Փետրվարի 18-ին Երևանի Աջափնյակ վարչական շրջանում տեղի ունեցած միջադեպի առթիվ նախաձեռնված քրեական վարույթի շրջանակում դատախազը հանրային քրեական հետապնդում է հարուցել 17 անձի նկատմամբ։ Այս մասին հայտնել են ՀՀ գլխավոր դատախազությունից, գրում է Factor.am-ը:
Տեղեկության համաձայն՝ երկու անձի նկատմամբ որպես խափանման միջոց կիրառվել է կալանքը, որոնցից մեկի նկատմամբ հայտարարվել է հետախուզում։
Յոթ անձի նկատմամբ կիրառվել է տնային կալանք՝ համակցված այլ խափանման միջոցներով, հինգ անձի նկատմամբ ընտրվել է բացակայելու արգելք խափանման միջոցը, իսկ երեք անձի վերաբերյալ դեռ քննարկվում է խափանման միջոց ընտրելու հարցը։
Փետրվարի 18-ին՝ ժամը 16։00-ի սահմաններում, կրակոցներ են հնչել Երևանի Աջափնյակ վարչական շրջանի Աբելյան փողոցում։ Միջադեպի հետևանքով յոթ վիրավոր տեղափոխվել է հիվանդանոց, որոնցից մեկը հիվանդանոցում մահացել է։
Դեպքի առթիվ նախաձեռնվել է քրեական վարույթ՝ սպանության փորձի, սպանության, խուլիգանության, ինչպես նաև հրազենի, դրա հիմնական բաղկացուցիչ մասերի, ռազմամթերքի և այլ նյութերի, սարքերի ու առարկաների ապօրինի շրջանառության հատկանիշներով։

В рамках уголовного производства, возбужденного по факту инцидента 18 февраля в административном районе Ачапняк в Ереване, прокурор инициировал публичное уголовное преследование в отношении 17 человек, сообщили в Генеральной прокуратуре Армении, пишет «Factor.am ».
Согласно информации, в отношении двух подозреваемых избрана мера пресечения в виде ареста, при этом один из них объявлен в розыск.
Семь человек помещены под домашний арест в сочетании с другими мерами пресечения.
В отношении пяти лиц избрана мера пресечения в виде запрета на выезд, а вопрос о мере пресечения для еще трех человек пока находится на стадии рассмотрения.
Ранее сообщалось, что 18 февраля около 16:00 на улице Абеляна в районе Ачапняк прозвучали выстрелы.
В результате происшествия семь человек были доставлены в больницу, один из них скончался.
По факту возбуждено уголовное дело по признакам покушения на убийство, убийства, хулиганства, а также незаконного оборота огнестрельного оружия, его основных частей, боеприпасов и других материалов, устройств и предметов.