6 Մարտ 2026 - 07:59 AMT
Մարտի 6-ին վաղ առավոտյան կրակոցներ են հնչել Երևանի Արաբկիր վարչական շրջանում, Վիկտոր Համբարձումյան փողոցում։ Մեկ անձ ստացել է վիրավորում: Այդ մասին հայտնել են Քննչական կոմիտեից, տեղեկացնում է Radar Armenia-ն:
«Դեպքի առթիվ նախաձեռնվել է քրեական վարույթ՝ քրեական օրենսգրքի 44-155-րդ հոդվածի 1-ին մասով (սպանության փորձը) և 335-րդ հոդվածի 1-ին մասով (hրազենի, դրա հիմնական բաղկացուցիչ մասերի, ռազմամթերքի և այլ նյութերի, սարքերի, առարկաների ապօրինի շրջանառությունը)։ Կատարվում է նախաքննություն»,-ասել կոմիտեից։
Ավելի վաղ Shamshyan.com-ը հայտնել էր, որ տարածքում հայտնաբերվել է 6 կրակված պարկուճ։
Նախնական տվյալներով՝ վիրավորը տեղափոխվել է Հերացու անվան թիվ 1 համալսարանական հիվանդանոց։ Քրեական ոստիկաններն ու քննիչները պարզում են՝ արդյոք կան այլ վիրավորներ, ինչպես նաև դեպքի բոլոր հանգամանքներն ու վիրավորի ինքնությունը։
Ըստ տեղեկությունների՝ կրակոցները հնչել են ոչ միայն Վիկտոր Համբարձումյան 1 հասցեի մոտ, այլ նաև Բաղրամյան 68 շենքում գործող «Վիվառոյի» դիմաց։

Рано утром 6 марта в административном районе Арабкир в Ереване, на улице Виктора Амбарцумяна, прозвучали выстрелы. Один человек получил ранения, сообщили в Следственном комитете, передает «Radar Armenia».
«По факту инцидента возбуждено уголовное производство по части 1 статьи 44-155 Уголовного кодекса (покушение на убийство) и части 1 статьи 335 (незаконный оборот огнестрельного оружия, его основных частей, боеприпасов и иных материалов, устройств и предметов). Проводится предварительное следствие», — сообщили в комитете.
Ранее «Shamshyan.com » сообщал, что в районе были обнаружены шесть стреляных гильз.
По предварительным данным, пострадавший был доставлен в университетскую больницу №1 имени Гераци. Сотрудники криминальной полиции и следователи выясняют, есть ли другие пострадавшие, а также устанавливают все обстоятельства происшествия и личность раненого.
По имеющейся информации, выстрелы прозвучали не только возле дома №1 на улице Виктора Амбарцумяна, но и возле офиса «Vivarо», расположенного в здании по адресу проспект Баграмяна, 68.