3 Մարտ 2026 - 07:36 AMT
Ղալամքարյան․ Ամռանը գիշերային ջրանջատումներ լինելու են, բայց հիմք ունենք կարծելու, որ ոչ թե 7, այլ 3-4 ժամ
Երկուշաբաթյա ժամկետ է սահմանվել «Վեոլիա ջուր» ընկերության հետ աշխատելու և ջրամատակարարման ժամանակացույցը վերանայելու համար, ասել է Ջրային կոմիտեի նախագահ Արամազդ Ղալամքարյանն Ազգային ժողովում կայացած նիստի ժամանակ:
Անդրադառնալով հարցին, թե ինչպես է նախատեսվում լուծել Երևանի տարբեր վարչական շրջաններում գիշերային ժամերին ջրի բացակայության խնդիրը, նա ասել է. «Հիմքեր ունենք մտածելու, որ հայտարարված 7-ժամյա անջատումը կարող ենք կրճատել մինչև 3-4 ժամ։ Ջրանջատումներ լինելու են, որովհետև ամառվա պիկ ամիսներին կարիք ունենք գիշերային ջրանջատումների, որպեսզի ջրավազանները լցվեն ու ցերեկային ժամերին այդ ջուրն օգտագործվի, բայց 7 ժամի փոխարեն կունենանք 3-4 ժամ», հայտնում է Panorama.am-ը:
Նրա խոսքով՝ նախնական գնահատականները ցույց են տվել, որ առկա է ժամանակացույցը բարելավելու և լավարկելու հնարավորություն։
«Մեր գնահատականը հիմնված է երկու հիմնական գործոնների վրա՝ պարտադիր կապիտալ աշխատանքների ծրագրերը, որոնք ընթացիկ են, իրականացնելու ենք, նոր թափ ենք հաղորդելու, որի արդյունքնում ունենալու ենք խնայված ջուր: Երկրորդ՝ ունենք հայտնաբերված նոր ջրաղբյուրներ, որոնց ուղղությամբ աշխատանքներ տարվում էին, ուղղակի որոշում կայացվեց լրացուցիչ ռեսուրսներ ներդրնել ու այդ ջրաղբյուրներից ջուրը Երևան հասցնել ավելի արագացված ռեժիմով»,- ասել է Արամազդ Ղալամքարյանը։
«Վեոլիա Ջուր» ընկերությունը պարզաբանել էր** իր կայքում հրապարակված ջրամատակարարման ժամանակցույցը, որի համաձայն մայիսի 1-ից մինչև սեպտեմբերի 16-ը Երևանի և մարզերի մի շարք հասցեներում ջրամատակարարումն իրականացվելու է 17-ժամյա գրաֆիկով՝ առավոտյան ժամը 07:00-ից մինչև գիշերը 24:00-ը։ Ընկերությունն անդրադարձել է նոր ջրասպառողների թվի կտրուկ աճին և գիշերային ժամերին ջրի կորուստները կանխելու անհրաժեշտությանը:
Ավելի ուշ հայտարարվել է, որ կառավարության միջամտության արդյունքում ջրամատակարարման ժամանակացույցի փոփոխություն տեղի չի ունենա:

Для работы с компанией «Веолия Джур» и пересмотра графика водоснабжения установлен двухнедельный срок, заявил председатель Водного комитета Арамазд Галaмкарян на заседании Национального собрания.
Отвечая на вопрос о том, как планируется решить проблему отсутствия воды в ночные часы в различных административных районах Еревана, он отметил: «У нас есть основания полагать, что объявленное семичасовое отключение можем сократить до трех-четырех часов. Отключения воды будут, поскольку в пиковые летние месяцы нам необходимы ночные отключения, чтобы водохранилища наполнялись и эта вода использовалась в дневные часы. Но вместо семи часов будет три-четыре», сообщает «Panorama.am ».
По его словам, предварительные оценки показали наличие возможности улучшить и оптимизировать график.
«Наша оценка основана на двух основных факторах: обязательные программы капитальных работ, которые уже реализуются, будут активизированы, что позволит сэкономить воду. Во-вторых, выявлены новые источники воды. Работы в этом направлении велись, однако принято решение вложить дополнительные ресурсы и в ускоренном режиме обеспечить подачу воды из этих источников в Ереван», — сказал Галaмкарян.
Компания «Веолия Джур» ранее разъяснила опубликованный на своем сайте график водоснабжения, согласно которому с 1 мая по 16 сентября по ряду адресов в Ереване и регионах вода будет подаваться по 17-часовому графику — с 07:00 до 24:00. Компания сослалась на резкий рост числа новых потребителей и необходимость предотвращения потерь воды в ночные часы.
Позднее было объявлено, что в результате вмешательства правительства изменений в графике водоснабжения не произойдет.