Կառավարությունը ներկայացրել է օրենսդրական նախաձեռնություն, ըստ որի՝ աշխարհի լավագույն 50 համալսարանն ընդունված և զինծառայությունից տարկետում ստացած քաղաքացիներն ուսումն ավարտելուց հետո, Հայաստանում կառավարության կողմից սահմանված ոլորտում աշխատելու պարագայում, կարող են ազատվել պարտադիր զինվորական ծառայությունից, հայտնում է Auroranews.am-ը:
Օրինագիծը «Զինվորական ծառայության և զինծառայողի կարգավիճակի մասին» օրենքում փոփոխություններ և լրացում կատարելու մասին նախաձեռնության շրջանակում ներկայացրել է ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանը՝ ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի հարցերով հանձնաժողովի նիստում՝ երկրորդ ընթերցմամբ ընդունելու նպատակով։
«Նախագիծը նրա մասին է, որ մեր այն քաղաքացիները, որոնք տարկետում են ստանում և ուսումնառությունը կազմակերպում են արտերկրի հեղինակավոր բուհերում, նաև հնարավորություն ստանան կրթական համապատասխան աստիճանն ավարտելուց հետո վերադառնալ և առնվազն 3 տարի աշխատել համապատասխան ոլորտում Կառավարության սահմանած կարգով, որից հետո կարող են, ըստ էության, ազատվել զինվորական ծառայությունից»,- ասել է Ժաննա Անդրեասյանը:
Նշվել է, որ առաջին ընթերցումից երկրորդ ընթերցում անցնելու ընթացքում նախագծի բովանդակության մեջ փոփոխություններ չեն կատարվել։
Հանձնաժողովը տվել է դրական եզրակացություն, և նախագիծը երկրորդ ընթերցմամբ կքննարկվի Ազգային ժողովի լիագումար նիստում։

Правительство представило законодательную инициативу, согласно которой граждане, поступившие в один из 50 лучших университетов мира и получившие отсрочку от военной службы, смогут после завершения обучения и работы в установленной правительством сфере в Армении быть освобождены от обязательной военной службы, сообщает Auroranews.am .
Законопроект о внесении изменений и дополнений в закон «О военной службе и статусе военнослужащего» представила министр образования, науки, культуры и спорта Жанна Андреасян на заседании постоянной комиссии Национального собрания по вопросам науки, образования и культуры для принятия во втором чтении.
«Проект предусматривает, чтобы наши граждане, получившие отсрочку и обучающиеся в авторитетных зарубежных вузах, после получения соответствующей степени возвращались и работали не менее трех лет в установленной правительством сфере. После этого они, по сути, смогут быть освобождены от военной службы», — заявила Андреасян.
Отмечено, что между первым и вторым чтениями изменений в содержании проекта не вносилось.
Комиссия дала положительное заключение, и законопроект будет рассмотрен во втором чтении на пленарном заседании Национального собрания.*