Մերձավոր Արևելքում ստեղծված իրավիճակով պայմանավորված ՀՀ սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակի թեժ գիծը ստացել է մոտ 20 զանգ հայրենակիցներից։ Այդ մասին հայտնել է գրասենյակի մամուլի քարտուղար Նելլի Ղուլյանը, տեղեկացնում է Sputnik Արմենիան:
Հանձնակատարի գրասենյակը գործարկել է թեժ գիծ (077 998123, 010 589155)՝ տարածաշրջանում գտնվող հայրենակիցներին անհրաժեշտ աջակցություն ցուցաբերելու նպատակով։
«Այս պահի դրությամբ հայերի շրջանում կորուստների վերաբերյալ տեղեկատվություն չունենք։ Հիմնականում զանգահարել են Միացյալ Արաբական Էմիրություններում գտնվող մեր հայրենակիցները։ Դիմումների մեծ մասը վերաբերել է ավիաչվերթերի հարցերին», – պարզաբանել է Ղուլյանը։
Նրա խոսքով՝ գրասենյակն արդեն տրամադրել է անհրաժեշտ տեղեկատվություն, միաժամանակ հորդորելով հետևել նաև ԱԳՆ պաշտոնական հաղորդագրություններին, որտեղ ևս գործում է թեժ գիծ։
«Մենք փորձում ենք առավելագույնս ինտենսիվ կապ պահպանել մեր համայնքների հետ, հատկապես հիմա, երբ իրավիճակն ավելի է լարվել։ Որոշ շրջաններում կան կապի խնդիրներ՝ ինտերնետի բացակայություն և այլն, սակայն մենք շարունակում ենք հետևել իրավիճակին»,— նշել է Ղուլյանը։
Մամուլի խոսնակը հավելել է, որ ստացված դիմումները կապված են նաև ՀՀ քաղաքացիների՝ հայրենիք վերադառնալու ցանկության հետ, որոնք տարածաշրջանում են տարբեր պատճառներով՝ ուսման, աշխատանքի և այլ հանգամանքներով։ Նա նաև նշել է, որ այս պահին դեռ որոշում չի կայացվել հայ-իրանական սահման մեկնելու և տեղում իրավիճակը գնահատելու վերաբերյալ։

2 Март 2026 - 10:14 AMT
В связи с ситуацией на Ближнем Востоке горячая линия офиса Главного уполномоченного по делам диаспоры Республики Армения получила около 20 звонков от соотечественников. Об этом сообщила пресс-секретарь офиса Нелли Гулян, передает «Sputnik Армения».
Офис уполномоченного запустил горячую линию (077 998123, 010 589155) для оказания необходимой поддержки находящимся в регионе армянам.
«На данный момент у нас нет информации о потерях среди армян. В основном звонили наши соотечественники, находящиеся в Объединенных Арабских Эмиратах. Большинство обращений касалось вопросов авиарейсов», — пояснила Гулян.
По ее словам, офис уже предоставил необходимую информацию, одновременно призвав следить за официальными сообщениями Министерства иностранных дел, где также действует горячая линия.
«Мы стараемся поддерживать максимально интенсивную связь с нашими общинами, особенно сейчас, когда ситуация обострилась. В некоторых районах есть проблемы со связью, отсутствует интернет и так далее, однако мы продолжаем следить за развитием событий», — отметила Гулян.
Она добавила, что обращения также связаны с желанием граждан Армении вернуться на родину, поскольку многие находятся в регионе по причинам учебы, работы и другим обстоятельствам. По ее словам, решение о поездке к армяно-иранской границе для оценки ситуации на месте пока не принято.
Израиль нанес превентивный удар по Ирану «с целью нейтрализации угрозы», заявил министр обороны Израиля Исраэль Кац, объявив чрезвычайное положение на всей территории страны. Корпус стражей исламской революции Ирана наносит ответные удары по военным объектам США на Ближнем Востоке.