Ազգային անվտանգության ծառայության շենքի դարպասների ուղղությամբ այրվող առարկա նետած քաղաքացու նկատմամբ ահաբեկչության հոդվածով հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում։ Այս մասին հայտնել է ՔԿ մամուլի քարտուղար Կիմա Ավդալյանը, տեղեկացնում է Factor.am-ը:
Լրատվամիջոցի տեղեկություններով, դատարան է ներկայացվել տվյալ անձին կալանավորելու միջնորդություն։
Քննչական կոմիտեից, սակայն, չեն հայտնում, թե ով է մեղադրյալը և ինչ պատճառներով է նա դիմել նման քայլի։
Մարտի 6-ին համացանցում տարածվել է տեսանյութ, որտեղ երևում է, թե ինչպես է մի քաղաքացի այրվող առարկա նետում ԱԱԾ շենքի դարպասների ուղղությամբ, ինչից հետո դարպասի մոտ կրակ է բռնկվում։ ՆԳՆ-ից նույն օրը հայտնել են, որ հանցագործությունը կատարելու կասկածանքով մեկ անձ ձերբակալվել է և ներկայացվել նախաքննական մարմին։

9 Март 2026 - 09:37 AMT
В отношении гражданина, бросившего горящий предмет в сторону ворот здания Службы национальной безопасности Армении, возбуждено публичное уголовное преследование по статье о терроризме.
Об этом сообщила пресс-секретарь Следственного комитета Кима Авдалян, передает «Factor.am ».
По информации издания, в суд направлено ходатайство об избрании меры пресечения в виде ареста.
В то же время в Следственном комитете не сообщили, кто является обвиняемым и по каким причинам он пошел на такой шаг.
6 марта в интернете распространилось видео, на котором видно, как гражданин бросает горящий предмет в сторону ворот здания СНБ, после чего возле ворот вспыхивает огонь. В тот же день в Министерстве внутренних дел сообщили, что по подозрению в совершении преступления задержан один человек, который был передан органу предварительного следствия.