6 Մարտ 2026 - 11:47 AMT
ԱԳՆ․ Գոայից Երևան է վերադարձել ՀՀ 104 քաղաքացի, դիմել են նաև Շրի Լանկայում և Մալդիվներում գտնվողները
Մարտի 5-ի ուշ երեկոյան Հնդկաստանում անցկացված Seaside Startup Summit-ի հերթական միջոցառման մասնակիցներն ու զբոսաշրջային խմբի անդամները («Vardan Travel»)՝ թվով 104 ՀՀ քաղաքացի, Գոայից ուղևորվել է Երևան: Ինքնաթիռն արդեն վայրէջք է կատարել «Զվարթնոց» օդանավակայանում։ Այդ մասին ֆեյսբուքյան իր էջում հայտնել է ՀՀ ԱԳՆ խոսնակ Անի Բադալյանը:
ՀՀ դեսպանության հետ կապ է հաստատել նաև Շրի Լանկայից ՀՀ 12 քաղաքացի, Գոայից՝ 6 քաղաքացի, ովքեր այնտեղ են գտնվում հիմնականում զբոսաշրջային կամ գործարար նպատակներով։ Նյու Դելիում ՀՀ դեսպանությունը բոլորի հետ գտնվում է ամենօրյա կապի մեջ, հրատապ մեկնելու ցանկության դեպքում առաջարկվել է դիտարկել տարբեր գործող ուղղություններ։
Հնդկաստանում ՀՀ դեսպանությունը (համատեղության կարգով նաև՝ Շրի Լանկա, Բանգլադեշ և Նեպալ) իր գործառույթներն իրականացրել է արտակարգ ռեժիմով։
Նյու Դելիում դեսպանության հետ կապ է հաստատել նաև Մալդիվներում գտնվող ՀՀ 2 քաղաքացի, ում ներկայացվել են այդ պահի դրությամբ առկա տարբերակները։
Կապ է պահպանվել Մերձավոր Արևելքում իրավիճակի սրմամբ պայմանավորված չվերթների չեղարկման հետևանքով հավատարմագրման երկրներում մնացած՝ հիմնականում զբոսաշրջային նպատակներով Հնդկաստանում և Շրի Լանկայում գտնվող ՀՀ քաղաքացիների հետ, հավաքագրվել են անհրաժեշտ տեղեկություններ և դիտարկվել են նրանց՝ ՀՀ վերադարձի հնարավորությունները։
Դեսպանության կողմից հետևողականություն է ցուցաբերվել համապատասխան թռիչքի թույլտվության ստացման անհրաժեշտ աշխատանքներում, այդ թվում՝ Հնդկաստանի ավիացիայի նախարարության և ԱԳՆ հետ փոխգործակցությամբ։

6 Март 2026 - 12:52 AMT
Поздно вечером 5 марта 104 гражданина Армении, участвовавшие в мероприятии Seaside Startup Summit в Индии, а также члены туристической группы «Vardan Travel», вылетели из Гоа в Ереван, сообщила на своей странице в Facebook пресс-секретарь МИД Армении Ани Бадалян.
Самолет уже приземлился в международном аэропорту «Звартноц».
С посольством Армении также связались 12 граждан Армении, находящихся на Шри-Ланке, а также шесть граждан в Гоа, которые находятся там в основном с туристическими или деловыми целями. Посольство Армении в Нью-Дели поддерживает с ними ежедневную связь и предложило рассмотреть различные действующие направления для срочного выезда.
С дипломатическим представительством также связались два гражданина Армении, находящиеся на Мальдивах, которым были представлены имеющиеся на тот момент варианты выезда.
Власти поддерживали связь с гражданами Армении, оказавшимися в странах аккредитации — главным образом в Индии и на Шри-Ланке — после отмены рейсов, вызванной обострением ситуации на Ближнем Востоке. Были собраны необходимые данные и рассмотрены возможности их возвращения в Армению.
Посольство проводило последовательную работу по получению разрешения на соответствующий рейс, в том числе во взаимодействии с Министерством гражданской авиации и Министерством иностранных дел Индии.
Посольство Армении в Индии — также аккредитованное в Шри-Ланке, Бангладеш и Непале — работало в чрезвычайном режиме.