Ադրբեջանն ամբողջությամբ ավերել է Արցախի Մարտունի քաղաքի Հայրենական մեծ պատերազմի (1941–1945 թթ.) և Արցախյան ազատամարտի նահատակների հիշատակին նվիրված հուշահամալիրը, ֆեյսբուքյան իր էջում հայտնել է Արցախցիների իրավունքների պաշտպանության խորհրդի անդամ Արտակ Մկրտչյանը: Նա նաև լուսանկարներ է հրապարակել:
«Ադրբեջանը շարունակում է պետական մակարդակով ոչնչացնել Արցախի հայկական մշակութային և պատմական ժառանգությունը։
Արցախի Մարտունի քաղաքում ամբողջությամբ ավերել է հուշահամալիրը, որը նվիրված էր Հայրենական մեծ պատերազմի (1941–1945 թթ.) և Արցախյան ազատամարտի նահատակների հիշատակին։
Այս հուշահամալիրը բացվել էր 2007 թվականի մայիսի 7-ին, որպես տարբեր սերունդների հերոսների հիշատակը միավորող խորհրդանիշ։ Այսօր այն այլևս չկա։
Սա վանդալիզմ չէ։ Սա մշակութային ցեղասպանություն է։
Սա նպատակային քաղաքականություն է ջնջելու հայկական հետքը, պատմությունն ու հիշողությունը Արցախում։
Առավել ցինիկ է այն փաստը, որ 2025 թվականին Ադրբեջանը ընտրվել է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի Համաշխարհային ժառանգության կոմիտեի անդամ, մինչդեռ օկուպացված տարածքներում շարունակվում է մշակութային արժեքների համակարգված ոչնչացումը։
Միջազգային հանրության լռությունը դառնում է համակերպում։
Մշակութային ժառանգության ոչնչացումը նույնպես հանցագործություն է։ Հուշարձանները կարելի է քանդել, բայց ժողովրդի հիշողությունը երբեք։ Պատմությունը հնարավոր չէ ջնջել»,-ասվում է գրառման մեջ:
Փետրվարի 23-ին Մեծ Բրիտանիայի խորհրդարանում մեկնարկել է «Ջնջելով անցյալը. մշակութային ժառանգության ոչնչացում» խորագրով խորհրդարանական հետաքննության գործընթացը, հայտնում է Հայ դատի Մեծ Բրիտանիայի հանձնախումբը:
Այն նպատակ ունի ուսումնասիրել 2023 թվականից ի վեր Արցախի (Լեռնային Ղարաբաղ) հայկական մշակութային ժառանգության ոչնչացման դեպքերը, մինչ այժմ ձեռնարկված իրավական քայլերը, ինչպես նաև արդարության և հաշվետվողականության ապահովման հնարավոր մեխանիզմները։ Առաջին նիստի ընթացքում ելույթ է ունեցել «Արցախի միության» նախագահ, Արցախի Հանրապետության Մարդու իրավունքների նախկին պաշտպան Արտակ Բեգլարյանը։

Азербайджан полностью разрушил мемориальный комплекс в городе Мартуни в Арцахе, посвященный памяти жертв Великой Отечественной войны (1941–1945 гг.) и Арцахской освободительной борьбы, сообщил на своей странице в Facebook член Совета по защите прав арцахцев Артак Мкртчян, опубликовав фотографии.
«Азербайджан продолжает на государственном уровне уничтожать армянское культурное и историческое наследие Арцаха.
В городе Мартуни полностью разрушен мемориальный комплекс, посвященный памяти жертв Великой Отечественной войны (1941–1945 гг.) и Арцахской освободительной борьбы.
Этот мемориальный комплекс был открыт 7 мая 2007 года как символ, объединяющий память героев разных поколений. Сегодня его больше нет.
Это не вандализм. Это культурный геноцид.
Это целенаправленная политика по стиранию армянского следа, истории и памяти в Арцахе.
Особенно цинично, что в 2025 году Азербайджан был избран членом Комитета всемирного наследия ЮНЕСКО, тогда как на оккупированных территориях продолжается систематическое уничтожение культурных ценностей.
Молчание международного сообщества превращается в попустительство.
Уничтожение культурного наследия также является преступлением. Памятники можно разрушить, но память народа — никогда. Историю невозможно стереть», — говорится в публикации.
23 февраля в парламенте Великобритании стартовал процесс парламентского расследования под названием «Стирая прошлое: уничтожение культурного наследия», сообщает Комитет Ай Дата Великобритании.
Целью расследования является изучение случаев уничтожения армянского культурного наследия в Арцахе (Нагорном Карабахе) с 2023 года, предпринятых правовых шагов, а также возможных механизмов обеспечения справедливости и подотчетности. На первом заседании выступил президент «Союза Арцаха», бывший омбудсмен Республики Арцах Артак Бегларян.*