Ապրիլի 1-ից կենսաթոշակառուները իրենց թոշակները ստանալու են միայն անկանխիկ եղանակով՝ կեսնաթոշակի համար բանկային քարտ չունեցողներին այն կառաքվի մինչև ապրիլի 1-ը: Կանխիկից անկանխիկ վճարման անցումն արդյունավետ կազմակերպելու նպատակով ԱՍՀ նախարարությունը մշակել է որոշման նախագիծ, որը կառավարության նիստում ներկայացրել է նախարար Արսեն Թորոսյանը։
Դեռևս 15,000 թշակաֆու չի անցել անկանխիկ համակարգի, հայտնում է 1lurer.am-ը:
«Նախատեսում ենք սուրհանդակային առաքման եղանակը կա՛մ սուրհանդակային ծառայության, կա՛մ բանկի աշխատակիցների միջոցով, ինչպես նաև ՄՍԾ-ի ներկայությամբ առաքման փաստը հաստատելու մեխանիզմ, որովհետև կան քաղաքացիներ, որոնք այդ գործընթացում նույնպես չեն կարողանում ամբողջությամբ ներգրավված լինել: Ամեն ինչը նկարագրված է: Կան որոշակի կարգավորումներ, որոնք թույլ են տալիս լիազորագրի հիման վրա կենսաթոշակ ստացող քաղաքացիներին շարունակել կենսաթոշակ ստանալ, որպեսզի որևէ մեկը զրկված չլինի ապրիլի 1-ին իրենց կենսաթոշակը ստանալու իրավունքից»,- ասել է նա:
Նախարարը նաև տեղեկացրել է, որ վճարման եղանակի փոփոխության գործընթացը շարունակվում է:
«Երբ մենք խոսում էինք այս գործընթացի սկզբի մասին (դեկտեմբերի մասին է խոսքը), ունեինք 50 հազար քաղաքացի: Այսինքն՝ այս 2-3 ամիսների ընթացքում մնացածն ինքնուրույն, մեր ՄՍԾ-ի աջակցությամբ կամ առկա ձևով դիմում գրելով կամ օնլայն ձևով դիմում գրելով արդեն իսկ տեղափոխվել են, և մենք խնդիր ունենք դա անել հնարավորինս շատ, որովհետև մարտի 5-ից դա արվելու է ավտոմատ: Քաղաքացիները ավտոմատ բաշխվելու են այն բանկերի միջև, որոնք համաձայն են մասնակցել այս գործընթացին»,- ասել է նա:
Նախարարը նաև ընդգծել է, որ քանի որ կենսաթոշակները բաշխվել են նախապես, այդ քաղաքացիները անկանխիկ եղանակով ստացել են նաև նոր չափով հաշվարկված կենսաթոշակները։

С 1 апреля пенсионеры в Армении будут получать пенсии исключительно безналичным способом, а тем, у кого нет банковской карты, она будет доставлена до этой даты.
Для эффективной организации перехода от наличных к безналичным выплатам Министерство труда и социальных вопросов разработало проект решения, который на заседании правительства представил министр Арсен Торосян.
По данным 1lurer.am , около 15 тысяч пенсионеров пока не перешли на безналичную систему.
«Мы предусматриваем доставку либо через курьерские службы, либо через сотрудников банков, а также механизм подтверждения факта доставки в присутствии представителей социальных служб, поскольку есть граждане, которые не могут полностью участвовать в этом процессе. Все детально описано. Существуют определенные регулирования, позволяющие пенсионерам, получающим выплаты по доверенности, продолжать их получать, чтобы никто не был лишен права на получение пенсии 1 апреля», — сказал он.
Министр сообщил, что процесс изменения способа выплаты продолжается.
«Когда мы говорили о начале этого процесса в декабре, речь шла о 50 тысячах граждан. За последние два–три месяца остальные самостоятельно, при поддержке наших социальных служб или путем подачи заявления лично либо онлайн, уже перешли на новую систему. Мы стремимся завершить процесс максимально быстро, поскольку с 5 марта распределение будет происходить автоматически. Граждане будут автоматически распределены между банками, согласившимися участвовать в программе», — пояснил он.
Торосян подчеркнул, что поскольку пенсии были распределены заранее, перешедшие на безналичную систему граждане уже получили пенсии в новом, пересчитанном размере.