Սպորտային մարմնամարզության Եվրոպայի չեմպիոն, Ունիվերսիադայի հաղթող, երիտասարդների աշխարհի կրկնակի չեմպիոն Համլետ Մանուկյանը ճանաչվել է 2025 թ. Եվրոպայի լավագույն մարմնամարզիկ:
18-ամյա մարզիկը հաղթող է ճանաչվել Մարմնամարզության միջազգային ֆեդերացիայի կայքում անցկացված քվեարկության արդյունքում՝ ստանալով ավելի քան 1 մլն 30 հազար ձայն (51 %), հայտնում է ԿԳՄՍ նախարարությունը:
Համլետ Մանուկյանի հետ լավագույնի կոչման համար պայքարել են նաև սպորտային ակրոբատիկայի Եվրոպայի բրոնզե մեդալակիր, Պորտուգալիայի ներկայացուցիչ Գաբրիել Ալբուկեկը, Եվրոպայի չեմպիոն, Ադրբեջանի ներկայացուցիչ Տոֆիգ Ալիևը, սպորտային մարմնամարզության աշխարհի բրոնզե մեդալակիր, Եվրոպայի փոխչեմպիոն շվեյցարիացի Նոէ Զայֆերտը, սպորտային մարմնամարզության աշխարհի փոխչեմպիոն, Եվրոպայի քառակի չեմպիոն բրիտանացի Լյուկ Ուայթհաուսը:
2025-ին Համլետ Մանուկյանը Եվրոպայի առաջնությունում նվաճել էր ոսկե մեդալ նժույգ թափեր վարժությունում, ինչպես նաև դարձել էր աշխարհի գավաթի խաղարկության հաղթող։

European champion in artistic gymnastics, Universiade gold medalist and two-time world youth champion Hamlet Manukyan has been named Europe’s best gymnast of 2025.
The 18-year-old athlete was declared the winner following a vote held on the website of the International Gymnastics Federation, receiving more than 1,030,000 votes, or 51 percent, the Ministry of Education, Science, Culture and Sports reported.
Competing alongside Manukyan for the title were European bronze medalist in sports acrobatics Gabriel Albuquerque of Portugal, European champion Tofig Aliyev of Azerbaijan, world bronze medalist and European silver medalist in artistic gymnastics Noe Seifert of Switzerland, and world silver medalist and four-time European champion Luke Whitehouse of Great Britain.
In 2025, Manukyan won gold on the pommel horse at the European Championships and also became a World Cup winner.