4 Մարտ 2026 - 08:52 AMT
Նախագիծն ընդունվել է․ Լավագույն բուհերն ավարտածները կազատվեն զինծառայությունից, եթե 3 տարի աշխատեն ՀՀ-ում
Լավագույն բուհերն ավարտածները կազատվեն զինծառայությունից, եթե 3 տարի աշխատեն ՀՀ-ում: ՀՀ Ազգային ժողովը 68 կողմ, 0 դեմ և 17 ձեռնպահ ձայներով երկրորդ ընթերցմամբ և ամբողջությամբ ընդունել է «Զինվորական ծառայության և զինծառայողի կարգավիճակի մասին» օրենքում փոփոխությունների նախագիծը, հայտնում է Sputnik Արմենիան:
Նոր կարգավորմամբ՝ Շանհայի վարկանիշավորման ցանկի առաջին հինգ տասնյակի համալսարաններում ուսանելու նպատակով տարկետում ստացած քաղաքացիները, եթե ուսումն ավարտելուց հետո վերադառնան Հայաստան և առնվազն երեք տարի աշխատեն ՀՀ կառավարության կողմից սահմանված ոլորտում, կարող են ազատվել պարտադիր զինծառայությունից։
ՀՀ ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանը նշել է, որ արդեն ուսումն ավարտած 57 երիտասարդի շրջանում իրականացված ուսումնասիրությունը ցույց է տվել հետևյալ պատկերը․ նրանցից միայն մեկը վերադարձից հետո ծառայել է բանակում, չորսը զբաղվել է գիտահետազոտական գործունեությամբ, 12-ը գտնվում է հետախուզման մեջ, իսկ 40 քաղաքացի տարբեր այլ հիմքերով չի ծառայել զինված ուժերում։
Մեկ այլ նախագծով՝ կառավարությունը որոշել է աջակցել աշխարհի լավագույն 50 համալսարաններ ընդունված ուսանողներին՝ ուսման վարձի փոխհատուցման ձևաչափով։ Քննարկվում է մինչև 10 մլն դրամի չափով աջակցություն տրամադրելու հարցը:

Выпускники лучших университетов мира смогут быть освобождены от обязательной военной службы, если после окончания учебы проработают в Армении не менее трех лет. Национальное собрание Армении приняло во втором чтении и в целом поправки в закон «О военной службе и статусе военнослужащего» 68 голосами «за», без голосов «против» и при 17 воздержавшихся, сообщает Sputnik Армения.
Согласно новому регулированию, граждане, получившие отсрочку для обучения в университетах, входящих в первую пятидесятку рейтинга Shanghai Ranking, смогут быть освобождены от обязательной службы, если после окончания учебы вернутся в Армению и проработают не менее трех лет в сферах, определяемых правительством.
Министр образования, науки, культуры и спорта Армении Жанна Андреасян отметила, что исследование среди 57 молодых людей, уже завершивших обучение, показало следующую картину: только один из них после возвращения отслужил в армии, четверо занимаются научно-исследовательской деятельностью, 12 находятся в розыске, а 40 граждан не служили в вооруженных силах по различным другим основаниям.
По другому законопроекту правительство решило поддерживать студентов, поступивших в 50 лучших университетов мира, в формате компенсации стоимости обучения. Обсуждается возможность предоставления помощи в размере до 10 млн драмов.