6 Մարտ 2026 - 11:47 AMT
ԱԳՆ․ Գոայից Երևան է վերադարձել ՀՀ 104 քաղաքացի, դիմել են նաև Շրի Լանկայում և Մալդիվներում գտնվողները
Մարտի 5-ի ուշ երեկոյան Հնդկաստանում անցկացված Seaside Startup Summit-ի հերթական միջոցառման մասնակիցներն ու զբոսաշրջային խմբի անդամները («Vardan Travel»)՝ թվով 104 ՀՀ քաղաքացի, Գոայից ուղևորվել է Երևան: Ինքնաթիռն արդեն վայրէջք է կատարել «Զվարթնոց» օդանավակայանում։ Այդ մասին ֆեյսբուքյան իր էջում հայտնել է ՀՀ ԱԳՆ խոսնակ Անի Բադալյանը:
ՀՀ դեսպանության հետ կապ է հաստատել նաև Շրի Լանկայից ՀՀ 12 քաղաքացի, Գոայից՝ 6 քաղաքացի, ովքեր այնտեղ են գտնվում հիմնականում զբոսաշրջային կամ գործարար նպատակներով։ Նյու Դելիում ՀՀ դեսպանությունը բոլորի հետ գտնվում է ամենօրյա կապի մեջ, հրատապ մեկնելու ցանկության դեպքում առաջարկվել է դիտարկել տարբեր գործող ուղղություններ։
Հնդկաստանում ՀՀ դեսպանությունը (համատեղության կարգով նաև՝ Շրի Լանկա, Բանգլադեշ և Նեպալ) իր գործառույթներն իրականացրել է արտակարգ ռեժիմով։
Նյու Դելիում դեսպանության հետ կապ է հաստատել նաև Մալդիվներում գտնվող ՀՀ 2 քաղաքացի, ում ներկայացվել են այդ պահի դրությամբ առկա տարբերակները։
Կապ է պահպանվել Մերձավոր Արևելքում իրավիճակի սրմամբ պայմանավորված չվերթների չեղարկման հետևանքով հավատարմագրման երկրներում մնացած՝ հիմնականում զբոսաշրջային նպատակներով Հնդկաստանում և Շրի Լանկայում գտնվող ՀՀ քաղաքացիների հետ, հավաքագրվել են անհրաժեշտ տեղեկություններ և դիտարկվել են նրանց՝ ՀՀ վերադարձի հնարավորությունները։
Դեսպանության կողմից հետևողականություն է ցուցաբերվել համապատասխան թռիչքի թույլտվության ստացման անհրաժեշտ աշխատանքներում, այդ թվում՝ Հնդկաստանի ավիացիայի նախարարության և ԱԳՆ հետ փոխգործակցությամբ։

6 March 2026 - 12:51 AMT
Late on March 5, 104 Armenian citizens who had been participating in the Seaside Startup Summit in India, as well as members of a tourist group from Vardan Travel, departed Goa for Yerevan, Armenian Foreign Ministry spokesperson Ani Badalyan said on Facebook.
The aircraft has already landed at Zvartnots International Airport.
The Armenian embassy has also been contacted by 12 Armenian citizens in Sri Lanka and six citizens currently in Goa, who are mainly there for tourism or business purposes. Armenia’s embassy in New Delhi remains in daily contact with them and has suggested different routes for immediate departure.
The embassy also received inquiries from two Armenian citizens located in the Maldives, who were informed about available travel options.
Authorities have maintained contact with Armenian citizens who remained in accredited countries—primarily India and Sri Lanka—after flight cancellations caused by the escalation of tensions in the Middle East. Necessary information has been collected and options for their return to Armenia are being considered.
The embassy worked to obtain the required flight permissions, cooperating with India’s Ministry of Civil Aviation and the Ministry of External Affairs.
The Armenian embassy in India—also accredited to Sri Lanka, Bangladesh and Nepal—operated in an emergency режим.