25 Փետրվար 2026 - 07:05 AMT
Թորոսյան․ Բոլորի կենսաթոշակները բարձրանալու են 10,000 դրամով, քանի որ բարձրանում է հիմնական կենսաթոշակը
Բոլորի կենսաթոշակները բարձրանալու են 10,000 դրամով, քանի որ բարձրանում է հիմնական կենսաթոշակը, ֆեյսբուքյան տեսաուղերձում ասել է աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարար Արսեն Թորոսյանը:
Հայաստանում ապրիլի 1-ից կենսաթոշակներն ու նպաստները կբարձրանան՝ չհաշված հետվճարը, ֆեյսբուքյան եթերում հայտարարել է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
«Կա հիմնական կենսաթոշակ հասկացություն, որը 24,000 դրամ է։ Այն դառնալու է 34,000 դրամ։ Այսինքն` բոլոր կենսաթոշակները, որոնք հաշվարկվում են 24,000 դրամը ներառյալ, այսուհետև հաշվարկվելու են 34,000 դրամով, հետևաբար բոլորի կենսաթոշակները բարձրանալու են 10,000 դրամով։
Բարձրանալու է նաև նվազագույն կենսաթոշակը, որը 36,000 դրամ է, հետևաբար այն դառնալու է 46,000 դրամ։ Դա նշանակում է, որ նաև բարձրանալու է ծերության նպաստը՝ այն կենսաթոշակը, որը վճարվում է քաղաքացիներին, որոնք բավարար աշխատանքային ստաժ չունեն»,- ասել է Թորոսյանը։
Նա հայտարարել է, որ 10,000 դրամով բարձրանալու են նաև 1-ին, 2-րդ և 3-րդ խմբի հաշմանդամների, ինչպես նաև միջին, ծանր և խորը ֆունկցիոնալություն ունեցող անձանց նպաստները:
«36,000 դրամ, 37,500 դրամ և 39,000 դրամի փոխարեն դրանք դառնալու են 46,000, 47,500 դրամ և 49,000 դրամ»,-հավելել է նախարարը:
Կբարձրանան նաև զինվորականների երկարամյա ծառայության թոշակները, որտեղ կիրառվել են այլ բանաձևեր՝ միջին աճը կազմելու է մոտ 8000-8500 դրամ, որոշ դեպքերում՝ 15,000 դրամ, որոշներում էլ՝ 8000 դրամից պակաս։
Ավելանալու են նաև կերակրողին կորցրած անձանց վճարումները։
Հիշեցնելով, որ ապրիլի 1-ից կենսաթոշակներն աճել են, նախարարն ընդգծել է, որ դրանց գումարվելու են նաև հետվճարներից գոյացած միջոցները։
«Վերջինով խրախուսվում է, որ ստվերի շրջանառությունը փոքրանա, և պետական բյուջեն մեծանա, որը նույնպես դառնալու է կենսաթոշակ»,-ասել է Թորոսյանը:
Թորոսյանը 2025-ի հոկտեմբերին հայտարարել էր, որ այս պահին հնարավոր չէ կենսաթոշակները բարձրացնել՝ նշելով, որ թոշակները չբարձրացնելով իրենք խրախուսում են, որ ավելի շատ թոշակառու օգտվի հետվճարի ծրագրից:
Մոտ երկու ամսի առաջ Փաշինյանը հայտարարել էր, թե եթե նույնիսկ թոշակները բարձրացնեն, թոշակառուները չգիտեն՝ ինչպես արդյունավետ ծախսեն գումարը։
«Թոշակառուների թոշակը ամսական 11 հազար դրամով կամ 10 հազար 400 դրամով ավելացնենք. ի՞նչ է անելու թոշակառուն։ Այդ գումարը ի՞նչ է անելու, ինչի՞ վրա է ծախսելու», – ասել էր նա:

All pensions in Armenia will increase by 10,000 drams due to a rise in the basic pension, Labor and Social Affairs Minister Arsen Torosyan said in a Facebook video address.
Earlier, Prime Minister Nikol Pashinyan announced during a Facebook livestream that pensions and benefits would increase from April 1, excluding cashback payments.
“There is a concept of a basic pension, which stands at 24,000 drams. It will become 34,000 drams. This means that all pensions calculated with the inclusion of 24,000 drams will henceforth be calculated based on 34,000 drams. Consequently, all pensions will increase by 10,000 drams.
The minimum pension, which is 36,000 drams, will also increase and become 46,000 drams. This means that the old-age benefit — the pension paid to citizens who do not have sufficient work experience — will also rise,” Torosyan said.
He added that benefits for persons with first-, second-, and third-degree disabilities, as well as those with moderate, severe and profound functional limitations, will also increase by 10,000 drams.
“Instead of 36,000 drams, 37,500 drams and 39,000 drams, they will become 46,000, 47,500 drams and 49,000 drams,” the minister noted.
Long-service pensions for military personnel will also increase, though calculated under different formulas. The average increase will amount to about 8,000–8,500 drams, in some cases reaching 15,000 drams, and in others remaining below 8,000 drams.
Payments to individuals who have lost a breadwinner will also rise.
Recalling that pensions will increase from April 1, the minister stressed that cashback-generated funds will be added on top of these amounts.
“The latter encourages the reduction of shadow turnover and growth of the state budget, which in turn becomes pensions,” Torosyan said.
In October 2025, Torosyan had stated that it was not possible to raise pensions at that time, noting that by not increasing them the authorities were encouraging more pensioners to use the cashback program.
About two months ago, Pashinyan said that even if pensions were raised, pensioners would not know how to spend the money effectively.
“If we increase pensioners’ pensions by 11,000 drams or by 10,400 drams per month, what will a pensioner do? What will they do with that money, what will they spend it on?” he had said.