Կիբեռհանցագործությունների դեմ պայքարի վարչության օպերատիվ միջոցառումների արդյունքում հայտնաբերվել է հանցավոր գործունեությամբ զբաղվող խումբ։ 4 անձ ձերբակալվել է:
ՆԳՆ ոստիկանության Կիբեռհանցագործությունների դեմ պայքարի վարչությունում օպերատիվ տեղեկություններ էին ստացվել, որ մի խումբ անձինք նախնական համաձայնությամբ, վարձակալելով Երևանի Պարոնյան փողոցում գտնվող կիսանկուղային գրասենյակային նշանակության տարածքը, այն կահավորել են հատուկ համակարգչային տեխնիկայով և դրանցում ներբեռնված հատուկ ծրագրակազմերի կիրառմամբ կատարել նամակագրությունԼ Նրանք հեռախոսազանգեր ունեցել ԱՄՆ-ում բեռնափոխադրման գործընթաց իրականացնող անձանց հետ, որոնց առաջակել իրականացնել բեռնափոխադրում տարբեր ապրանքների համար։
Հիշյալ գործընթացի ընթացքում ենթադրյալ հանցավոր մեխանիզմը կիրառող անձինք իրենց վստահված ուղեբեռը հափշտակել են և այն տեղափոխել այլ հասցե, որը հետագայում վաճառվել է տարբեր երկրներում:
Օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների արդյունքում պարզվել է ենթադրյալ խմբի անդամների ինքնությունը։ Պարզվել է, որ տարբեր անձինք պարբերաբար այցելել են նշված հասցե և գործունեության դիմաց վարձատրվել են կանխիկ՝ ԱՄՆ դոլարով։
Միջոցառումների արդյունքներով Քննչական կոմիտե է ներկայացվել առերևույթ հանցագործության մասին հաղորդում, և նախաձեռնվել է քրեական վարույթ։
Փետրվարի 20-ին Քրեական ոստիկանության կիբեռհանցագործությունների դեմ պայքարի վարչության ծառայողները, Երևան քաղաքի քննչական վարչության աշխատակիցների հետ համատեղ և դատարանի որոշմամբ, իրականացրել են անակնկալ խուզարկություն Պարոնյան փողոցում գտնվող կիսանկուղային գրասենյակում։
Հայտնաբերվել են տարբեր տեսակի թվային տեղեկություններ ենթադրյալ բեռնափոխադրման գործընթացը կազմակերպելու վերաբերյալ, ինչպես նաև բջջային հեռախոսներ, որոնք օգտագործվել են բեռնափոխադրման գործընթացը ապահովելու նպատակով։ Հայտնաբերված ամբողջ համակարգչային տեխնիկան առգրավվել է և փոխանցվել է Քննչական մարմին՝ հետագա նախաքննական գործողություններ իրականացնելու նպատակով:
Քրեական ոստիկանության կիբեռհանցագործությունների դեմ պայքարի վարչությունը համագործակցում է ԱՄՆ իրավապահ մարմինների հետ՝ ենթադրյալ հանցավոր մեխանիզմի վերաբերյալ լրացուցիչ տվյալներ ստանալու նպատակով։

25 Февраль 2026 - 15:01 AMT
В результате оперативных мероприятий Управления по борьбе с киберпреступностью выявлена группа, занимавшаяся преступной деятельностью. Задержаны четыре человека.
В Управление по борьбе с киберпреступностью Полиции МВД поступили оперативные сведения о том, что группа лиц по предварительному сговору арендовала полуподвальное офисное помещение на улице Пароняна в Ереване, оборудовав его специальной компьютерной техникой и программным обеспечением. С их использованием они вели переписку и телефонные переговоры с лицами в США, осуществляющими процесс грузоперевозок, предлагая организовать перевозку различных товаров.
В ходе указанного процесса лица, предположительно применявшие преступный механизм, присваивали доверенный им груз и перевозили его по другому адресу, после чего он реализовывался в различных странах.
Оперативно-розыскные мероприятия позволили установить личности предполагаемых участников группы. Выяснилось, что различные лица регулярно посещали указанный адрес и получали вознаграждение наличными в долларах США.
По результатам мероприятий в Следственный комитет направлено сообщение о признаках преступления и возбуждено уголовное производство.
20 февраля сотрудники Управления по борьбе с киберпреступностью Криминальной полиции совместно с сотрудниками следственного управления города Еревана и на основании решения суда провели внезапный обыск в полуподвальном офисе на улице Пароняна.
Обнаружены различные цифровые данные, касающиеся организации предполагаемого процесса грузоперевозок, а также мобильные телефоны, использовавшиеся для его обеспечения. Вся выявленная компьютерная техника изъята и передана следственному органу для проведения дальнейших следственных действий.
Управление по борьбе с киберпреступностью Криминальной полиции сотрудничает с правоохранительными органами США для получения дополнительных данных о предполагаемом преступном механизме.