23 Փետրվար 2026 - 11:02 AMT
Ընտանիքում երրորդ և հաջորդ երեխայի համար նախատեսված պետական նպաստի ընդհանուր չափը 6 տարում կարող է հասնել մոտ 11,000 դոլարի, ֆեյսբուքյան տեսաուղերձում ասել է աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարար Արսեն Թորոսյանը:
Նա հիշեցրել է, որ կառավարության նիստում հաստատվել է երրորդ և հաջորդ երեխային նպաստների տրամադրման կարգը, որի համաձայն նրանք ամսական 50 հազար դրամ կստանան մինչև 6 տարեկան դառնալը։
«Ուզում եմ մի երկու թվաբանություն անենք, որ պարզ լինի, թե որքան գումար ենք հատկացնում ընտանիքին երեխայի համար։ Գիտեք, որ խոսքն ամսական 50 հազար դրամի մասին է, որը բազմապատկում ենք 12-ով, տարեկան ստացվում է 600,000 դրամ, դա էլ բազմապատկում ենք 6 տարով և ստանում 3 միլիոն 600 դրամ։ Սա մի փոքր քիչ է 10 հազար դոլարից։ Բայց, քանի որ մենք վճարում ենք մինչև 20 տոկոս հետվճար ՝ 10 հազար դրամի չափով, այդ 50 հազար դրամը կարող է դառնալ 60 հազար դրամ։ Եվ հետևաբար, տարեկան նպաստի չափը իրականում կարող է դառնալ 720,000 դրամ, իսկ 6 տարվա կտրվածքով՝ 4 միլիոն 320 հազար դրամ։ Դա մոտավորապես 11,400 դոլար է»,- ասել է նախարարը:

The total amount of the state benefit allocated for a third and subsequent child in a family could reach about $11,000 over six years, Labor and Social Affairs Minister Arsen Torosyan said in a Facebook video message.
He recalled that at a government meeting the procedure for granting benefits for a third and subsequent child was approved, under which families will receive 50,000 drams per month until the child turns six.
“I would like to do some simple math to make it clear how much support we are allocating to families for a child. We are talking about 50,000 drams per month. Multiply that by 12 and you get 600,000 drams per year. Multiply that by six years and you get 3.6 million drams. That is slightly less than $10,000. However, since we also provide up to a 20 percent refund — up to 10,000 drams — that 50,000 drams can become 60,000 drams. Consequently, the annual benefit can actually amount to 720,000 drams, and over six years — 4.32 million drams. That is approximately $11,400,” the minister said.