85 տարեկանում մահացել է ՀԽՍՀ ժողովրդական արտիստ, օպերային արվեստի նշանավոր ներկայացուցիչ Օլգա Գաբայանը։
ՀՀ վարչապետի որոշմամբ ստեղծվել է Օլգա Գաբայանի հուղարկավորության կազմակերպման կառավարական հանձնաժողով։
Օլգա Գաբայանը իր բացառիկ ձայնով, բարձրարվեստ կատարումներով և բեմական անկրկնելի ներկայությամբ նշանակալի ներդրում է ունեցել հայ օպերային արվեստի զարգացման գործում։ Նրա ստեղծագործական ուղին առանձնացել է նվիրումով, մասնագիտական բարձր վարպետությամբ և ազգային մշակույթի նկատմամբ խոր սիրով։ Տասնամյակներ շարունակ նա ոգեշնչել է հանդիսատեսին, կրթել արվեստագետների նոր սերունդ և արժանացել լայն հանրության հարգանքին ու սիրուն։
Օլգա Գաբայանը ծնվել է 1941 թվականի դեկտեմբերի 27-ին Երևանում։ 1966 թվականին ավարտել է Երևանի Կոմիտասի անվան պետական կոնսերվատորիայի օպերային երգեցողության բաժինը։ 1966-1994 թվականներին աշխատել է Ալեքսանդր Սպենդիարյանի անվան օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնում՝ որպես մեներգչուհի։ 1974 թվականին արժանացել է ՀԽՍՀ վաստակավոր արտիստի կոչման, իսկ 1984 թվականին՝ ՀԽՍՀ ժողովրդական արտիստի կոչման։ 1992 թվականից դասավանդել է Երևանի Կոմիտասի անվան պետական կոնսերվատորիայում՝ երգեցողության մասնագիտությամբ։ 2013 թվականին ստացել է դոցենտի գիտական կոչում, 2015 թվականին՝ պրոֆեսորի։ 2016 թվականին պարգևատրվել է «Հայրենիքին մատուցած ծառայությունների համար» 2-րդ աստիճանի մեդալով։
Օլգա Գաբայանը եղել է հայկական օպերային արվեստի կարևոր ներկայացուցիչներից մեկը, ով երկար տարիներ համադրել է բեմական գործունեությունն ու մանկավարժական աշխատանքը։
ԿԳՄՍ նախարարությունը խորին ցավակցություն է հայտնել ընտանիքին, հարազատներին, ընկերներին և նրա արվեստի բոլոր երկրպագուներին։

25 Февраль 2026 - 15:05 AMT
На 85-м году жизни скончалась народная артистка Армянской ССР, значимая представительница оперного искусства Ольга Габаян.
Решением премьер-министра Армении создана правительственная комиссия по организации похорон Ольги Габаян.
Благодаря своему исключительному голосу, высокохудожественному исполнению и неповторимому сценическому присутствию Ольга Габаян внесла значительный вклад в развитие армянского оперного искусства. Ее творческий путь отличался преданностью делу, высоким профессиональным мастерством и глубокой любовью к национальной культуре. На протяжении десятилетий она вдохновляла зрителей, воспитала новое поколение артистов и снискала уважение и любовь широкой общественности.
Ольга Габаян родилась 27 декабря 1941 года в Ереване. В 1966 году окончила отделение оперного пения Ереванской государственной консерватории имени Комитаса. В 1966-1994 годах работала солисткой Национального академического театра оперы и балета имени Александра Спендиаряна. В 1974 году удостоена звания заслуженной артистки Армянской ССР, в 1984 году — звания народной артистки Армянской ССР. С 1992 года преподавала вокал в Ереванской государственной консерватории имени Комитаса. В 2013 году получила ученое звание доцента, в 2015 году — профессора. В 2016 году награждена медалью «За заслуги перед Отечеством» II степени.
Ольга Габаян была одной из значимых фигур армянского оперного искусства, долгие годы совмещавшей сценическую деятельность с педагогической работой.
Министерство образования, науки, культуры и спорта выразило глубокие соболезнования семье, родным, друзьям и всем почитателям ее искусства.