Երեւանում, Մատենադարանի առջեւ տեղակայված «Կիլիկիա» առագաստանավի առջեւ հունիսի 20-ին տեղի է ունեցել ռուսական ռոքի լեգենդ, «Մաշինա վրեմենի» խմբի մենակատար Անդրեյ Մակարեւիչի ստեղծագործական երեկոն: Նա Հայաստան է ժամանել մի ակցիայի շրջանակներում, որի նպատակն է հանրության եւ ՀՀ կառավարության ուշադրությունը սեւեռել նավը կորցնելու վտանգի վրա:
«Նավը կարող է նավարկել օվկիանոսում կամ կանգնած լինել թանգարանում, սակայն այն չի կարող կանգնել կիզիչ արեւի կամ հորդառատ անձրեւի տակ, ինչից նա կարող է փշրվել եւ դա անդառնալի կորուստ կլինի»,-ասել է Մակարեւիչը: «Նավը փրկելու երկու միջոց կա` պետական ֆինանսավորումը, իսկ եթե իշխանությունները ականջալուր չլինեն, ստիպված կլինենք կիրառել երկրորդ միջոցը` հավաքել կոպեկ առ կոպեկ եւ այդ գումարով թանգարան կառուցել, թեեւ բավականին նվաստացուցիչ է գնալ եւ խնդրել»,-ասել է երաժիշտը:
Արդեն երրորդ տարին է Կիլիկիա» առագաստանավը կանգնած է բաց երկնքի տակ` սպասելով ծովի թանգարանի կազմակերպման հարցի լուծմանը: Միջնադարյան տեխնոլոգիաներով կառուցված նավը մշտական խնամքի եւ համապատասխան պայմանների կարիք ունի:
«Ես ծանոթացել եմ «Կիլիկիայի» գաղափարին դեռ այն ժամանակ, երբ նա կառուցման ընթացքում էր: Նույնիսկ ցանկանում է «Այասի» տղաների հետ մեկնել ճամփորդության, սակայն խիտ գրաֆիկը թույլ չտվեց, որի մասին ես շատ եմ ափսոսում: Հնարավոր է, Երեւան իմ այցով ես մասնակիորեն փորձում եմ քավել իմ մեղքը»,-ասել է Մակարեւիչը:
Ըստ Ա.Մակարեւիչի, Ռուսաստանում հաճախ է խոսք գնում ազգային գաղափարի մասին: Ըստ նրա հայկական ազգային գաղափարը հենց «Կիլիկիան» է: Նա նաեւ հավելել է, որ այն ժողովուրդը, որը չի պահպանում իր անցյալը, ապագա չի կարող ունենալ:
Երաժիշտը հույս է հայտնել, որ մինչ իր հաջորդ այցելությունը «Մաշինա վրեմենի» խմբի հետ, որը տեղի կունենա սեպտեմբերին, առագաստանավի հետ կապված բոլոր խնդիրները կլուծվեն:
Ստեղծագործական երեկոյի ժամանակ տեղի ունեցավ Մակարեւիչի մակագրությամբ «Կիլիկիայի» ուղեւորության մասին պատմող ֆիլմի սկավառակների բարեգործական վաճառք: Մինչ երեկոյի ավարտը բոլոր սկավառակները վաճառվել էին:
«Կիլիկիա» միջնադարյա հայկական առագաստանավը կառուցվել է հինավուրց գծագրերով Ծովային հետազոտությունների «Այաս« ակումբի անդամների կողմից, անցել է Եվրոպայի շուրջ` այցելելով 52 երկրների 62 նավահանգիստ: 11 տարի, չնայած բազում դժվարությունների, մենք կառուցում էինք այս առագաստանավը, որը դարձավ մեր ժողովրդի ոգու ու միասնության խորհրդանիշը: Երկու տարի տեւած ուղեւորության ժամանակ բազում մարդիկ տարբեր երկրներում ծանոթացան հայ ծովագնացության վառ պատմության հետ` արժանին մատուցելով «հայ նավաստիների ժամանակակից սխրանքին»:

On June 20, Andrey Makarevich leader of “Time Machine” Russian legendary rock group, organized his creative evening in Yerevan, in front of “Cilicia” boat which lies near “Mateanadaran” institute of ancient manuscripts. Makarevich has come to Armenia to participate in a function aimed at attracting Armenian public and Government’s attention to the threat of losing “Cilicia”.
“The boat may sail across the ocean or be kept in a museum, but it cannot stand in scorching sun or heavy shower,” the guest said. “There are two ways for saving the boat: either providing state funding or, in case of authorities’ remaining irresponsive to the demand, collecting sums for building a museum,” the musician said.
It’s the third consecutive year “Cilicia” legendary boat has been standing in the open air, awaiting solution to the problem of building museum. Modeled after medieval constructions, the boat needs permanent care.
“I was familiarized with the idea of ‘Cilicia’ much before the boat was set afloat. There was a desire to set for the trip with the guys from club ‘Hayas’, but my schedule was too overloaded, and I regret very much for not being able to carry out my plan. Perhaps my visit to Yerevan will make certain amends,” Makarevich said, answering the question on his incentives of joining the function.
The musician finds “Cillicia” to be the national idea of Armenians. A nation that does not preserve its past cannot have a future, he said.
Maskarevich expressed hope that the problem would find some solution by his group’s next visit to scheduled for September.
By the end of the creative night, 50 discs devoted to the sailing of Cilicia were sold in a jumble sale. All the discs contained the musician’s autograph.
A medieval merchant boat designed by “Hayas” naval research group, “Cilicia” sailed across Europe, visiting 25 countries. It took 11 years to build the boat which later became the symbol of Armenian people’s unanimity. After two years of sailing, great many people in many countries learned the history of Armenian seafaring, rewarding the “contemporary feats of Armenian sailors.”