26 Փետրվար 2026 - 12:06 AMT
Հայաստան է ժամանել Կիոկուշին կարատեի աշխարհի բացարձակ չեմպիոն, բրազիլացի լեգենդար քիքբոքսեր Ֆրանսիսկո Ֆիլիոն։ 55-ամյա մարզիկը փետրվարի 27-ից մինչև մարտի 1-ը սեմինար է անցկացնելու Երևանի «Օլիմպավան» մարզահամալիրում։
Ֆրանսիսկո Ֆիլիոն Երևան է ժամանել Հայաստանի Կիոկուշին կարատեի ֆեդերացիայի հիմնադիր-նախագահ Անդրանիկ Հակոբյանի հրավերով, հայտնում է Factor.am-ը:
Ֆիլիոն Կիոկուշին կարատեով զբաղվել է սկսել 10 տարեկանից, իսկ 6․5 տարի անց ստացել է սև գոտի։ Նա անցկացրել է ավելի քան 100 մենամարտ Բրազիլիայում և Ճապոնիայում՝ նվաճելով բազմաթիվ չեմպիոնական տիտղոսներ։
1997 թվականին Ֆրանսիսկո Ֆիլիոն նորամուտն է նշել նաև K-1-ում՝ դառնալով քիքբոքսինգի աշխարհի ամենահայտնի մարզիկներից մեկը։ Նա Ճապոնիայում երկու անգամ նվաճել է K-1-ի Համաշխարհային Գրան պրիի հաղթողի կոչումը։
2004 թվականին կարիերան ավարտելուց հետո Ֆիլիոն ակտիվորեն ներգրավվել է Կիոկուշին կարատեի զարգացման գործընթացում։ Նա ղեկավարել է մարզաձևը Բրազիլիայում և Հարավային Ամերիկայում։ Ֆրանսիսկո Ֆիլիոն մարզել է հայտնի մարտիկների, այդ թվում՝ UFC-ի Փառքի սրահի անդամ Վիտոր Բելֆորդին։ 2012 թվականին նա հանդես է եկել որպես բրազիլացի հանրահայտ մարտիկի մարտավկա UFC խառը մենամարտերի շրջանակում։

26 Февраль 2026 - 14:16 AMT
Абсолютный чемпион мира по киокусинкай и легендарный бразильский кикбоксер Франсиско Фильо прибыл в Армению. 55-летний спортсмен проведет семинар с 27 февраля по 1 марта в ереванском спортивном комплексе «Олимпаван».
Фильо приехал в Ереван по приглашению основателя и президента Федерации киокусинкай каратэ Армении Андраника Акопяна, сообщает Factor.am .
Франсиско Фильо начал заниматься киокусинкай в 10 лет, а спустя шесть с половиной лет получил черный пояс. Он провел более 100 поединков в Бразилии и Японии, завоевав множество чемпионских титулов.
В 1997 году Фильо дебютировал в K-1 и стал одним из самых известных бойцов мирового кикбоксинга. В Японии он дважды завоевывал титул победителя Мирового Гран-при K-1.
Завершив карьеру в 2004 году, Фильо активно занялся развитием киокусинкай. Он руководил развитием этого вида спорта в Бразилии и Южной Америке. Франсиско Фильо тренировал известных бойцов, в том числе члена Зала славы UFC Витора Белфорта. В 2012 году он выступал в качестве тренера бразильского бойца в рамках турнира UFC по смешанным единоборствам.