25 Փետրվար 2026 - 14:24 AMT
Ավտոսպորտի միջազգային ֆեդերացիայի աջակցությամբ Հայաստանում ավտոմոբիլային սպորտի երթուղու կառուցումը նոր խթան կհանդիսանա ոլորտի զարգացման համար։ Այդ մասին ասել է Հայաստանի վարչապետի աշխատակազմի ղեկավար Արայիկ Հարությունյանը Ավտոսպորտի միջազգային ֆեդերացիայի (FIA) գլխավոր քարտուղար Վալերիո Իաքիցցիի գլխավորած պատվիրակության հետ հանդիպմանը:
Հարությունյանը կարևորել է FIA-ի հետ համագործակցությունը՝ մեր երկրում ավտոմոբիլային սպորտի առաջընթացն ապահովելու տեսանկյունից։
Վալերիո Իաքիցցին իր հերթին ընդգծել է Հայաստանի ներուժը և արդեն արձանագրված ձեռքբերումները՝ FIA-ի կողմից իրականացվող «Մատչելի քրոսքար» նախագծի շրջանակում մրցարշավային քրոսքար մեքենայի ստեղծման ուղղությամբ։ Նախաձեռնության նպատակն է ձևավորել այնպիսի միջավայր, որտեղ ավտոսպորտ մուտք գործելը հնարավոր կլինի առանց խոշոր ֆինանսական ներդրումների՝ տեղական արտադրության և նվազագույն ռեսուրսների կիրառմամբ։ Իաքիցցին նշել է, որ ծրագիրը հնարավորություն կտա Հայաստանին ընդունել առաջին տարածաշրջանային քրոսքար շարքը և հիմք կդառնա հետագայում ավելի հեղինակավոր առաջնություններ կազմակերպելու համար։
Հանդիպման ընթացքում ընդգծվել է նաև, որ Հայաստանի ավտոմոբիլային ֆեդերացիան, որպես FIA պաշտոնական անդամ, կաջակցի նախատեսվող ծրագրերի իրականացմանը։
Կողմերը քննարկել են հետագա համագործակցությանն առնչվող մի շարք այլ հարցեր։
ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանն ասել է Ավտոսպորտի միջազգային ֆեդերացիայի (FIA) գլխավոր քարտուղար Վալերիո Լաչիզիի գլխավորած պատվիրակության հետ հանդիպմանն ասել էր, որ ավտոսպորտի զարգացումը Հայաստանում կարող է ունենալ ոչ միայն մարզական, այլև կրթական և տեխնոլոգիական նշանակություն։

25 Февраль 2026 - 14:36 AMT
Строительство в Армении спортивной автотрассы при поддержке Международной автомобильной федерации (FIA) станет новым импульсом для развития отрасли, заявил руководитель аппарата премьер-министра Армении Араик Арутюнян на встрече с делегацией во главе с генеральным секретарем FIA Валерио Иакциззи.
Арутюнян подчеркнул важность сотрудничества с FIA с точки зрения обеспечения прогресса автомобильного спорта в стране.
В свою очередь Валерио Иакциззи отметил потенциал Армении и уже зафиксированные достижения в рамках реализуемого FIA проекта «Доступный кросскар», направленного на создание гоночного автомобиля класса кросскар. Цель инициативы — сформировать среду, в которой вход в автоспорт будет возможен без крупных финансовых вложений за счет локального производства и использования минимальных ресурсов. По словам Иакциззи, программа позволит Армении принять первую региональную серию по кросскару и станет основой для проведения в будущем более престижных чемпионатов.
В ходе встречи также было подчеркнуто, что Автомобильная федерация Армении, являясь официальным членом FIA, окажет содействие реализации намеченных программ.
Стороны обсудили и ряд других вопросов, касающихся дальнейшего сотрудничества.
Министр образования, науки, культуры и спорта Жанна Андреасян ранее на встрече с делегацией во главе с генеральным секретарем FIA Валерио Лачиззи заявила, что развитие автоспорта в Армении может иметь не только спортивное, но и образовательное и технологическое значение.