9 Մարտ 2026 - 11:21 AMT
ՀՀ–ում մարտի 7-8-ը տեղացած մթնոլորտային տեղումների որակական կազմի ուսումնասիրության համաձայն՝ տեղումներում թթվայնության, անիոնային և կատիոնային կազմի փոփոխություն չի դիտվել, հայտնում է Հիդրոօդերևութաբանության և մոնիտորինգի կենտրոնը:
Նշվում է նաև, Իրանից դեպի ՀՀ օդային հոսանքների ներթափանցում չի կանխատեսվում:
«Էլեկտրոնային լրատվամիջոցներում տարածվող որոշ հրապարակումների կապակցությամբ՝ կապված «թթվային թունավոր անձրևների հետ», հայտնում ենք, որ ՇՄՆ «Հիդրոօդերևութաբանության և մոնիթորինգի կենտրոն» ՊՈԱԿ-ն Ամբերդի դիտակայանում իրականացնում է մթնոլորտային տեղումների որակական մոնիթորինգ։
Մարտի 7-8-ը տեղացած մթնոլորտային տեղումների որակական կազմի ուսումնասիրության համաձայն՝ տեղումներում թթվայնության, անիոնային և կատիոնային կազմի փոփոխություն չի դիտվել։
Միաժամանակ մարտի 9-11-ը ընկած ժամանակահատվածում Հայաստանը գտնվելու է հյուսիս-արևելյան օդային հոսանքների ազդեցության գոտում, իսկ մարտի 12–20-ը հանրապետությունում հիմնականում կգերակշռեն հարավ-արևմտյան հոսանքները, որոնք ձևավորվում են Միջերկրական ծովի ավազանում։ Մթնոլորտային գործընթացների վերլուծությունը ցույց է տալիս, որ առաջիկա օրերին Իրանի տարածքից դեպի ՀՀ օդային հոսանքների ներթափանցում չի կանխատեսվում։ Հարավային ցիկլոնների ներթափանցումը ՀՀ տարածք հիմնականում դիտվում է Իրաքի շրջաններից, այլ ոչ թե Իրանից, նման ցիկլոնների ներթափանցում մեր տարածաշրջան լինում է խիստ հազվադեպ։
Առաջիկա 10 օրերին Իրանի տարածքում նկատվում է օդային հոսանքների արևմուտք-արևելք տեղաշարժ, այսինքն օդային զանգվածները Իրանի տարածքից տեղաշարժվում են դեպի Թուրքմենստան։
ՄՆ «Հիդրոօդերևութաբանության և մոնիթորինգի կենտրոն» ՊՈԱԿ-ի կողմից իրականացվում է մթնոլորտային պայմանների մշտադիտարկում և առաջին իսկ փոփոխությունների դեպքում հասարակությունը տեղեկացված կլինի։
Բնակչությանը հորդորում ենք հետևել միայն ՊՈԱԿ-ի կողմից տրված պաշտոնական տեղեկատվությանը»,-ասվում է հայտարարության մեջ:

9 Март 2026 - 11:48 AMT
Согласно исследованию состава атмосферных осадков, выпавших в Армении 7–8 марта, изменений кислотности и ионного состава осадков не зафиксировано. Об этом сообщил Центр гидрометеорологии и мониторинга.
Отмечается, что изменений в уровне кислотности, а также в анионном и катионном составе осадков не наблюдалось.
Также сообщается, что проникновение воздушных потоков из Ирана в Армению не прогнозируется.
«В связи с некоторыми публикациями в электронных СМИ о “токсичных кислотных дождях” сообщаем, что ГНКО “Центр гидрометеорологии и мониторинга” Министерства окружающей среды проводит качественный мониторинг атмосферных осадков на станции наблюдения Амберд.
Согласно исследованию состава осадков, выпавших 7–8 марта, изменений кислотности, а также анионного и катионного состава не обнаружено.
Одновременно с 9 по 11 марта Армения будет находиться под влиянием северо-восточных воздушных потоков, а с 12 по 20 марта в республике в основном будут преобладать юго-западные потоки, формирующиеся в бассейне Средиземного моря.
Анализ атмосферных процессов показывает, что в ближайшие дни проникновение воздушных потоков с территории Ирана в Армению не прогнозируется. Южные циклоны, достигающие территории Армении, как правило, формируются в районах Ирака, а не Ирана, и такие циклоны крайне редко доходят до нашего региона.
В ближайшие 10 дней на территории Ирана ожидается перемещение воздушных потоков с запада на восток, то есть воздушные массы будут перемещаться из Ирана в сторону Туркменистана.
Центр гидрометеорологии и мониторинга продолжает постоянное наблюдение за атмосферными условиями и при первых изменениях проинформирует общественность.
Призываем население руководствоваться только официальной информацией центра», — говорится в заявлении.