зарплаты медработников стали следствием этих упущений.
Одной из причин многочисленных трудностей стали и периодические сбои электронной системы здравоохранения Armed. Медицинское сообщество перегружено и в таких условиях ожидало адекватной оплаты труда, однако этого обеспечено не было.
В случае совместительства страховые взносы взимались в двойном размере.
«Зарплаты медработников снизились из-за неверных расчетов. Люди, которые не контактируют с пациентами, не выполняют этот титанический труд и не спасают жизни, решили, что зарплата медработника должна быть такой», — заявил журналистам уролог, андролог Геворг Григорян.
По его словам, зафиксированы случаи, когда в рамках страховой системы медработники получали всего 19–50 тысяч драмов.
Участники акции намерены передать письма председателю Национального собрания и всем парламентским фракциям с просьбой организовать парламентские слушания по вопросам недостатков и возможных рисков системы всеобщего обязательного медицинского страхования, сообщает «Panorama.am ».
«Наше требование — изменить порядок оплаты, пересчитать минимальный порог оплаты труда медработников и дать страховой системе работать — она действительно решит вопросы жителей нашей страны», — отметил Григорян.
По его словам, урегулирование проблемы должно осуществляться государством и не за счет медработников.
«Один слой общества не должен страдать ради другого. Мы говорим о социальной справедливости, но, похоже, в отношении медработников она не применяется», — добавил он.
Система всеобщего медицинского страхования действует с 1 января. На первом этапе в нее включены граждане с зарплатой 200 тысяч драмов и выше, а также дети до 18 лет и лица старше 65 лет без исключения. Для этой группы в 2026 году будет действовать 100-процентная государственная поддержка.
Годовой пакет обязательного медицинского страхования составляет 129 600 драмов и включает профилактические, скрининговые, стационарные программы, лекарственное обеспечение и услуги скорой помощи. Граждане с доходом от 200 до 500 тысяч драмов будут ежемесячно платить 300 драмов, поскольку значительная часть их взноса в фонд «Зинапа» будет направляться на финансирование страховой системы.