Երևանի փողոցներում ձնամաքրման արդյունքում կուտակված աղի և ավազի մնացորդների մաքրումը կավարտվի մեկ շաբաթում, քաղաքապետարանի գործակարգավարական նիստում հայտարարել է «Երևանի աղբահանության և սանմաքրման» հիմնարկի տնօրեն Սաշա Կատվալյանը:
«Երևանի փողոցներն ինտենսիվորեն մաքրվում են աղի և ավազի խառնուրդի մնացորդներից։ Աշխատանքները մի փոքր դանդաղում են, քանի որ կուտակված շերտը բավականին հաստ է և կոշտացած որոշ փողոցներում, ու դա հնարավոր է հեռացնել միայն տրակտորով և բահով։ Այդ տարածքները մաքրումից հետո կարգի են բերվում փոշեկուլ և ջրցան մեքենաներով»,- ասել է նա, հայտնում է Sputnik Արմենիան:
Կատվալյանի խոսքով՝ նախորդ շաբաթ ԵԱՍՄ հիմնարկն օգտագործել է մոտ 70 միավոր տեխնիկա, իսկ վարչական շրջանները տրամադրել են 78 միավոր տրակտոր և ինքնաթափ մեքենա։
Նրա տեղեկացմամբ՝ այս պահին մայրաքաղաքում նախատեսված աշխատանքների մոտ 70 տոկոսն իրականացված է։
«Նախատեսում ենք, որ այս շաբաթ վերջնական կավարտենք»,- ասել է ԵԱՍՄ հիմնարկի տնօրենը։
Երևանի քաղաքապետ Տիգրան Ավինյանն ևս մեկ անգամ ճշտել է վերջնաժամկետներն ու հետաքրքրվել, թե արդյոք բոլոր վարչական շրջաններն անհրաժեշտ տեխնիկա տրամադրել են։ Կատվալյանը պատասխանել է, որ գրեթե բոլոր վարչական շրջաններն ապահովել են պահանջվող միջոցները։
Հանրության շրջանում մեծ դժգոհություն է առաջացրել մեծաքանակ փոսերի առկայությունը Երևանի փողոցներում, որոնք ի հայտ են եկել ձյունը հալվելուն պես: Երևանի փոխքաղաքապետ Արմեն Փամբուխչյանը, պատասխանելով լրագրողի հարցին, ասել է, որ Երևանում փոսալցման աշխատանքների կազմակերպման ընթացքում բիտումի պակաս չի եղել, բայց եղել են թերացումներ:

Очистка улиц Еревана от остатков соли и песка, накопившихся после зимней уборки снега, будет завершена в течение недели. Об этом на оперативном совещании в мэрии заявил директор санитарнoй очистки Саша Катвалян.
«Улицы Еревана интенсивно очищаются от остатков соляно-песчаной смеси. Работы несколько замедляются, поскольку накопившийся слой достаточно толстый и на отдельных улицах затвердевший, и его можно удалить только трактором и лопатой. После очистки эти участки приводятся в порядок с помощью пылесосов и поливочных машин», — сказал он, сообщает «Sputnik Армения».
По словам Катваляна, на прошлой неделе учреждение задействовало около 70 единиц техники, а административные районы предоставили 78 тракторов и самосвалов.
Он сообщил, что на данный момент выполнено около 70 процентов запланированных работ в столице.
«Планируем окончательно завершить работы к концу этой недели», — отметил директор учреждения.
Мэр Еревана Тигран Авинян вновь уточнил сроки и поинтересовался, предоставили ли все административные районы необходимую технику. Катвалян ответил, что почти все районы обеспечили требуемые ресурсы.
Среди жителей также вызвало недовольство большое количество ям, появившихся на улицах Еревана после таяния снега. Вице-мэр Армен Памбухчян, отвечая на вопрос журналиста, заявил, что нехватки битума при организации работ по ямочному ремонту не было, однако имели место недочеты.