«Յանդեքսը» մի շարք տեխնիկական լուծումներ կտա տաքսու վարորդների խնդիրներին, ֆեյսբուքյան էջում հայտնել է Երևանի ավագանու «Մայր Հայաստան» խմբակցության անդամ Մեսրոպ Մանուկյանը՝ ներկայացնելով վարորդների հետ ընկերության գրասենյակում քննարկումների արդյունքները։
Նա նշել է, որ կառավարությունում ևս պարտավոր են հաշվի նստել վարորդների հետ և իրենց կողմից տալ լուծումներ:
«Աշխատանք կտարվի, որպեսզի վարորդի ցանկության դեպքում ուղիղ գրացվի և աշխատի «Յանդեքսի» հետ, որի արդյունքում մինչև 4% «միջնորդ» տոկոսադրույքը չեն վճարի:
«Նստող-թռնող» հաճախորդների դեմ կպայքարեն համատեղ՝ վարորդները կգնահատեն և նամակ կգրեն «Յանդեքսին», որից հետո տվյալ հաճախորդները կարգելափակվեն:
«Յանդեքսը» կստեղծի հարթակ, որտեղ վարորդները կներկայացնեն իրենց խնդիրները, իսկ ամիսը մեկ հանդիպում կկազմակերպվի ընկերության ներկայացուցիչների հետ։
Մինչև տարեվերջ կվերագործարկվի կատարողների միասնական սպասարկման հարթակը, որտեղ վարորդները կուղեն իրենց հարցերը և կապ կպահպանեն ընկերության հետ:
Քարտեզների անճշտության հետ կապված՝ 2 շաբաթվա ընթացքում «Յանդեքսը» վարորդներին հնարավորություն կտա, որպեսզի իրենք քարտեզի վրա «ցույց տան» երթևեկության խնդիրները և համատեղ ուղղեն սխալները։
Երկրորդ գիծ կանգնող և հաճախորդին սպասելու արդյունքում տուգանվող վարորդների համար հաճախորդներին sms կուղարկվի՝ շտապելու հորդորով»,-ասել է Մանուկյանը:
Անդրադառնալով վերջին կարգավորմանը՝ նա մտավախություն է հայտնել, որ արդյունքում խցանումները կավելանան:
«Մարտի 4-ին կառավարությունում ընդունելու են վարորդներին և պարտավոր են «Yandex»-ի կիսատ և կառավարությանը ուղված հարցերի պատասխանները տան . . .
Վարորդների ընդվզումից և հանրային ճնշման արդյունքում կառավարությունում «իմացան», որ երկրում կան 100 000 վարոդները, որոնց իրավունքները ոտնահարվում են և ատեսվում։ Կառավարությունում պարտավոր են հաշվի նստել վարորդների հետ և իրենց կողմից տալ լուծումներ . . .»,-ասել է Մանուկյանը:

28 Февраль 2026 - 09:50 AMT
«Яндекс» представит ряд технических решений для урегулирования проблем таксистов, сообщил на своей странице в Facebook член фракции «Мать Армения» Совета старейшин Еревана Месроп Манукян, представив итоги обсуждений с водителями в офисе компании.
Он отметил, что правительство также обязано учитывать позицию водителей и предложить собственные решения.
«Будет проведена работа, чтобы при желании водитель мог напрямую зарегистрироваться и работать с «Яндексом», в результате чего он не будет платить до 4 процентов «посреднической» комиссии.
С так называемыми «садящимися и убегающими» клиентами будут бороться совместно: водители будут оценивать их и направлять письмо в «Яндекс», после чего такие клиенты будут блокироваться.
«Яндекс» создаст платформу, где водители смогут представлять свои проблемы, а раз в месяц будут проводиться встречи с представителями компании.
До конца года будет перезапущена единая сервисная платформа исполнителей, где водители смогут направлять свои вопросы и поддерживать связь с компанией.
В связи с неточностями карт в течение двух недель «Яндекс» предоставит водителям возможность самостоятельно указывать на карте проблемы с движением и совместно исправлять ошибки.
Для водителей, которых штрафуют за остановку во втором ряду при ожидании клиента, пассажирам будет направляться SMS с призывом поторопиться», — заявил Манукян.
Комментируя последнее регулирование, он выразил опасение, что в результате могут увеличиться пробки.
«4 марта в правительстве примут водителей и обязаны дать ответы на нерешенные вопросы, адресованные как «Яндексу», так и правительству.
В результате протеста водителей и общественного давления в правительстве «узнали», что в стране есть 100 000 водителей, чьи права нарушаются и игнорируются. Власти обязаны считаться с водителями и предложить решения», — отметил Манукян.