2025 թվականին, 2017-ի համեմատ, գիտության ոլորտի ֆինանսավորումն աճել է գրեթե երեք անգամ՝ 2.8 անգամ կամ 180 տոկոսով, ֆեյսբուքյան տեսաուղերձում ասել է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
Նա հավելել է, որ 2021-25 թվականներին գրեթե 20 միլիարդ դրամ է տրամադրվել գիտական ոլորտի սարքեր, սարքավորումներ ձեռք բերելու համար, հայտնում է
«2017 թվականի 14.3 միլիարդի դիմաց 2025 թվականին արդեն փաստացի դարձել է 42 միլիարդ դրամ։ Գումարը ծախսվել է աշխատավարձերի բարձրացման՝ ատեստավորման միջոցով, և սարքերի, սարքավորումների ձեռքբերման վրա։
Օրինակ՝ լաբորանտի կամ ճարտարագետի աշխատավարձը նախկին 67,000-ի փոխարեն դարձել է 138,000 դրամ, այսինքն՝ կրկնակի աճել է, ավագ լաբորանտի աշխատավարձը 76,000-ից դարձել է 179,000 դրամ՝ կրկնակիից ավելի աճել է։ Կրտսեր գիտաշխատողի աշխատավարձը 85,000 դրամից դարձել է 210,000 դրամ՝ կրկնակիից ավելի աճել է։
Գլխավոր գիտաշխատողի աշխատավարձը 138,000 դրամից դարձել է 552,000 դրամ՝ քառապատկվել է։ Գիտական խմբի ղեկավարի աշխատավարձը 129,000 դրամից դարձել է 410,000 դրամ՝ ավելի քան եռապատկվել է։ Գիտական ստորաբաժանման ղեկավարի աշխատավարձը 141,000 դրամից դարձել է 477,000 դրամ՝ ավելի քան եռապատկվել է։
Երևանի պետական համալսարանի համար պետական բյուջեի միջոցներով ձեռք է բերվել սուպերհամակարգիչ, որի համար պետական բյուջեից ծախսվել է մոտ 3.7 միլիարդ դրամ»,-ասել է նա:
Վարչապետը նշել է, որ սա այն աշխատանքներն են, որոնք իրականցվել են գիտության ոլորտում, որոնց մասին շատերը պարզապես չգիտեն:

In 2025, compared with 2017, funding for the science sector has increased nearly threefold — by 2.8 times or 180 percent, Prime Minister Nikol Pashinyan said in a Facebook video address.
He added that in 2021–2025 nearly 20 billion drams were allocated for the purchase of equipment and instruments for the scientific sector.
“Compared with 14.3 billion drams in 2017, the figure has effectively reached 42 billion drams in 2025. The funds were spent on salary increases through certification and on the acquisition of equipment and instruments.
For example, the salary of a laboratory assistant or engineer has risen from 67,000 drams to 138,000 drams, meaning it has doubled. The salary of a senior laboratory assistant increased from 76,000 to 179,000 drams — more than doubling. The salary of a junior researcher rose from 85,000 to 210,000 drams, also more than doubling.
The salary of a chief researcher increased from 138,000 to 552,000 drams — a fourfold rise. The salary of a head of a research group went from 129,000 to 410,000 drams — more than tripling. The salary of a head of a scientific division increased from 141,000 to 477,000 drams — also more than tripling.
A supercomputer was purchased for Yerevan State University using state budget funds, with about 3.7 billion drams spent from the budget,” he said.
The prime minister noted that these are among the measures implemented in the field of science that many people are simply unaware of.