3 Մարտ 2026 - 10:57 AMT
Դպրոցականների շրջանում համատարած թմրամիջոցներ օգտագործելու վերաբերյալ պնդումներն անհիմն են, ֆեյսբուքյան էջում գրել է ՆԳՆ խոսնակ Նարեկ Սարգսյանը:
«Թմրամիջոցներն արդեն հասել են դպրոցականներին. նման վերնագրով հերթական գրառումն է տարածվել կայքերից մեկում: Կայքն էլ իր հերթին այն արտատպել է սոցցանցի օգտատերերից մեկից, ով իր հրապարակմամբ անդրադարձել է թմրամիջոցների ապօրինի շրջանառությանը։
ՆԳ նախարարության որդեգրած քաղաքականության համաձայն՝ յուրաքանչյուր հրապարակման դեպքում կապ ենք հաստատում հեղինակի հետ և խնդրում ներկայացնել կոնկրետ տվյալներ՝ փաստերի հիման վրա հետագա ընթացքն ապահովելու համար։
Կապ է հաստատվել նշված հրապարակման հեղինակի հետ ևս, սակայն ինչպես բոլոր մյուս դեպքերում, այս անգամ էլ սոցցանցի օգտատերը չի ներկայացրել հաղորդում, չի փոխանցել տեղեկատվություն, թե որ դպրոցի մասին է խոսքը կամ որևէ այլ տվյալ։
Ի դեպ, կհիշեք անցած տարի համացանցում ինչ մեծ աղմուկ բարձրացավ և հասարակության շրջանում լայն արձագանք ստացավ Մխչյանի դպրոցում կատարված դեպքի վերաբերյալ, որ «աշակերտի քթին թմրանյութ են քսել» և այլն:
Նախաձեռնվեց քրեական վարույթ, եղան փորձաքննության արդյունքներ, որ թմրամիջոցի առկայություն չի արձանագրվել, սակայն հերքված փաստի վերաբերյալ նույն ինտենսիվությամբ և ծավալների քննարկումներ չեղան»,-ասվում է գրառման մեջ:
ՆԳՆ խոսնակը կոչ է արել զերծ մնալ չստուգված և անհիմն տեղեկություններ տարածելուց։
Վիճակագրական տվյալների համաձայն՝ 2025 թվականին անչափահասների շրջանում թմրամիջոցների ապօրինի շրջանառության 6 դեպք է արձանագրվել, իսկ 2024 թվականին գրանցվել էր 7 դեպք։
Կախվածությունների բուժման ազգային կենտրոնում այս պահին թմրամիջոցներ օգտագործելու հիմքով հաշվառված է 7 անչափահաս։

3 Март 2026 - 11:53 AMT
Заявления о массовом употреблении наркотиков среди школьников являются необоснованными, написал на своей странице в Facebook пресс-секретарь МВД Нарек Саргсян.
«Очередная публикация под заголовком “Наркотики уже дошли до школьников” распространилась на одном из сайтов. Сайт, в свою очередь, перепечатал ее со страницы пользователя соцсети, который в своем посте коснулся незаконного оборота наркотиков.
Согласно принятой Министерством внутренних дел политике, в каждом подобном случае мы связываемся с автором и просим представить конкретные данные для обеспечения дальнейших действий на основе фактов.
Связь была установлена и с автором указанной публикации, однако, как и во всех других случаях, пользователь соцсети не представил сообщение, не передал информацию о том, о какой школе идет речь, и не предоставил иных данных.
Вы помните, какой резонанс в прошлом году вызвал случай в школе Мхчяна, когда утверждалось, что “ученику намазали нос наркотиком” и так далее.
Было возбуждено уголовное производство, проведены экспертизы, которые не выявили наличия наркотического вещества. Однако столь же интенсивных обсуждений по поводу опровергнутого факта не последовало», — говорится в сообщении.
Пресс-секретарь МВД призвал воздерживаться от распространения непроверенной и необоснованной информации.
Согласно статистическим данным, в 2025 году зарегистрировано шесть случаев незаконного оборота наркотиков среди несовершеннолетних, тогда как в 2024 году было зафиксировано семь случаев.
В настоящее время в Национальном центре лечения зависимостей на учете по факту употребления наркотиков состоят семь несовершеннолетних.