23 Փետրվար 2026 - 10:43 AMT
Հյուսիսային Աֆրիկայից տարածվող տաք օդային զանգվածները, որոնց ազդեցությամբ Սենեգալում օդի ջերմաստիճանը հասնելու է մինչև 42°C, Մարոկկոյում՝ 35°C, իսկ Կանարյան կղզիներում՝ 33°C, շարժվում են դեպի Եվրոպա։ Այդ մասին ֆեյսբուքյան իր էջում հայտնել է «Հիդրոօդերևութաբանության և մոնիթորինգի կենտրոն» ՊՈԱԿ տնօրեն Լևոն Ազիզյանը։
«Սպասվում է, որ Ֆրանսիայում, Բենիլյուքսի երկրներում, Մեծ Բրիտանիայում, Ալպյան տարածաշրջանում, Գերմանիայում և Արևելյան Եվրոպայում գրանցվելու են ձմեռային առավելագույն և նվազագույն ջերմաստիճանների հարյուրավոր նոր ռեկորդներ»,-ասվում է հաղորդագրության մեջ:

23 Февраль 2026 - 11:26 AMT
Теплые воздушные массы, распространяющиеся из Северной Африки, где в Сенегале температура воздуха достигнет 42°C, в Марокко — 35°C, а на Канарских островах — 33°C, направляются в Европу. Об этом на своей странице в Facebook сообщил директор ГНКО «Центр гидрометеорологии и мониторинга» Левон Азизян.
Ожидается, что во Франции, странах Бенилюкса, Великобритании, Альпийском регионе, Германии и Восточной Европе будут зафиксированы сотни новых зимних рекордов как максимальных, так и минимальных температур, говорится в сообщении.