3 Մարտ 2026 - 11:54 AMT
Կառավարությունը որոշել է աջակցել աշխարհի լավագույն 50 համալսարաններ ընդունված ուսանողներին՝ ուսման վարձի փոխհատուցման ձևաչափով։ Այդ մասին մարտի 3-ին կայացած կառավարության նիստում հայտնել է ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Սիսակ Գաբրիելյանը։
Նրա խոսքով՝ ներկայումս քննարկվել է մինչև 10 մլն դրամի չափով աջակցություն տրամադրելու հարցը, հայտնում է 1lurer.am-ը:
«Կարծում եմ՝ դա բավականին մեծ գումար է, որոշ դեպքերում դա ընդհուպ հավասար է այդ թոփ 50 համալսարաններից որևէ մեկի ուսման վարձի՝ մինչև 70-80 տոկոսի չափով փոխհատուցմանը»,- ասել է պատգամավորը:
Նա կոչ է արել հետևել կառավարության առաջիկա որոշումներին՝ նախատեսվող արտոնությունից օգտվելու համար։
Սիսակ Գաբրիելյանը հավելել է, որ պայմանների վերաբերյալ մանրամասներ առայժմ չեն հրապարակվել, սակայն տեղեկությունը կհրապարակվի առաջիկայում։
Ավելի վաղ կառավարությունը ներկայացրել էր օրենսդրական նախաձեռնություն, ըստ որի՝ աշխարհի լավագույն 50 համալսարանն ընդունված և զինծառայությունից տարկետում ստացած քաղաքացիներն ուսումն ավարտելուց հետո, Հայաստանում կառավարության կողմից սահմանված ոլորտում աշխատելու պարագայում, կարող են ազատվել պարտադիր զինվորական ծառայությունից:

Правительство приняло решение поддержать студентов, поступивших в 50 лучших университетов мира, в формате компенсации стоимости обучения. Об этом на заседании кабмина 3 марта сообщил депутат фракции «Гражданский договор» Сисак Габриелян.
По его словам, в настоящее время обсуждается вопрос предоставления поддержки в размере до 10 млн драмов, сообщает «1lurer.am ».
«Считаю, что это довольно значительная сумма. В отдельных случаях она может покрывать до 70–80 процентов стоимости обучения в одном из этих университетов из топ-50», — отметил депутат.
Он призвал следить за предстоящими решениями правительства, чтобы воспользоваться планируемой льготой.
Габриелян добавил, что детали условий пока не опубликованы, однако соответствующая информация будет представлена в ближайшее время.
Ранее правительство представило законодательную инициативу, согласно которой граждане, поступившие в один из 50 лучших университетов мира и получившие отсрочку от военной службы, после завершения учебы и при условии работы в Армении в сфере, определенной правительством, могут быть освобождены от обязательной военной службы.