23 Փետրվար 2026 - 14:41 AMT
Աշխատանքային պայմանագրերի կնքումը, փոփոխումը և լուծումը բացառապես թվային համակարգով իրականացնելու պահանջը տեղափոխվել է 2027 թվականի հուլիսի 1-ը։ Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Վահագն Խաչատուրյանը ստորագրել է ՀՀ աշխատանքային օրենսգրքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին օրենքների փաթեթը։
Մինչև 2027 թվականի հուլիսի 1-ը թվային համակարգով պայմանագրերի կնքումը կրելու է կամավոր բնույթ։ Միաժամանակ համակարգով կնքված պայմանագրերը, համաձայնագրերն ու ընդունված հրամանները ունենալու են լիարժեք իրավական ուժ, հայտնում է 1lurer.am-ը:
Սահմանվել է նաև անցումային կարգավորում, ըստ որի՝ ժամկետի երկարաձգման փոփոխությունները տարածվելու են նաև 2026 թվականի հունվարի 1-ից հետո ծագած աշխատանքային հարաբերությունների վրա։
Գործող աշխատանքային պայմանագրերը մինչև 2026 թվականի դեկտեմբերի 31-ը թվային համակարգ մուտքագրելու պարտադիր ժամկետը ևս երկարաձգվել է՝ սահմանվելով մինչև 2028 թվականի հունիսի 30-ը։
Սահմանվել է նաև, որ ՀՀ-ից դուրս գտնվող անձի հետ, երբ աշխատանքը կատարվելու է Հայաստանից դուրս, աշխատանքային հարաբերությունների ծագումը, փոփոխումը և դադարեցումը թվային համակարգով չի իրականացվելու։
ՀՀ-ում գտնվող օտարերկրացիների, փախստականների և ապաստան հայցողների համար նախատեսվել են առանձին կարգավորումներ։ Ըստ դրանց՝ 2027 թվականի հուլիսի 1-ից հետո ևս աշխատանքային պայմանագրերը կնքվելու են թղթային եղանակով՝ պայմանով, որ ՀՀ-ում օրինական բնակությունը հաստատող փաստաթուղթ ստանալուց հետո երեք ամսվա ընթացքում պայմանագրերը սահմանված կարգով մուտքագրվեն թվային համակարգ։

Требование о заключении, изменении и расторжении трудовых договоров исключительно посредством цифровой системы перенесено на 1 июля 2027 года. Президент Армении Ваагн Хачатурян подписал пакет законов о внесении изменений и дополнений в Трудовой кодекс.
До 1 июля 2027 года заключение договоров через цифровую систему будет носить добровольный характер. При этом договоры, соглашения и приказы, оформленные через систему, будут иметь полноценную юридическую силу, сообщает «1lurer.am ».
Также установлено переходное регулирование, согласно которому продление сроков будет распространяться и на трудовые отношения, возникшие после 1 января 2026 года.
Обязательный срок внесения действующих трудовых договоров в цифровую систему, ранее установленный до 31 декабря 2026 года, продлен до 30 июня 2028 года.
Определено также, что при заключении трудовых отношений с лицом, находящимся за пределами Армении, когда работа будет выполняться вне территории республики, цифровая система применяться не будет.
Для находящихся в Армении иностранцев, беженцев и лиц, ходатайствующих о предоставлении убежища, предусмотрены отдельные положения. Согласно им, даже после 1 июля 2027 года трудовые договоры будут заключаться в бумажной форме при условии, что в течение трех месяцев после получения документа, подтверждающего законное проживание в Армении, договоры будут внесены в цифровую систему в установленном порядке.