24 Փետրվար 2026 - 09:21 AMT
ԿԳՄՍ նախարար․ Ավտոսպորտի զարգացումը ՀՀ-ում կարող է ունենալ նաև կրթական ու տեխնոլոգիական նշանակություն
Ավտոսպորտի զարգացումը Հայաստանում կարող է ունենալ ոչ միայն մարզական, այլև կրթական և տեխնոլոգիական նշանակություն։ Այդ մասին ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանն ասել է Ավտոսպորտի միջազգային ֆեդերացիայի (FIA) գլխավոր քարտուղար Վալերիո Լաչիզիի գլխավորած պատվիրակության հետ հանդիպմանը:
Անդրեասյանը կարևորել է այցը՝ ընդգծելով, որ ավտոսպորտի զարգացումը Հայաստանում կարող է ունենալ ոչ միայն մարզական, այլև կրթական և տեխնոլոգիական նշանակություն։ Նրա գնահատմամբ՝ այս ոլորտը կարող է ծառայել որպես ինժեներական կրթության խթանման արդյունավետ գործիք, մասնավորապես ակադեմիական քաղաքի տեխնոլոգիական կլաստերի շրջանակում։
Հանդիպման ընթացքում ներկայացվել է FIA-ի նախաձեռնած «Մատչելի քրոսքար» նախագիծը, որի շրջանակում Հայաստանի ավտոմոբիլային ֆեդերացիայի մասնագետները առաջին անգամ ստեղծել են քրոսքար մրցարշավային մեքենա՝ ամբողջ գործընթացն իրականացնելով Հայաստանում։ Նախարարը շեշտել է, որ այս նախաձեռնությունը հնարավորություն կտա բացահայտել երիտասարդների ներուժը, բարձրացնել ուսանողների ներգրավվածությունը և խթանել կիրառական գիտելիքների զարգացումը։
FIA-ի ներկայացուցիչը շնորհակալություն է հայտնել ընդունելության և համագործակցության պատրաստակամության համար՝ նշելով, որ վերջին տարիներին Հայաստանում ավտոմոտոսպորտի ոլորտում ձևավորվել է մասնագիտական ներուժ, արձանագրվել է կազմակերպչական կարողությունների աճ և առաջընթաց։ Ներկայացնելով «Մատչելի քրոսքար» նախագիծը՝ ընդգծվել է, որ FIA-ն մշակել է համապատասխան նախագծային լուծումներ՝ տեղում արտադրություն կազմակերպելու հնարավորությամբ։
Նախագծի նպատակը միջավայր ստեղծելն է, որտեղ ավտոսպորտ մուտք գործելը հնարավոր կլինի առանց խոշոր ֆինանսական ներդրումների՝ տեղական արտադրության և սահմանափակ ռեսուրսների պայմաններում։ Հայաստանը դարձել է վերջին երկիրը, որը միացել է FIA-ի այս նախաձեռնությանը։ Միջազգային ֆեդերացիայի խորհրդատուն շուրջ տասը օր աշխատել է Հայաստանում՝ գնահատելով ձևավորված թիմի բարձր մասնագիտական կարողությունները։ Ընդամենը մի քանի ամսվա ընթացքում տեղացի մասնագետները ստեղծել են տեղական արտադրություն և ձևավորել փոքր, սակայն ամբողջական էկոհամակարգ, որն արժանացել է միջազգային փորձագետների դրական գնահատականին։
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել է նաև FIA-ի կրթաթոշակային ծրագիրը, որն իրականացվում է Միացյալ Թագավորության Քրենֆիլդի համալսարանում՝ մոտոսպորտային մեխատրոնիկա մասնագիտությամբ ուսանողների համար։
Ժաննա Անդրեասյանն առաջարկել է դիտարկել Հայաստանի ազգային պոլիտեխնիկական համալսարանի հետ համագործակցության ընդլայնման, ուսանողների ներգրավման, փոխանակման ծրագրերի և համատեղ գիտակրթական նախաձեռնությունների իրականացման հնարավորությունները։
Հանդիպման ավարտին նախարարը վերահաստատել է ՀՀ կառավարության պատրաստակամությունը՝ խորացնելու համագործակցությունը և համատեղ ջանքերով զարգացնելու ավտոսպորտը Հայաստանում՝ որպես կրթական, տեխնոլոգիական և երիտասարդական ներուժի զարգացման կարևոր ուղղություն։

24 Февраль 2026 - 11:07 AMT
Развитие автоспорта в Армении может иметь не только спортивное, но и образовательное и технологическое значение, заявила министр образования, науки, культуры и спорта Жанна Андреасян на встрече с делегацией во главе с генеральным секретарем FIA по автомобильной мобильности Валерио Иачицци.
Андреасян подчеркнула важность визита, отметив, что развитие автоспорта может стать эффективным инструментом стимулирования инженерного образования, в частности в рамках технологического кластера создаваемого Академического городка.
В ходе встречи был представлен инициированный FIA проект «Доступный кросс-кар». В его рамках специалисты Автомобильной федерации Армении впервые создали гоночный автомобиль класса кросс-кар, полностью реализовав процесс производства в Армении. Министр отметила, что инициатива позволит раскрыть потенциал молодежи, повысить вовлеченность студентов и способствовать развитию прикладных знаний.
Представитель FIA поблагодарил за прием и готовность к сотрудничеству, подчеркнув, что в последние годы в Армении сформирован профессиональный потенциал в сфере авто- и мотоспорта, зафиксирован рост организационных возможностей и достигнут прогресс. Представляя проект «Доступный кросс-кар», было отмечено, что FIA разработала соответствующие проектные решения с возможностью организации производства на месте.
Цель проекта — создать среду, в которой вход в автоспорт станет возможным без крупных финансовых вложений, в условиях локального производства и ограниченных ресурсов. Армения стала последней страной, присоединившейся к этой инициативе FIA. Консультант международной федерации около десяти дней работал в Армении, оценив высокий профессиональный уровень сформированной команды. Всего за несколько месяцев местные специалисты наладили производство и сформировали небольшую, но полноценную экосистему, получившую положительную оценку международных экспертов.
В ходе встречи также обсуждена стипендиальная программа FIA, реализуемая в британском Университете Крэнфилда по специальности «мехатроника автоспорта».
Жанна Андреасян предложила рассмотреть возможности расширения сотрудничества с Национальным политехническим университетом Армении, вовлечения студентов, реализации программ обмена и совместных научно-образовательных инициатив.
В завершение встречи министр подтвердила готовность правительства Армении углублять сотрудничество и совместными усилиями развивать автоспорт в стране как важное направление развития образовательного, технологического и молодежного потенциала.*