26 Փետրվար 2026 - 08:28 AMT
Օդի ջերմաստիճանի նվազումը ուղեկցվում է սուր շնչառական վարակներով հիվանդացության մակարդակի աճով, հայտնում է Հիվանդությունների վերահսկման և կանխարգելման ազգային կենտրոնը:
ՀՀ ՇՄՆ «Հիդրոօդերևութաբանության և մոնիթորինգի կենտրոն» ՊՈԱԿ-ի տվյալներով՝ առաջիկա օրերին կանխատեսվել է օդի ջերմաստիճանի նվազում։
Բարդություններից խուսափելու նպատակով ՀՎԿ ազգային կենտրոնը հորդորել է՝
• հագնվե´ք եղանակին համահունչ,
• խուսափե´ք սուր շնչառական վարակներին բնորոշ ախտանշաններով հիվանդների հետ շփումից,
• եթե հիվանդ եք՝ մնացե´ք տանը, հատկապես՝ սուր շնչառական վարակներին բնորոշ ախտանշաններով երեխաներին մի´ թույլատրեք հաճախել դպրոց և մանկապարտեզ՝ ապահովելով բժշկի կողմից խորհրդատվությունը և բուժումը,
• եթե հիվանդ եք, հրավիրե´ք տեղամասային մանկաբույժին, թերապևտին կամ ընտանեկան բժշկին և մի´ զբաղվե´ք ինքնաբուժմամբ,
• մի´ օգտագործե´ք հակաբիոտիկներ, քանի որ դրանք ցուցված չեն գրիպի և սուր շնչառական վարակների բուժման համար,

26 Февраль 2026 - 08:59 AMT
Снижение температуры воздуха сопровождается ростом уровня заболеваемости острыми респираторными инфекциями, сообщает Национальный центр по контролю и профилактике заболеваний.
По данным ГНКО «Гидрометеорологический и мониторинговый центр» Министерства окружающей среды Армении, в ближайшие дни прогнозируется понижение температуры воздуха.
Во избежание осложнений Национальный центр по контролю и профилактике заболеваний рекомендует:
• одеваться по погоде,
• избегать контактов с лицами, имеющими симптомы, характерные для острых респираторных инфекций,
• при заболевании оставаться дома; особенно не допускать посещения школы и детского сада детьми с симптомами ОРВИ, обеспечив консультацию и лечение у врача,
• в случае болезни вызывать участкового педиатра, терапевта или семейного врача и не заниматься самолечением,
• не применять антибиотики, поскольку они не показаны для лечения гриппа и острых респираторных инфекций,