Երեւանում, Մատենադարանի առջեւ տեղակայված «Կիլիկիա» առագաստանավի առջեւ հունիսի 20-ին տեղի է ունեցել ռուսական ռոքի լեգենդ, «Մաշինա վրեմենի» խմբի մենակատար Անդրեյ Մակարեւիչի ստեղծագործական երեկոն: Նա Հայաստան է ժամանել մի ակցիայի շրջանակներում, որի նպատակն է հանրության եւ ՀՀ կառավարության ուշադրությունը սեւեռել նավը կորցնելու վտանգի վրա:
«Նավը կարող է նավարկել օվկիանոսում կամ կանգնած լինել թանգարանում, սակայն այն չի կարող կանգնել կիզիչ արեւի կամ հորդառատ անձրեւի տակ, ինչից նա կարող է փշրվել եւ դա անդառնալի կորուստ կլինի»,-ասել է Մակարեւիչը: «Նավը փրկելու երկու միջոց կա` պետական ֆինանսավորումը, իսկ եթե իշխանությունները ականջալուր չլինեն, ստիպված կլինենք կիրառել երկրորդ միջոցը` հավաքել կոպեկ առ կոպեկ եւ այդ գումարով թանգարան կառուցել, թեեւ բավականին նվաստացուցիչ է գնալ եւ խնդրել»,-ասել է երաժիշտը:
Արդեն երրորդ տարին է Կիլիկիա» առագաստանավը կանգնած է բաց երկնքի տակ` սպասելով ծովի թանգարանի կազմակերպման հարցի լուծմանը: Միջնադարյան տեխնոլոգիաներով կառուցված նավը մշտական խնամքի եւ համապատասխան պայմանների կարիք ունի:
«Ես ծանոթացել եմ «Կիլիկիայի» գաղափարին դեռ այն ժամանակ, երբ նա կառուցման ընթացքում էր: Նույնիսկ ցանկանում է «Այասի» տղաների հետ մեկնել ճամփորդության, սակայն խիտ գրաֆիկը թույլ չտվեց, որի մասին ես շատ եմ ափսոսում: Հնարավոր է, Երեւան իմ այցով ես մասնակիորեն փորձում եմ քավել իմ մեղքը»,-ասել է Մակարեւիչը:
Ըստ Ա.Մակարեւիչի, Ռուսաստանում հաճախ է խոսք գնում ազգային գաղափարի մասին: Ըստ նրա հայկական ազգային գաղափարը հենց «Կիլիկիան» է: Նա նաեւ հավելել է, որ այն ժողովուրդը, որը չի պահպանում իր անցյալը, ապագա չի կարող ունենալ:
Երաժիշտը հույս է հայտնել, որ մինչ իր հաջորդ այցելությունը «Մաշինա վրեմենի» խմբի հետ, որը տեղի կունենա սեպտեմբերին, առագաստանավի հետ կապված բոլոր խնդիրները կլուծվեն:
Ստեղծագործական երեկոյի ժամանակ տեղի ունեցավ Մակարեւիչի մակագրությամբ «Կիլիկիայի» ուղեւորության մասին պատմող ֆիլմի սկավառակների բարեգործական վաճառք: Մինչ երեկոյի ավարտը բոլոր սկավառակները վաճառվել էին:
«Կիլիկիա» միջնադարյա հայկական առագաստանավը կառուցվել է հինավուրց գծագրերով Ծովային հետազոտությունների «Այաս« ակումբի անդամների կողմից, անցել է Եվրոպայի շուրջ` այցելելով 52 երկրների 62 նավահանգիստ: 11 տարի, չնայած բազում դժվարությունների, մենք կառուցում էինք այս առագաստանավը, որը դարձավ մեր ժողովրդի ոգու ու միասնության խորհրդանիշը: Երկու տարի տեւած ուղեւորության ժամանակ բազում մարդիկ տարբեր երկրներում ծանոթացան հայ ծովագնացության վառ պատմության հետ` արժանին մատուցելով «հայ նավաստիների ժամանակակից սխրանքին»:

В Ереване, перед парусником “Киликия”, установленном на площади перед зданием Хранилища древних рукописей Матенадаран 20 июня прошел творческий вечер легенды русского рока, лидера группы “Машина времени” Андрея Макаревича. Он приехал в Армению в рамках акции, цель которой – привлечь внимание общества и правительства РА к угрозе безвозвратной потери судна.
«Судно может ходить по океану или же стоять в музее, но оно не может находиться под палящим солнцем или ливнем, от чего может просто рассыпаться, и это будет невосполнимой потерей», – заявил Андрей Макаревич. «Существуют 2 способа по спасению судна, один из них – государственное финансирование, а если власти останутся глухи придется применить второй способ – собрать всем по копеечке и на эти деньги построить музей, хотя ходить и просить довольно унизительно», – сказал музыкант.
Уже третий год подряд легендарный парусник «Киликия» стоит под открытым небом в ожидании решения вопроса по организации морского музея. Построенное по средневековым технологиям судно нуждается в постоянном уходе и соответствующих условиях для дальнейшего существования.
«Я познакомился с идеей «Киликии» еще до того как судно было спущено на воду. Была задумка отправиться вместе с ребятами из клуба «Айас» в плавание на «Киликии», но мой загруженный график мне этого не позволил, о чем я сильно сожалею. И возможно своим приездом в Ереван пытаюсь частично загладить свою вину», – на вопрос о том, что его побудило присоединиться к акции, ответил Макаревич.
По словам Андрея Макаревича, в России часто возникает вопрос о национальной идее. По мнению музыканта, армянская национальная идея – это и есть «Киликия». Он также добавил, что народ, который не хранит свое прошлое, не может иметь будущего.
Музыкант выразил надежду, что к его следующему визиту в Ереван вместе с группой “Машина времени”, которое состоится в сентябре нынешнего года, все проблемы с парусником будут разрешены.
В течение творческого вечера состоялась благотворительная продажа 50 дисков с фильмом о плавании «Киликии» с автографом Андрея Макаревича. К концу вечера все диски были проданы.
Средневековое армянское торговое судно «Киликия», построенное по древним чертежам Клубом морских исследований «Айас», прошло под парусом вокруг Европы, посетив 62 порта в 25 странах. 11 лет, невзирая на трудности, строили этот корабль, ставший символом силы духа и единения нашего народа. За два года плавания великое множество людей в разных странах узнали о яркой истории армянского мореплавания, воздав должное «современному подвигу армянских моряков».