3 Մարտ 2026 - 10:05 AMT
Երևանում վայրէջք է կատարել Օմանից կազմակերպված առաջին տարհանման չվերթը, հայտնել են Քաղավիացիայի կոմիտեից:
Fly One Armenia ավիաընկերության օդանավը Մասկատից տեղափոխել է այն քաղաքացիներին, որոնք Իրանում և հարևան երկրներում ռազմական գործողությունների հետևանքով մնացել էին այնտեղ, հայտնում է Aysor.am-ը:
Արտակարգ իրավիճակի պայմաններում FlyOne Armenia-ն նախապես հայտարարել էր, որ իրականացնելու է հատուկ չվերթ՝ քաղաքացիների վերադարձը կազմակերպելու նպատակով։
Ավելի վաղ ԱԳՆ մամուլի խոսնակ Անի Բադալյանը հայտնել է, որ քննարկումներ են ընթանում մի շարք ավիաընկերությունների՝ FlyOne, FlyDubai, Air Arabia և Qatar Airways հետ՝ հնարավոր չվերթներ կազմակերպելու նպատակով։ Միևնույն ժամանակ Իրանում, Իսրայելում, Արաբական Միացյալ Էմիրություններում, Քուվեյթում, Օմանում, Կատարում և Լիբանանում Հայաստանի դեսպանությունները շարունակում են կապ պահպանել քաղաքացիների հետ։

Первый эвакуационный рейс, организованный из Омана, приземлился в Ереване, сообщили в Комитете гражданской авиации.
Самолет авиакомпании FlyOne Armenia доставил из Маската граждан, которые из-за военных действий в Иране и соседних странах не могли покинуть регион, сообщает «Aysor.am ».
В условиях чрезвычайной ситуации FlyOne Armenia ранее объявила о выполнении специального рейса для организации возвращения граждан.
Ранее пресс-секретарь МИД Ани Бадалян сообщала, что ведутся обсуждения с рядом авиакомпаний — FlyOne, FlyDubai, Air Arabia и Qatar Airways — для организации возможных рейсов. Одновременно посольства Армении в Иране, Израиле, Объединенных Арабских Эмиратах, Кувейте, Омане, Катаре и Ливане продолжают поддерживать связь с гражданами.