Ջրանջատումներ լինելու են, պարզապես հարցը հետևյալն է՝ ինչպիսին պետք է լինի ջրանջատումների տևողությունը, հայտնել է Ջրային կոմիտեի նախագահ Արամազդ Ղալամքարյանը:
Նա հայտնել է, որ «Վեոլիա ջուրը» գրաֆիկի փոփոխության որոշում կայացնելուց առաջ չի համաձայնեցրել այն կոմիտեի հետ, հայտնում է Panorama.am-ը:
«Այն, որ մենք ունենք սահմանափակ ջրային ռեսուրսներ՝ հատկապես ամառվա պիկ ամիսներին, դա փաստ է, «Վեոլիան» չի խաբում, նախապես ասում է՝ ամառվա ամիսներին 24-ժամյա ջրամատակարարում չեմ կարող ապահովել: Մենք ունենալու ենք ջրանջատումներ, պարզապես հարցը հետևյալն է՝ ինչպիսին պետք է լինի ջրանջատումների տևողությունը»,- նշել է նա։
Նրա խոսքով՝ գրեթե նույն ժամանակացույցը, երեք փողոցի տարբերությամբ, հրապարակվել է նաև նախորդ տարվա նոյեմբերին, սակայն այն ժամանակ նման արձագանք չի եղել։ Ղալամքարյանը ընդգծել է, որ ներկայումս նախընտրական շրջան է և որոշ շրջանակներ փորձում են թեման շահարկել։
«Այս պահին մեր խնդիրը «Վեոլիայի» հետ այն է, որ կարելի է ժամանակացույցը լավարկել, ունենալ ջրանջատումների ավելի կարճ հատվածեր, այսինքն ժամերի ու ռեժիմների փոփոխություններ լինի, տարբեր բնակավայրերում կլինեն տարբեր փոփոխություններ»,- ասել է նա։
Երևանի քաղաքապետ Տիգրան Ավինյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է, որ կառավարության միջամտության արդյունքում ջրամատակարարման ժամանակացույցում փոփոխություն չի լինելու։
«Կառավարության միջամտության արդյունքում ջրամատակարարման ժամանակացույցի փոփոխություն չի լինի։ Շահագրգիռ կառույցների մասնակցությամբ հրավիրված խորհրդակցության ժամանակ որոշում է կայացվել կասեցնել «Վեոլիա Ջուր» ընկերության կողմից հրապարակված ժամանակացույցի գործողությունը։
Առաջիկա երկու շաբաթվա ընթացքում Ջրային կոմիտեի, Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովի և «Վեոլիա Ջուր» ընկերության կողմից կիրականացվեն լրացուցիչ ուսումնասիրություններ, որի արդյունքում կհրապարակվի 2024 և 2025 թվականների համեմատ բարելավված ջրամատակարարման ժամանակացույց։
Նման պնդման համար հիմք են հանդիսանում վերջին տարիներին եռապատկված ծավալով իրականացված կապիտալ աշխատանքները Երևանում և մարզերում։ Շարունակական աշխատանքներ են տարվում ինչպես գործող ենթակառուցվածքների արդիականացման, այնպես էլ նոր հայտնաբերված ջրաղբյուրների միջոցով Երևան մղվող ջրածավալների ավելացման ուղղությամբ»,- գրել է Ավինյանը։
«Վեոլիա Ջուր» ընկերությունը պարզաբանել է իր կայքում հրապարակված ջրամատակարարման ժամանակցույցը, որի համաձայն մայիսի 1-ից մինչև սեպտեմբերի 16-ը Երևանի և մարզերի մի շարք հասցեներում ջրամատակարարումն իրականացվելու է 17-ժամյա գրաֆիկով՝ առավոտյան ժամը 07:00-ից մինչև գիշերը 24:00-ը։
Ընկերությունն անդրադարձել է նոր ջրասպառողների թվի կտրուկ աճին և գիշերային ժամերին ջրի կորուստները կանխելու անհրաժեշտությանը:

26 February 2026 - 11:36 AMT
Water outages are inevitable, the key question is their duration, the head of Armenia’s Water Committee said.
Water outages will occur, and the issue is what the duration of the cuts should be, said Water Committee Chairman Aramazd Ghalamkaryan.
He noted that “Veolia Water” did not coordinate its decision to change the supply schedule with the committee before announcing it, Panorama.am reported.
“The fact that we have limited water resources, especially during peak summer months, is undeniable. Veolia is not misleading anyone; it is stating in advance that it cannot ensure 24-hour water supply during the summer. We will have water outages, the only question is what their duration should be,” he said.
According to Ghalamkaryan, nearly the same schedule, differing by only three streets—was published last November, but it did not provoke a similar reaction. He stressed that the country is currently in a pre-election period and certain groups are trying to exploit the issue.
“At this stage, our discussion with Veolia concerns improving the schedule, possibly introducing shorter outage intervals, adjusting hours and regimes. Different communities may see different changes,” he added.
Yerevan Mayor Tigran Avinyan wrote on his Facebook page that no changes to the water supply schedule will take place following government intervention.
“As a result of government intervention, there will be no change in the water supply schedule. At a meeting convened with the participation of relevant bodies, a decision was made to suspend the implementation of the schedule published by ‘Veolia Water.’
Over the next two weeks, the Water Committee, the Public Services Regulatory Commission and ‘Veolia Water’ will conduct additional studies, after which an improved water supply schedule for 2024 and 2025 will be published.
This position is based on the fact that capital works carried out in Yerevan and the regions have tripled in recent years. Continuous efforts are underway to modernize existing infrastructure and increase the volume of water pumped to Yerevan from newly identified water sources,” Avinyan wrote.
“Veolia Water” had earlier clarified that under its published schedule, from May 1 to September 16 water supply at a number of addresses in Yerevan and the regions would operate on a 17-hour schedule—from 7:00 a.m. to midnight.
The company cited a sharp increase in the number of new water consumers and the need to prevent water losses during nighttime hours.