25 Փետրվար 2026 - 14:24 AMT
Ավտոսպորտի միջազգային ֆեդերացիայի աջակցությամբ Հայաստանում ավտոմոբիլային սպորտի երթուղու կառուցումը նոր խթան կհանդիսանա ոլորտի զարգացման համար։ Այդ մասին ասել է Հայաստանի վարչապետի աշխատակազմի ղեկավար Արայիկ Հարությունյանը Ավտոսպորտի միջազգային ֆեդերացիայի (FIA) գլխավոր քարտուղար Վալերիո Իաքիցցիի գլխավորած պատվիրակության հետ հանդիպմանը:
Հարությունյանը կարևորել է FIA-ի հետ համագործակցությունը՝ մեր երկրում ավտոմոբիլային սպորտի առաջընթացն ապահովելու տեսանկյունից։
Վալերիո Իաքիցցին իր հերթին ընդգծել է Հայաստանի ներուժը և արդեն արձանագրված ձեռքբերումները՝ FIA-ի կողմից իրականացվող «Մատչելի քրոսքար» նախագծի շրջանակում մրցարշավային քրոսքար մեքենայի ստեղծման ուղղությամբ։ Նախաձեռնության նպատակն է ձևավորել այնպիսի միջավայր, որտեղ ավտոսպորտ մուտք գործելը հնարավոր կլինի առանց խոշոր ֆինանսական ներդրումների՝ տեղական արտադրության և նվազագույն ռեսուրսների կիրառմամբ։ Իաքիցցին նշել է, որ ծրագիրը հնարավորություն կտա Հայաստանին ընդունել առաջին տարածաշրջանային քրոսքար շարքը և հիմք կդառնա հետագայում ավելի հեղինակավոր առաջնություններ կազմակերպելու համար։
Հանդիպման ընթացքում ընդգծվել է նաև, որ Հայաստանի ավտոմոբիլային ֆեդերացիան, որպես FIA պաշտոնական անդամ, կաջակցի նախատեսվող ծրագրերի իրականացմանը։
Կողմերը քննարկել են հետագա համագործակցությանն առնչվող մի շարք այլ հարցեր։
ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանն ասել է Ավտոսպորտի միջազգային ֆեդերացիայի (FIA) գլխավոր քարտուղար Վալերիո Լաչիզիի գլխավորած պատվիրակության հետ հանդիպմանն ասել էր, որ ավտոսպորտի զարգացումը Հայաստանում կարող է ունենալ ոչ միայն մարզական, այլև կրթական և տեխնոլոգիական նշանակություն։

25 February 2026 - 14:34 AMT
The construction of a motorsport circuit in Armenia with the support of the International Automobile Federation (FIA) will provide new momentum for the development of the sector, said Arayik Harutyunyan, Chief of Staff of the Prime Minister of Armenia, during a meeting with a delegation led by FIA Secretary General Valerio Iacizzi.
Harutyunyan underscored the importance of cooperation with the FIA in ensuring the advancement of motorsport in the country.
Valerio Iacizzi, in turn, highlighted Armenia’s potential and the achievements already recorded within the framework of the FIA’s “Affordable Cross Car” project aimed at creating a racing cross car. The initiative seeks to create an environment in which entry into motorsport is possible without major financial investments, relying on local production and minimal resources. Iacizzi noted that the program will enable Armenia to host its first regional crosscar series and lay the groundwork for organizing more prestigious championships in the future.
During the meeting, it was also emphasized that the Automobile Federation of Armenia, as an official FIA member, will support the implementation of the planned programs.
The sides discussed a number of other issues related to further cooperation.
Minister of Education, Science, Culture and Sports Zhanna Andreasyan had earlier stated during a meeting with a delegation led by FIA Secretary General Valerio Lachizzi that the development of motorsport in Armenia could have not only sporting, but also educational and technological significance.