Ապրիլի 1-ից կենսաթոշակառուները իրենց թոշակները ստանալու են միայն անկանխիկ եղանակով՝ կեսնաթոշակի համար բանկային քարտ չունեցողներին այն կառաքվի մինչև ապրիլի 1-ը: Կանխիկից անկանխիկ վճարման անցումն արդյունավետ կազմակերպելու նպատակով ԱՍՀ նախարարությունը մշակել է որոշման նախագիծ, որը կառավարության նիստում ներկայացրել է նախարար Արսեն Թորոսյանը։
Դեռևս 15,000 թշակաֆու չի անցել անկանխիկ համակարգի, հայտնում է 1lurer.am-ը:
«Նախատեսում ենք սուրհանդակային առաքման եղանակը կա՛մ սուրհանդակային ծառայության, կա՛մ բանկի աշխատակիցների միջոցով, ինչպես նաև ՄՍԾ-ի ներկայությամբ առաքման փաստը հաստատելու մեխանիզմ, որովհետև կան քաղաքացիներ, որոնք այդ գործընթացում նույնպես չեն կարողանում ամբողջությամբ ներգրավված լինել: Ամեն ինչը նկարագրված է: Կան որոշակի կարգավորումներ, որոնք թույլ են տալիս լիազորագրի հիման վրա կենսաթոշակ ստացող քաղաքացիներին շարունակել կենսաթոշակ ստանալ, որպեսզի որևէ մեկը զրկված չլինի ապրիլի 1-ին իրենց կենսաթոշակը ստանալու իրավունքից»,- ասել է նա:
Նախարարը նաև տեղեկացրել է, որ վճարման եղանակի փոփոխության գործընթացը շարունակվում է:
«Երբ մենք խոսում էինք այս գործընթացի սկզբի մասին (դեկտեմբերի մասին է խոսքը), ունեինք 50 հազար քաղաքացի: Այսինքն՝ այս 2-3 ամիսների ընթացքում մնացածն ինքնուրույն, մեր ՄՍԾ-ի աջակցությամբ կամ առկա ձևով դիմում գրելով կամ օնլայն ձևով դիմում գրելով արդեն իսկ տեղափոխվել են, և մենք խնդիր ունենք դա անել հնարավորինս շատ, որովհետև մարտի 5-ից դա արվելու է ավտոմատ: Քաղաքացիները ավտոմատ բաշխվելու են այն բանկերի միջև, որոնք համաձայն են մասնակցել այս գործընթացին»,- ասել է նա:
Նախարարը նաև ընդգծել է, որ քանի որ կենսաթոշակները բաշխվել են նախապես, այդ քաղաքացիները անկանխիկ եղանակով ստացել են նաև նոր չափով հաշվարկված կենսաթոշակները։

From April 1, pensioners in Armenia will receive their pensions exclusively through non-cash payments, and those without bank cards will have them delivered by that date.
To ensure an effective transition from cash to non-cash payments, the Ministry of Labor and Social Affairs has drafted a decision presented at the government session by Minister Arsen Torosyan.
According to 1lurer.am , about 15,000 pensioners have not yet switched to the non-cash system.
“We plan to use courier delivery either through courier services or bank employees, as well as a mechanism to confirm delivery in the presence of representatives of the Social Service. There are citizens who are unable to fully participate in the process. Everything is clearly outlined. Certain regulations allow pensioners receiving payments by power of attorney to continue doing so, so that no one is deprived of the right to receive their pension on April 1,” he said.
The minister also noted that the process of changing the payment method is ongoing.
“When we first spoke about launching this process in December, we had 50,000 citizens who had not switched. Over the past two to three months, the rest have independently transitioned, with support from our Social Service or by submitting applications in person or online. We aim to complete this for as many as possible, because starting March 5 the allocation will be automatic. Citizens will automatically be distributed among the banks that have agreed to participate in the process,” he explained.
Torosyan emphasized that since pensions had already been distributed in advance, those who have switched to non-cash payments have also received their recalculated pensions in the new amounts.