24 Փետրվար 2026 - 14:55 AMT
ՀՀ-ում օտարերկրյա քաղաքացիներն աշխատանքային գործունեություն կարող են իրականացնել՝ նախապես ստանալով աշխատանքի թույլտվություն և ժամանակավոր կացության կարգավիճակ, հայտնում է ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարությունը:
Այդ նպատակով գործատուն կարող է առցանց եղանակով հայտ ներկայացնել ՀՀ ներքին գործերի նախարարության միգրացիայի և քաղաքացիության ծառայության միասնական էլեկտրոնային հարթակում։
Աշխատանքի թույլտվության և ժամանակավոր կացության կարգավիճակը տրամադրվում կամ մերժվում է հայտը ներկայացնելու օրվանից հետո առավելագույնը 30 օրվա ընթացքում։

Иностранные граждане могут осуществлять трудовую деятельность в Республике Армения только при условии предварительного получения разрешения на работу и статуса временного проживания, сообщает Министерство труда и социальных вопросов РА.
Для этого работодатель может подать заявление в онлайн-формате через единую электронную платформу Службы миграции и гражданства Министерства внутренних дел РА.
Решение о предоставлении либо об отказе в выдаче разрешения на работу и статуса временного проживания принимается в течение не более 30 дней со дня подачи заявления.*