Ռազմական գործողությունների սկսվելուց հետո Կատարում ՀՀ դեսպանության հետ կապ է հաստատել այդ երկրի տարածքում տարանցիկ գտնված ՀՀ 41 քաղաքացի: Այդ մասին ֆեյսբուքյան իր էջու հայտնել է ԱԳՆ մամուլի խոսնակ Անի Բադալյանը:
Այդ քաղաքացիներից 38-ը ճանապարհորդելիս է եղել Qatar Airways ավիաընկերության միջոցով, և ընկերությունն ապահովել է նրանց կեցության և սննդի բոլոր անհրաժեշտ պայմանները։
Քաղաքացիներից երկուսը ունեցել են դեղորայքի անհրաժեշտություն, և համապատասխան օգնությունը ցուցաբերվել է Դոհայում ՀՀ դեսպանության կողմից։
Մարտի 6-ին դեսպանությունում անցկացվել է հանդիպում-քննարկում, որին մասնակցել են Դոհայում գտնված Հայաստանի Հանրապետության բոլոր քաղաքացիները։ Դեսպանության կողմից գնահատվել են նրանց կարիքները։
Նշվել է նաև, որ Կատարի տարածքում գտնվում են ևս երեք ՀՀ քաղաքացիներ, որոնց դեպքում նույնպես դիտարկվում են հայրենիք վերադարձի հնարավոր տարբերակները։
Qatar Airways ընկերության մարտի 9-ի չվացուցակում այս պահին ներառված է դեպի Երևան նախատեսված չվերթը։
Վիետնամում ՀՀ 12 քաղաքացի կա, հայտնել է ՀՀ դեսպանությունը Վիետնամում (որի դեսպանը համատեղության կարգով հավատարմագրված է նաև Լաոսում, Կամբոջայում և Ֆիլիպիններում):
Տեղեկության համաձայն՝ 4 քաղաքացի մարտի 7-ին մեկնելու է Հոշիմին-Գուանճոու-Ալմաթի-Թբիլիսի չվերթով, որից հետո Թբիլիսիից ավտոմեքենաներով վերադառնալու են Երևան։
Եվս 7 քաղաքացի մարտի 9-ին նախատեսում է վերադառնալ Հայաստան Հոշիմին-Ուրումչի-Երևան երթուղով, իսկ մեկ այլ քաղաքացի սպասում է Բահրեյն վերադառնալու հնարավորությանը։
Իսրայելում այս պահին գտնվում է մոտ երկու տասնյակ ՀՀ քաղաքացի, որոնց մեծ մասի հետ դեսպանությունը պահպանել է մշտական կապ, հայտնել է ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունը։
«Մարտի 5-ին Իսրայելի զբոսաշրջության նախարարությունը հայտարարել է օտարերկրյա քաղաքացիների տեղափոխումը մինչև Եգիպտոսի հետ սահմանային անցակետ կազմակերպելու հնարավորության մասին։ Այդ նախաձեռնության վերաբերյալ դեսպանությունը տեղեկացրել է ռազմական գործողությունների հետևանքում Իսրայելում մնացած ՀՀ քաղաքացիներին։
Այս պահի դրությամբ նրանցից արձագանքել է 4-ը՝ տեղեկացնելով, որ դեռ նախընտրում են մնալ Իսրայելում և սպասել «Բեն Գուրիոն» օդանավակայանի աշխատանքի վերսկսմանը։
Իսրայելի տարբեր համալսարաններում և ավագ դպրոցներում ուսանում է մեկ տասնյակ ՀՀ քաղաքացի, ովքեր այս պահին Հայաստան վերադառնալու ցանկության մասին չեն տեղեկացրել»-ասվում է հաղորդագրության մեջ:
Իսրայելում ՀՀ դեսպանության կոնտակտային տվյալներն են՝ +972 58 607-0313 (նաև WhatsApp), +972585811144»,- ասված է ԱԳՆ հաղորդագրության մեջ։

7 Март 2026 - 10:12 AMT
После начала военных действий 41 гражданин Армении, находившийся транзитом на территории Катара, связался с посольством Армении в Катаре, написала на своей странице в Facebook пресс-секретарь МИД Ани Бадалян.
Из них 38 человек путешествовали авиакомпанией Qatar Airways, которая обеспечила им необходимые условия проживания и питания.
Двум гражданам потребовались лекарства, и соответствующая помощь была оказана посольством Армении в Дохе.
6 марта в посольстве состоялась встреча с участием всех граждан Армении, находившихся в Дохе. Дипломаты оценили их потребности.
Также отмечается, что еще три гражданина Армении находятся на территории Катара, и для них рассматриваются различные варианты возвращения на родину.
На данный момент в расписании Qatar Airways остается рейс в Ереван, запланированный на 9 марта.
Во Вьетнаме находятся 12 граждан Армении, сообщили в посольстве Армении во Вьетнаме, посол которого также аккредитован по совместительству в Лаосе, Камбодже и на Филиппинах.
По имеющейся информации, четыре гражданина 7 марта вылетят по маршруту Хошимин — Гуанчжоу — Алматы — Тбилиси, после чего из Тбилиси на автомобиле отправятся в Ереван.
Еще семь граждан планируют вернуться в Армению 9 марта по маршруту Хошимин — Урумчи — Ереван, а один гражданин ожидает возможности вернуться в Бахрейн.
Тем временем в Израиле сейчас находятся около двух десятков граждан Армении, сообщили в МИД Армении.
«5 марта Министерство туризма Израиля объявило о возможности организовать перевозку иностранных граждан до пограничного перехода с Египтом. Посольство проинформировало об этой инициативе граждан Армении, оставшихся в Израиле из-за военных действий.
На данный момент четверо из них откликнулись, сообщив, что предпочитают оставаться в Израиле и ждать возобновления работы аэропорта Бен-Гурион.
Около десяти граждан Армении обучаются в различных университетах и старших школах Израиля, и на данный момент они не сообщали о желании вернуться в Армению», — говорится в сообщении.
Контактные данные посольства Армении в Израиле: +972 58 607-0313 (также WhatsApp), +972 585811144, добавили в МИД.