6 Մարտ 2026 - 10:14 AMT
Սերգեյ Փարաջանովի «Նռան գույնը» ֆիլմը 56 տարի անց ցուցադրվել է Հարավային Կորեայում և ցուցադրության առաջին շաբաթվա ընթացքում հայտնվել է երկրի կինովարձույթի լավագույն տասնյակում, հայտնում է Հայաստանի կինոյի հիմնադրամը։
Կորեայում ֆիլմի ընդհանուր հավաքը կազմել է մոտ 160 հազար ԱՄՆ դոլար։
«Հայկական կինոյի այս բացառիկ ստեղծագործությունը շարունակում է նորովի բացահայտվել միջազգային մշակութային միջավայրում՝ ներգրավելով նոր լսարաններ և հաստատելով իր կայուն ներկայությունը համաշխարհային կինոարվեստում։ Բեռլինի կինոփառատոնում MK2 -ի մեր գործընկերները Հայաստանի կինոյի հիմնադրամին են նվիրել «Նռան գույնը» ֆիլմի կորեական կինովարձույթի համար պատրաստված պաստառը»,- ասվում է հաղորդագրությունում։

Sergei Parajanov’s film “The Color of Pomegranates” was screened in South Korea 56 years after its release and entered the country’s top ten box office rankings during its first week, the Armenian National Cinema Center reported.
The film’s total box office revenue in Korea reached about $160,000.
“This exceptional work of Armenian cinema continues to be rediscovered in the international cultural environment, attracting new audiences and reaffirming its lasting presence in world cinema. At the Berlin International Film Festival, our partners from MK2 presented the Armenian National Cinema Center with the poster prepared for the Korean theatrical release of The Color of Pomegranates,” the statement said.
The film was restored through cooperation between the Armenian National Cinema Center, The Film Foundation’s World Cinema Project, and the Fondazione Cineteca di Bologna.