Զինծառայողների ատեստավորման գործընթացը կհստակեցվի: Ազգային ժողովը երկրորդ ընթերցմամբ և ամբողջությամբ ընդունել է ««Զինվորական ծառայության և զինծառայողի կարգավիճակի մասին» օրենքում փոփոխություններ և լրացում կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը։
Նախագծին կողմ է քվեարկել 68 պատգամավոր, դեմ՝ ոչ մեկը, ձեռնպահ՝ 17-ը, հայտնում է Factor.am-ը:
Օրինագիծը խորհրդարանում ներկայացրել է պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանը։ Փոփոխություններով նախատեսվում է նաև պարտադիր զինվորական ծառայությունից պայմանագրային ծառայության անցած զինծառայողների հետագա պայմանագրային ծառայության կազմակերպման հետ կապված հարաբերությունները։
«Պաշտպան հայրենյաց» ծրագրով ծառայություն անցնող զինծառայողները ատեստավորված են համարվելու ուսումնական փուլի ավարտին հանձնված քննությունների արդյունքների հիման վրա։
Իր եզրափակիչ ելույթում Սուրեն Պապիկյանը նշել է, որ ներկայում ամենաերաշխավորված մասնագիտություններից մեկը զինվորականի մասնագիտությունն է և կոչ է արել երիտասարդներին ու նրանց ծնողներին ընտրություն կատարել հօգուտ զինվորական ծառայության և սպայի պատվաբեր դերի ու պաշտոնի։

Процесс аттестации военнослужащих будет уточнен после принятия Национальным собранием Армении поправок к закону «О военной службе и статусе военнослужащего».
Законопроект был принят во втором чтении и в целом 68 голосами «за», без голосов «против» и при 17 воздержавшихся, сообщает Factor.am .
Проект закона в парламенте представил министр обороны Сурен Папикян.
Поправками также регулируются отношения, связанные с организацией дальнейшей контрактной службы для военнослужащих, переходящих с обязательной службы на контрактную.
Военнослужащие, проходящие службу по программе «Защитник Отечества», будут считаться аттестованными на основании результатов экзаменов, сданных по завершении учебного этапа.
В своем заключительном выступлении Сурен Папикян отметил, что профессия военнослужащего сегодня является одной из самых гарантированных, и призвал молодежь и их родителей сделать выбор в пользу военной службы и почетной роли офицера.