5 Մարտ 2026 - 10:59 AMT
Հայաստանի կառավարությունը մարտի 5-ի նիստում հաստատել է կենսաթոշակներն ու նպաստները բարձրացնելու որոշումը։ Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարար Արսեն Թորոսյանը հայտարարել է, որ 623,353 քաղաքացու կենսաթոշակը կբարձրանա 10 հազար դրամով և ավելի, իսկ 39,594 քաղաքացու կենսաթոշակը կավելանա մոտ 8500 դրամով, հայտնում է Panorama.am-ը:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը շնորհակալություն է հայտնել Հայաստանում աշխատող և հարկ վճարող քաղաքացիներին, ինչպես նաև ոչ միայն ՀՀ քաղաքացիներին, այլև այն օտարերկրացիներին, որոնք աշխատում են Հայաստանում և վճարում են հարկեր։
«Ապրիլին ստացվող թոշակն արդեն իսկ փոփոխություններով կլինեն»,- ասել է Փաշինյանը։
Թորոսյանը շարունակել է, որ հենց ապրիլի 1-ին վճարումները կկատարվեն արդեն փոփոխված չափերով։
Կառավարության մարտի 5-ի նիստում ֆինանսների նախարար Վահե Հովհաննիսյանը հայտարարել է, որ 2026 թվականի բյուջեն պլանավորելիս հաշվարկել են, որ 2025-ին պլանավորածից 30 միլիարդով ավելի եկամուտ են հավաքելու, հայտնում է 1lurer.am-ը:
«Դրան գումարվում է նաև տնտեսական աճի հավելյալ չափի էֆեկտը, և դրա հետևանքով մենք ակնկալում ենք, որ կունենանք առնվազն 40 միլիարդով ավելի հարկային եկամուտներ, քան պլանավորված է 2026 թվականի բյուջեով: Ունենք նաև պահուստային միջոցներ, որոնք դրված են տարվա ընթացքում ի հայտ եկող այլ խնդիրներ լուծելու համար: Այս երկու աղբյուրներից մենք կարողանալու ենք ֆինանսավորել»,- ասել է նա։
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, արձագանքելով քննարկմանը, նշել է, որ կառավարության խնդիրն է ապահովել, որպեսզի կենսաթոշակները չլինեն սպառողական զամբյուղից ցածր։ Նա նաև ընդգծել է, որ այդ հայտարարությունը անում է առանց երկար փորձագիտական քննարկումների՝ հաշվի առնելով առկա ռեզերվները։
«Խնդիրը հետևյալն է. որ մեր թոշակն այլևս երբեք սպառողական զամբյուղից ցածր պետք է չլինի և չի լինի: Սա պատմական փոփոխություն է: Իմ ասածն այն է, որ պատմական փոփոխությունն ունի երկու առանձնահատկություն. առաջինը՝ երբ դրան հասնում ես, շատ լավ է, բայց հետո երբեմն մոռանում ես, որ պետք է խնամք տանել այդ պատմական ձեռքբերման նկատմամբ, և դա գնում, հետ է գլորվում դեպի նախնական վիճակ:
Դա վերաբերում է ամեն ինչին. դա վերաբերում է խաղաղությանը, սոցիալական իրավիճակին, կրթությանը, բացարձակապես ամեն ինչին: Պետք է ֆիքսել և խնամք տանել, որպեսզի այն, ինչ ձեռք ես բերել, հետագայում զարգանա»,- ասել է նա՝ շնորհակալություն հայտնելով կառավարության անդամներին նման արդյունքի համար։
Հայաստանում ապրիլի 1-ից կենսաթոշակներն ու նպաստները կբարձրանան՝ չհաշված հետվճարը, ֆեյսբուքյան եթերում հայտարարել է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը: Նա հիմնավորել է որոշումը 2025 թվականին Հայաստանի տնտեսական աճի կանխատեսվածից բարձր լինելու հանգամանքով:
«Ապրիլի 1-ից կենսաթոշակները կավելանան։ Ընդ որոշում համեմատաբար ցածր թոշակները կավելանան 10 հազար դրամով, համեմատաբար բարձր թոշակները՝ ավելի քիչ: Այս հաշվարկների մեջչկա անկանխիկ առևտրից ստացվող հետվճարը։ Հետվճարն արդեն առանձին հաշվարկ է. որի մասին բազմիցս խոսել ենք»,-ասել է նա։

5 Март 2026 - 11:23 AMT
Министр труда и социальных вопросов Арсен Торосян сообщил, что пенсии 623 353 граждан увеличатся на 10 тысяч драмов и более, а пенсии еще 39 594 граждан вырастут примерно на 8500 драмов, сообщает «Panorama.am ».
Премьер-министр Никол Пашинян поблагодарил граждан, работающих и платящих налоги в Армении, а также иностранцев, которые работают в стране и также платят налоги.
«Пенсии, которые будут выплачиваться в апреле, уже будут с учетом изменений», — сказал Пашинян.
Торосян добавил, что выплаты в обновленном размере начнутся уже 1 апреля.
На том же заседании министр финансов Ваге Ованнисян заявил, что при планировании бюджета на 2026 год было рассчитано, что в 2025 году налоговые доходы окажутся на 30 миллиардов драмов выше запланированного уровня, сообщает «1lurer.am ».
«К этому добавляется эффект дополнительного экономического роста, и в результате мы ожидаем получить как минимум на 40 миллиардов драмов больше налоговых поступлений, чем предусмотрено бюджетом на 2026 год. У нас также есть резервные средства, предназначенные для решения других проблем, которые могут возникнуть в течение года. Из этих двух источников мы сможем профинансировать это», — отметил он.
Реагируя на обсуждение, премьер-министр Пашинян заявил, что задача правительства — обеспечить, чтобы пенсии не были ниже потребительской корзины.
Он подчеркнул, что делает это заявление без длительных экспертных обсуждений, учитывая имеющиеся резервы.
«Задача в том, чтобы наши пенсии больше никогда не были ниже потребительской корзины и не будут такими. Это историческое изменение. Исторические изменения имеют две особенности: когда их достигаешь, это очень хорошо, но иногда потом забывают, что эти достижения нужно сохранять, и все возвращается к прежнему состоянию.
Это касается всего — мира, социальной ситуации, образования, абсолютно всего. Нужно зафиксировать достигнутое и заботиться о нем, чтобы оно дальше развивалось», — сказал он, поблагодарив членов правительства за достигнутый результат.
Ранее Пашинян заявил в прямом эфире в Facebook, что с 1 апреля в Армении повысятся пенсии и пособия, не считая кешбэка от безналичных расчетов. По его словам, решение связано с более высоким, чем ожидалось, экономическим ростом в 2025 году.
«С 1 апреля пенсии увеличатся. Относительно низкие пенсии вырастут на 10 тысяч драмов, более высокие — немного меньше. В этих расчетах не учитывается кешбэк от безналичной торговли, который рассчитывается отдельно», — отметил он.