6 Մարտ 2026 - 14:15 AMT
ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանը և ՏԿԵ նախարար Դավիթ Խուդաթյանը մարզպետների մասնակցությամբ խորհրդակցության ժամանակ անդրադարձել են հանրակրթական ուսումնական հաստատությունների ենթակայության փոփոխության հետ կապված ընթացակարգային հարցերին։
Անդրեասյանը մանրամասն ներկայացրել է նախատեսվող փոփոխությունները, ինչպես նաև առաջիկա աշխատանքների կազմակերպման և իրականացման մանրամասները։
Խորհրդակցության ընթացքում մարզպետների հետ տեղի է ունեցել հարցուպատասխան։
Նշվում է, որ նախատեսվում է ՀՀ պետական հանրակրթական դպրոցների բովանդակային կառավարումը վերապահել ԿԳՄՍ նախարարությանը, իսկ վարչատնտեսական մասը՝ մարզպետարաններին և Երևանի քաղաքապետարանին։
Մարզպետարանների ենթակայությամբ գործող դպրոցները 2026 թվականի սեպտեմբերից գործելու են ԿԳՄՍ նախարարության ենթակայությամբ, իսկ Երևանի քաղաքապետարանի ենթակայությամբ գործող դպրոցների փոխանցումը նախատեսվում է իրականացնել 2027 թվականից։

6 Март 2026 - 14:39 AMT
Министр образования, науки, культуры и спорта Армении Жанна Андреасян и министр территориального управления и инфраструктур Давит Худатян на совещании с участием губернаторов областей обсудили процедурные вопросы изменения подчиненности общеобразовательных учреждений.
Андреасян подробно представила планируемые изменения, а также детали организации и реализации предстоящих работ.
В ходе совещания также состоялась сессия вопросов и ответов с губернаторами.
Отмечается, что планируется передать содержательное управление государственными школами Министерству образования, тогда как административно-хозяйственная часть будет закреплена за областными администрациями и мэрией Еревана.
Школы, находящиеся в подчинении областных администраций, перейдут под управление Министерства образования с сентября 2026 года.