Ջրանջատումներ լինելու են, պարզապես հարցը հետևյալն է՝ ինչպիսին պետք է լինի ջրանջատումների տևողությունը, հայտնել է Ջրային կոմիտեի նախագահ Արամազդ Ղալամքարյանը:
Նա հայտնել է, որ «Վեոլիա ջուրը» գրաֆիկի փոփոխության որոշում կայացնելուց առաջ չի համաձայնեցրել այն կոմիտեի հետ, հայտնում է Panorama.am-ը:
«Այն, որ մենք ունենք սահմանափակ ջրային ռեսուրսներ՝ հատկապես ամառվա պիկ ամիսներին, դա փաստ է, «Վեոլիան» չի խաբում, նախապես ասում է՝ ամառվա ամիսներին 24-ժամյա ջրամատակարարում չեմ կարող ապահովել: Մենք ունենալու ենք ջրանջատումներ, պարզապես հարցը հետևյալն է՝ ինչպիսին պետք է լինի ջրանջատումների տևողությունը»,- նշել է նա։
Նրա խոսքով՝ գրեթե նույն ժամանակացույցը, երեք փողոցի տարբերությամբ, հրապարակվել է նաև նախորդ տարվա նոյեմբերին, սակայն այն ժամանակ նման արձագանք չի եղել։ Ղալամքարյանը ընդգծել է, որ ներկայումս նախընտրական շրջան է և որոշ շրջանակներ փորձում են թեման շահարկել։
«Այս պահին մեր խնդիրը «Վեոլիայի» հետ այն է, որ կարելի է ժամանակացույցը լավարկել, ունենալ ջրանջատումների ավելի կարճ հատվածեր, այսինքն ժամերի ու ռեժիմների փոփոխություններ լինի, տարբեր բնակավայրերում կլինեն տարբեր փոփոխություններ»,- ասել է նա։
Երևանի քաղաքապետ Տիգրան Ավինյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է, որ կառավարության միջամտության արդյունքում ջրամատակարարման ժամանակացույցում փոփոխություն չի լինելու։
«Կառավարության միջամտության արդյունքում ջրամատակարարման ժամանակացույցի փոփոխություն չի լինի։ Շահագրգիռ կառույցների մասնակցությամբ հրավիրված խորհրդակցության ժամանակ որոշում է կայացվել կասեցնել «Վեոլիա Ջուր» ընկերության կողմից հրապարակված ժամանակացույցի գործողությունը։
Առաջիկա երկու շաբաթվա ընթացքում Ջրային կոմիտեի, Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովի և «Վեոլիա Ջուր» ընկերության կողմից կիրականացվեն լրացուցիչ ուսումնասիրություններ, որի արդյունքում կհրապարակվի 2024 և 2025 թվականների համեմատ բարելավված ջրամատակարարման ժամանակացույց։
Նման պնդման համար հիմք են հանդիսանում վերջին տարիներին եռապատկված ծավալով իրականացված կապիտալ աշխատանքները Երևանում և մարզերում։ Շարունակական աշխատանքներ են տարվում ինչպես գործող ենթակառուցվածքների արդիականացման, այնպես էլ նոր հայտնաբերված ջրաղբյուրների միջոցով Երևան մղվող ջրածավալների ավելացման ուղղությամբ»,- գրել է Ավինյանը։
«Վեոլիա Ջուր» ընկերությունը պարզաբանել է իր կայքում հրապարակված ջրամատակարարման ժամանակցույցը, որի համաձայն մայիսի 1-ից մինչև սեպտեմբերի 16-ը Երևանի և մարզերի մի շարք հասցեներում ջրամատակարարումն իրականացվելու է 17-ժամյա գրաֆիկով՝ առավոտյան ժամը 07:00-ից մինչև գիշերը 24:00-ը։
Ընկերությունն անդրադարձել է նոր ջրասպառողների թվի կտրուկ աճին և գիշերային ժամերին ջրի կորուստները կանխելու անհրաժեշտությանը:

Отключения воды неизбежны, вопрос заключается лишь в их продолжительности, заявил председатель Водного комитета Арамазд Галaмкарян.
Он отметил, что компания «Веолия Джур» не согласовала с комитетом решение об изменении графика водоснабжения до его публикации, сообщает Panorama.am .
«То, что у нас ограниченные водные ресурсы, особенно в пиковые летние месяцы, — это факт. “Веолия” никого не вводит в заблуждение, заранее заявляя, что не может обеспечить круглосуточное водоснабжение летом. Отключения будут, вопрос лишь в том, какой будет их продолжительность», — сказал он.
По словам Галaмкаряна, практически аналогичный график, с разницей в три улицы, публиковался в ноябре прошлого года, однако тогда подобной реакции не последовало. Он подчеркнул, что сейчас идет предвыборный период, и некоторые круги пытаются использовать эту тему.
«На данном этапе наша задача совместно с “Веолией” — улучшить график, сократить интервалы отключений, внести изменения в часы и режимы. В разных населенных пунктах изменения могут отличаться», — добавил он.
Мэр Еревана Тигран Авинян на своей странице в Facebook сообщил, что в результате вмешательства правительства изменения в графике водоснабжения не произойдут.
«В результате вмешательства правительства изменения графика водоснабжения не будет. На совещании с участием заинтересованных структур принято решение приостановить действие опубликованного компанией “Веолия Джур” графика.
В течение ближайших двух недель Водный комитет, Комиссия по регулированию общественных услуг и “Веолия Джур” проведут дополнительные исследования, по итогам которых будет опубликован улучшенный график водоснабжения на 2024 и 2025 годы.
Основанием для этого являются утроенные в последние годы объемы капитальных работ в Ереване и регионах. Продолжается модернизация инфраструктуры и увеличение объемов воды, подаваемой в столицу из новых источников», — написал Авинян.
Ранее компания «Веолия Джур» разъяснила, что с 1 мая по 16 сентября по ряду адресов в Ереване и регионах водоснабжение будет осуществляться по 17-часовому графику — с 07:00 до 24:00.
Компания указала на резкий рост числа новых потребителей и необходимость предотвращения потерь воды в ночное время.