«Յանդեքսը» մի շարք տեխնիկական լուծումներ կտա տաքսու վարորդների խնդիրներին, ֆեյսբուքյան էջում հայտնել է Երևանի ավագանու «Մայր Հայաստան» խմբակցության անդամ Մեսրոպ Մանուկյանը՝ ներկայացնելով վարորդների հետ ընկերության գրասենյակում քննարկումների արդյունքները։
Նա նշել է, որ կառավարությունում ևս պարտավոր են հաշվի նստել վարորդների հետ և իրենց կողմից տալ լուծումներ:
«Աշխատանք կտարվի, որպեսզի վարորդի ցանկության դեպքում ուղիղ գրացվի և աշխատի «Յանդեքսի» հետ, որի արդյունքում մինչև 4% «միջնորդ» տոկոսադրույքը չեն վճարի:
«Նստող-թռնող» հաճախորդների դեմ կպայքարեն համատեղ՝ վարորդները կգնահատեն և նամակ կգրեն «Յանդեքսին», որից հետո տվյալ հաճախորդները կարգելափակվեն:
«Յանդեքսը» կստեղծի հարթակ, որտեղ վարորդները կներկայացնեն իրենց խնդիրները, իսկ ամիսը մեկ հանդիպում կկազմակերպվի ընկերության ներկայացուցիչների հետ։
Մինչև տարեվերջ կվերագործարկվի կատարողների միասնական սպասարկման հարթակը, որտեղ վարորդները կուղեն իրենց հարցերը և կապ կպահպանեն ընկերության հետ:
Քարտեզների անճշտության հետ կապված՝ 2 շաբաթվա ընթացքում «Յանդեքսը» վարորդներին հնարավորություն կտա, որպեսզի իրենք քարտեզի վրա «ցույց տան» երթևեկության խնդիրները և համատեղ ուղղեն սխալները։
Երկրորդ գիծ կանգնող և հաճախորդին սպասելու արդյունքում տուգանվող վարորդների համար հաճախորդներին sms կուղարկվի՝ շտապելու հորդորով»,-ասել է Մանուկյանը:
Անդրադառնալով վերջին կարգավորմանը՝ նա մտավախություն է հայտնել, որ արդյունքում խցանումները կավելանան:
«Մարտի 4-ին կառավարությունում ընդունելու են վարորդներին և պարտավոր են «Yandex»-ի կիսատ և կառավարությանը ուղված հարցերի պատասխանները տան . . .
Վարորդների ընդվզումից և հանրային ճնշման արդյունքում կառավարությունում «իմացան», որ երկրում կան 100 000 վարոդները, որոնց իրավունքները ոտնահարվում են և ատեսվում։ Կառավարությունում պարտավոր են հաշվի նստել վարորդների հետ և իրենց կողմից տալ լուծումներ . . .»,-ասել է Մանուկյանը:

28 February 2026 - 09:49 AMT
Yandex will introduce a number of technical solutions to address taxi drivers’ concerns, Mesrop Manukyan, a member of the Mother Armenia faction of the Yerevan Council of Elders, wrote on Facebook, presenting the outcomes of discussions held at the company’s office with drivers.
He stated that the government is also obliged to take drivers’ concerns into account and offer solutions of its own.
“Work will be carried out so that, if a driver wishes, he can register directly and work with Yandex, as a result of which he will not pay up to a 4 percent ‘intermediary’ commission.
Drivers and Yandex will jointly combat so-called ‘no-show’ passengers: drivers will rate them and send a letter to Yandex, after which such clients will be blocked.
Yandex will create a platform where drivers can present their issues, and meetings with company representatives will be held once a month.
By the end of the year, the unified service platform for contractors will be relaunched, where drivers will submit their questions and maintain communication with the company.
Regarding map inaccuracies, within two weeks Yandex will give drivers the opportunity to ‘indicate’ traffic problems on the map themselves and jointly correct errors.
For drivers fined for stopping in the second lane while waiting for a passenger, customers will receive an SMS urging them to hurry,” Manukyan said.
Commenting on the latest regulation, he expressed concern that it could lead to increased traffic congestion.
“On March 4, drivers will be received at the government, and officials are obliged to provide answers to the unresolved issues addressed both to Yandex and to the government.
As a result of drivers’ protests and public pressure, the government ‘learned’ that there are 100,000 drivers in the country whose rights are being violated and ignored. The government must take drivers into account and provide solutions,” Manukyan said.