4 Մարտ 2026 - 12:26 AMT
Տարածաշրջանում իրավիճակի կտրուկ սրմամբ պայմանավորված, Երևանի քաղաքապետարանի նախաձեռնությամբ մարտի 4-ի առավոտյան հատուկ չվերթով Բեյրութից վերադարձել է «Երևան» երիտասարդական նվագախումբը: Այդ մասին ֆեյսբուքյան իր էջում հայտնել է Երևանի քաղաքապետ Տիգրան Ավինյանը։
Նրանք մասնակցում էին «Ալ Բուստան» հեղինակավոր միջազգային փառատոնին:
«Շնորհակալություն եմ հայտնում Լիբանանում ՀՀ դեսպանին և լիբանանյան ազգային ավիաընկերությանը՝ մեր երաժիշտների անվտանգ տեղափոխումն ապահովելու համար»,-գրել է Ավինյանը:
Լիբանանում ՀՀ դեսպանությունը հայտնել է, որ դեսպան Սարմեն Բաղդասարյանը և դեսպանության դիվանագետները կազմակերպել և իրականացրել են համույթի տեղափոխումն ու ուղեկցումը դեպի օդանավակայան՝ անգամ ռմբահարվող տարածքներով անցնելով։
«Middle East Airlines» ավիաընկերության հետ դեսպանության և Լիբանանի տուրիզմի նախարար Լաուրա Լահուդի բանակցությունների արդյունքում` ավիաընկերությունը, ընդառաջելով ստացված դիմումին, որոշում է կայացրել հավելյալ, հատուկ այդ նպատակի համար չվերթ կազմակերպել։ Մշտական կապ է պահպանվել նաև Երևանի քաղաքապետարանի հետ:
Երևանի քաղաքապետարանը որոշում է կայացրել համույթի անդամներին Երևան վերադարձնել նախապես նախատեսված ժամկետից զգալիորեն շուտ։

4 Март 2026 - 13:16 AMT
Утром 4 марта молодежный оркестр «Ереван» вернулся из Бейрута в Армению специальным рейсом, организованным по инициативе мэрии Еревана на фоне резкого обострения ситуации в регионе.
Музыканты находились в Ливане, где участвовали в престижном международном фестивале Al Bustan, сообщил мэр Еревана Тигран Авинян на своей странице в Facebook.
«Благодарю посла Армении в Ливане и национальную авиакомпанию Ливана за обеспечение безопасной перевозки наших музыкантов», — написал Авинян.
Посольство Армении в Ливане сообщило, что посол Сармен Багдасарян и дипломаты посольства организовали и сопровождали перевозку оркестра в аэропорт, даже проходя через районы, подвергавшиеся обстрелам.
По итогам переговоров посольства и министра туризма Ливана Лауры Лахуд с авиакомпанией Middle East Airlines перевозчик принял решение организовать дополнительный специальный рейс для этой цели.
При этом поддерживалась постоянная связь с мэрией Еревана.
Ранее мэрия Еревана решила вернуть участников коллектива в Армению значительно раньше запланированного срока.