3 Մարտ 2026 - 10:22 AMT
Վերջին շրջանում արձանագրված զեղծարարական սխեմաներում գումարներ հափշտակելու նպատակով անհայտ անձինք ներկայացել են ԿԲ անունից և կեղծ նամակների ու հեռախոսազանգերի միջոցով փորձել են համոզել քաղաքացիներին իրենց միջոցները փոխանցել այլ հաշիվների, հայտնում է Կենտրոնական բանկը:
«Տեղեկացնում ենք, որ ՀՀ կենտրոնական բանկը երբևէ նման հայտարարություններ և զանգեր չի իրականացնում, հաղորդագրություններ չի ուղարկում և չի իրականացնում ֆիզիկական անձանց բանկային սպասարկում:
Եթե զանգահարում են կամ որևէ այլ եղանակով կապ են հաստատում և ներկայանում Կենտրոնական բանկի անունից և խնդրում կամ որևէ պատրվակով պարտադրում գումար փոխանցել ավելի «պաշտպանված» կամ «հատուկ» հաշիվների՝ զեղծարարություններից և ֆինանսական կորուստներից խուսափելու նպատակով քաղաքացիներին հորդորում ենք չկատարել որևէ գործողություն, որևէ մեկին չփոխանցել անձնական կամ բանկային տվյալներ և անմիջապես կապ հաստատել Ձեզ սպասարկող բանկի հետ»,-ասվում է հաղորդագրության մեջ:

В последнее время в рамках выявленных мошеннических схем неизвестные лица, представляясь сотрудниками Центрального банка, пытались похитить денежные средства, используя поддельные письма и телефонные звонки, чтобы убедить граждан перевести средства на другие счета, сообщает Центробанк.
«Сообщаем, что Центральный банк Республики Армения никогда не делает подобных заявлений и не осуществляет подобных звонков, не направляет такие сообщения и не осуществляет банковское обслуживание физических лиц.
Если вам звонят или иным способом связываются, представляясь от имени Центрального банка, и просят либо под каким-либо предлогом вынуждают перевести деньги на более “защищенные” или “специальные” счета, настоятельно рекомендуем гражданам не предпринимать никаких действий, не передавать никому личные или банковские данные и незамедлительно связаться с обслуживающим вас банком», — говорится в сообщении.