23 Փետրվար 2026 - 11:02 AMT
Ընտանիքում երրորդ և հաջորդ երեխայի համար նախատեսված պետական նպաստի ընդհանուր չափը 6 տարում կարող է հասնել մոտ 11,000 դոլարի, ֆեյսբուքյան տեսաուղերձում ասել է աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարար Արսեն Թորոսյանը:
Նա հիշեցրել է, որ կառավարության նիստում հաստատվել է երրորդ և հաջորդ երեխային նպաստների տրամադրման կարգը, որի համաձայն նրանք ամսական 50 հազար դրամ կստանան մինչև 6 տարեկան դառնալը։
«Ուզում եմ մի երկու թվաբանություն անենք, որ պարզ լինի, թե որքան գումար ենք հատկացնում ընտանիքին երեխայի համար։ Գիտեք, որ խոսքն ամսական 50 հազար դրամի մասին է, որը բազմապատկում ենք 12-ով, տարեկան ստացվում է 600,000 դրամ, դա էլ բազմապատկում ենք 6 տարով և ստանում 3 միլիոն 600 դրամ։ Սա մի փոքր քիչ է 10 հազար դոլարից։ Բայց, քանի որ մենք վճարում ենք մինչև 20 տոկոս հետվճար ՝ 10 հազար դրամի չափով, այդ 50 հազար դրամը կարող է դառնալ 60 հազար դրամ։ Եվ հետևաբար, տարեկան նպաստի չափը իրականում կարող է դառնալ 720,000 դրամ, իսկ 6 տարվա կտրվածքով՝ 4 միլիոն 320 հազար դրամ։ Դա մոտավորապես 11,400 դոլար է»,- ասել է նախարարը:

23 Февраль 2026 - 11:28 AMT
Общий размер государственного пособия, предусмотренного для третьего и последующих детей в семье, за шесть лет может достигнуть примерно 11 000 долларов. Об этом в видеообращении на своей странице в Facebook заявил министр труда и социальных вопросов Арсен Торосян.
Он напомнил, что на заседании правительства был утвержден порядок предоставления пособий на третьего и последующих детей, согласно которому семьи будут получать по 50 000 драмов ежемесячно до достижения ребенком шестилетнего возраста.
«Давайте представим небольшую арифметику, чтобы было понятно, какую сумму мы выделяем семье на ребенка. Речь идет о 50 000 драмов в месяц. Умножаем на 12 — получаем 600 000 драмов в год. Умножаем на шесть лет — 3,6 млн драмов. Это немного меньше 10 000 долларов. Однако, поскольку мы выплачиваем до 20 процентов возврата — до 10 000 драмов, — эти 50 000 драмов могут превратиться в 60 000. Соответственно, годовой размер пособия может составить 720 000 драмов, а за шесть лет — 4 млн 320 тыс. драмов. Это примерно 11 400 долларов», — отметил министр.