Ադրբեջանն ամբողջությամբ ավերել է Արցախի Մարտունի քաղաքի Հայրենական մեծ պատերազմի (1941–1945 թթ.) և Արցախյան ազատամարտի նահատակների հիշատակին նվիրված հուշահամալիրը, ֆեյսբուքյան իր էջում հայտնել է Արցախցիների իրավունքների պաշտպանության խորհրդի անդամ Արտակ Մկրտչյանը: Նա նաև լուսանկարներ է հրապարակել:
«Ադրբեջանը շարունակում է պետական մակարդակով ոչնչացնել Արցախի հայկական մշակութային և պատմական ժառանգությունը։
Արցախի Մարտունի քաղաքում ամբողջությամբ ավերել է հուշահամալիրը, որը նվիրված էր Հայրենական մեծ պատերազմի (1941–1945 թթ.) և Արցախյան ազատամարտի նահատակների հիշատակին։
Այս հուշահամալիրը բացվել էր 2007 թվականի մայիսի 7-ին, որպես տարբեր սերունդների հերոսների հիշատակը միավորող խորհրդանիշ։ Այսօր այն այլևս չկա։
Սա վանդալիզմ չէ։ Սա մշակութային ցեղասպանություն է։
Սա նպատակային քաղաքականություն է ջնջելու հայկական հետքը, պատմությունն ու հիշողությունը Արցախում։
Առավել ցինիկ է այն փաստը, որ 2025 թվականին Ադրբեջանը ընտրվել է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի Համաշխարհային ժառանգության կոմիտեի անդամ, մինչդեռ օկուպացված տարածքներում շարունակվում է մշակութային արժեքների համակարգված ոչնչացումը։
Միջազգային հանրության լռությունը դառնում է համակերպում։
Մշակութային ժառանգության ոչնչացումը նույնպես հանցագործություն է։ Հուշարձանները կարելի է քանդել, բայց ժողովրդի հիշողությունը երբեք։ Պատմությունը հնարավոր չէ ջնջել»,-ասվում է գրառման մեջ:
Փետրվարի 23-ին Մեծ Բրիտանիայի խորհրդարանում մեկնարկել է «Ջնջելով անցյալը. մշակութային ժառանգության ոչնչացում» խորագրով խորհրդարանական հետաքննության գործընթացը, հայտնում է Հայ դատի Մեծ Բրիտանիայի հանձնախումբը:
Այն նպատակ ունի ուսումնասիրել 2023 թվականից ի վեր Արցախի (Լեռնային Ղարաբաղ) հայկական մշակութային ժառանգության ոչնչացման դեպքերը, մինչ այժմ ձեռնարկված իրավական քայլերը, ինչպես նաև արդարության և հաշվետվողականության ապահովման հնարավոր մեխանիզմները։ Առաջին նիստի ընթացքում ելույթ է ունեցել «Արցախի միության» նախագահ, Արցախի Հանրապետության Մարդու իրավունքների նախկին պաշտպան Արտակ Բեգլարյանը։

Azerbaijan has completely destroyed the memorial complex in the city of Martuni in Artsakh dedicated to the victims of the Great Patriotic War (1941–1945) and the Artsakh liberation struggle, Artak Mkrtchyan, a member of the Artsakh Rights Protection Council, wrote on his Facebook page, publishing photographs.
“Azerbaijan continues, at the state level, to destroy the Armenian cultural and historical heritage of Artsakh.
In the city of Martuni in Artsakh, it has completely demolished the memorial complex dedicated to the memory of the victims of the Great Patriotic War (1941–1945) and the Artsakh liberation struggle.
This memorial complex was opened on May 7, 2007, as a symbol uniting the memory of heroes of different generations. Today, it no longer exists.
This is not vandalism. This is cultural genocide.
This is a deliberate policy aimed at erasing the Armenian trace, history and memory in Artsakh.
It is particularly cynical that in 2025, Azerbaijan was elected as a member of UNESCO’s World Heritage Committee, while the systematic destruction of cultural assets continues in the occupied territories.
The silence of the international community is turning into acquiescence.
The destruction of cultural heritage is also a crime. Monuments can be demolished, but the memory of a people cannot. History cannot be erased,” the post reads.
On February 23, a parliamentary inquiry titled “Erasing the Past: Destruction of Cultural Heritage” was launched in the UK Parliament, according to the Armenian National Committee of the United Kingdom.
The inquiry aims to examine cases of destruction of Armenian cultural heritage in Artsakh (Nagorno-Karabakh) since 2023, legal steps taken to date, and possible mechanisms to ensure justice and accountability. During the first session, Artak Beglaryan, President of the Artsakh Union and former Human Rights Defender of the Republic of Artsakh, delivered remarks.