ՀՊՄՀ ռեկտորի և պրոռեկտորի դեմ հարուցված քրեական վարույթով նախաքննությունն ավարտվել է, և գործի նյութերը մեղադրական եզրակացությամբ ուղարկվել են ՀՀ հակակոռուպցիոն դատարան։
Հակակոռուպցիոն կոմիտեն օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների արդյունքում նախաձեռնված քրեական վարույթով պարզել է, որ Խաչատուր Աբովյանի անվան Հայկական պետական մանկավարժական համալսարանի պաշտոնատար անձինք, կիրառելով իրենց ծառայողական լիազորությունները, խմբի կազմում և նախնական համաձայնությամբ ստացել են առանձնապես խոշոր չափերի կաշառք։
Մասնավորապես, համալսարանի պրոռեկտորի պաշտոնը զբաղեցրած անձը, ռեկտորի տեղեկացվածությամբ, համալսարանի տրանսպորտային բաժնի պետին և համալսարանի ենթակայությամբ գործող «Աղավնաձոր» ուսումնական բազայի տնօրենին առաջարկել է իրեն և ռեկտորին կաշառք փոխանցել՝ «Խ. Աբովյանի անվան հայկական պետական մանկավարժական համալսարան» հիմնադրամի և բազայի կանոնադրությամբ նախատեսված կարգի խախտմամբ հյուրերի ընդունում կազմակերպելու, նրանց հանգիստը ապահովելու, ինչպես նաև այդ ծառայությունների դիմաց ստացված և հիմնադրամի հաշվեկշռում մուտքագրված գումարները տնօրինելու համար։
Վերոնշյալ պաշտոնատար անձինք պահանջել և ստացել են կաշառք նաև այն բանի դիմաց, որ տնօրինեն հիմնադրամի հաշվեկշիռ մուտքագրման ենթակա վարձավճարները, ապօրինի ղեկավարեն հիմնադրամի կողմից ստեղծված ՍՊ ընկերությունը և տնօրինեն դրա գործունեությունից ստացված գումարները, համալսարանի աշխատակիցներին համատեղությամբ նշանակեն այլ պաշտոնների, ինչպես նաև կատարեն մի շարք այլ ապօրինի գործողություններ։
Այս գործողությունների հետևանքով համալսարանի պաշտոնատար անձինք որպես կաշառք ստացել են առանձնապես խոշոր չափերով՝ մոտ 18 միլիոն ՀՀ դրամ։ Բացի դրանից, նախաքննության ընթացքում բացահայտվել են նաև դեպքեր, երբ ռեկտորն ու պրոռեկտորը իրենց իշխանական և ծառայողական լիազորությունները չարաշահելով հափշտակել են մոտ 12 միլիոն ՀՀ դրամ։ Արդյունքում համալսարանի հաշվեկշիռ չի մուտքագրվել ընդհանուր մոտ 30 միլիոն ՀՀ դրամ։
Համալսարանի ռեկտորին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 441-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 4-րդ կետով (5 դրվագ), 435-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին, 2-րդ և 3-րդ կետերով (5 դրվագ), ինչպես նաև 435-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին կետով։
Պրոռեկտորին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 441-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 4-րդ կետով (5 դրվագ), 435-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին, 2-րդ և 3-րդ կետերով (5 դրվագ), 441-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 2-րդ կետով, 435-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 3-րդ կետով, 435-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին կետով և 445-րդ հոդվածի 2-րդ մասով (2 դրվագ)։
Բացի այդ, համալսարանի ևս 8 աշխատակցի մեղադրանք է ներկայացվելկաշառք տալու, կաշառք ստանալուն օժանդակելու և խոշոր չափերով հափշտակություն կատարելու համար։

The preliminary investigation has been completed in the criminal case against the rector and vice-rector of the Armenian State Pedagogical University (ASPU), and the case materials with an indictment have been sent to Armenia’s Anti-Corruption Court.
According to the Anti-Corruption Committee, operational and investigative measures established that officials of the Khachatur Abovyan Armenian State Pedagogical University used their official powers to receive bribes on an especially large scale, acting as a group with prior agreement.
In particular, the individual who served as vice-rector, with the rector’s knowledge, proposed that the head of the university’s transport department and the director of the university-run Aghavnadzor training base transfer bribes to him and the rector. In return, they promised to organize the reception of guests, provide leisure services, and manage the funds received for these services in violation of the charter and procedures of the “Kh. Abovyan Armenian State Pedagogical University” foundation and the base.
The officials also demanded and received bribes in exchange for controlling rental payments that were supposed to be entered into the foundation’s balance sheet, illegally managing a limited liability company created by the foundation, and controlling funds generated by its activities. They also accepted bribes for appointing university employees to additional positions and carrying out several other illegal actions.
As a result of these actions, university officials received bribes totaling about 18 million Armenian drams in especially large amounts. In addition, investigators uncovered cases where the rector and vice-rector abused their authority and official powers to embezzle around 12 million drams.
As a result, a total of about 30 million Armenian drams was not entered into the university’s balance sheet.
The rector has been charged under Article 441, Part 2, Point 4 (five counts) and Article 435, Part 2, Points 1, 2 and 3 (five counts) of Armenia’s Criminal Code, as well as Article 435, Part 2, Point 1.
The vice-rector has been charged under Article 441, Part 2, Point 4 (five counts), Article 435, Part 2, Points 1, 2 and 3 (five counts), Article 441, Part 2, Point 2, Article 435, Part 3, Point 3, Article 435, Part 2, Point 1, and Article 445, Part 2 (two counts) of the Criminal Code.
In addition, eight other university employees have been charged with giving bribes, assisting in bribery, and committing large-scale embezzlement.