ՀՊՄՀ ռեկտորի և պրոռեկտորի դեմ հարուցված քրեական վարույթով նախաքննությունն ավարտվել է, և գործի նյութերը մեղադրական եզրակացությամբ ուղարկվել են ՀՀ հակակոռուպցիոն դատարան։
Հակակոռուպցիոն կոմիտեն օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների արդյունքում նախաձեռնված քրեական վարույթով պարզել է, որ Խաչատուր Աբովյանի անվան Հայկական պետական մանկավարժական համալսարանի պաշտոնատար անձինք, կիրառելով իրենց ծառայողական լիազորությունները, խմբի կազմում և նախնական համաձայնությամբ ստացել են առանձնապես խոշոր չափերի կաշառք։
Մասնավորապես, համալսարանի պրոռեկտորի պաշտոնը զբաղեցրած անձը, ռեկտորի տեղեկացվածությամբ, համալսարանի տրանսպորտային բաժնի պետին և համալսարանի ենթակայությամբ գործող «Աղավնաձոր» ուսումնական բազայի տնօրենին առաջարկել է իրեն և ռեկտորին կաշառք փոխանցել՝ «Խ. Աբովյանի անվան հայկական պետական մանկավարժական համալսարան» հիմնադրամի և բազայի կանոնադրությամբ նախատեսված կարգի խախտմամբ հյուրերի ընդունում կազմակերպելու, նրանց հանգիստը ապահովելու, ինչպես նաև այդ ծառայությունների դիմաց ստացված և հիմնադրամի հաշվեկշռում մուտքագրված գումարները տնօրինելու համար։
Վերոնշյալ պաշտոնատար անձինք պահանջել և ստացել են կաշառք նաև այն բանի դիմաց, որ տնօրինեն հիմնադրամի հաշվեկշիռ մուտքագրման ենթակա վարձավճարները, ապօրինի ղեկավարեն հիմնադրամի կողմից ստեղծված ՍՊ ընկերությունը և տնօրինեն դրա գործունեությունից ստացված գումարները, համալսարանի աշխատակիցներին համատեղությամբ նշանակեն այլ պաշտոնների, ինչպես նաև կատարեն մի շարք այլ ապօրինի գործողություններ։
Այս գործողությունների հետևանքով համալսարանի պաշտոնատար անձինք որպես կաշառք ստացել են առանձնապես խոշոր չափերով՝ մոտ 18 միլիոն ՀՀ դրամ։ Բացի դրանից, նախաքննության ընթացքում բացահայտվել են նաև դեպքեր, երբ ռեկտորն ու պրոռեկտորը իրենց իշխանական և ծառայողական լիազորությունները չարաշահելով հափշտակել են մոտ 12 միլիոն ՀՀ դրամ։ Արդյունքում համալսարանի հաշվեկշիռ չի մուտքագրվել ընդհանուր մոտ 30 միլիոն ՀՀ դրամ։
Համալսարանի ռեկտորին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 441-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 4-րդ կետով (5 դրվագ), 435-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին, 2-րդ և 3-րդ կետերով (5 դրվագ), ինչպես նաև 435-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին կետով։
Պրոռեկտորին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 441-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 4-րդ կետով (5 դրվագ), 435-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին, 2-րդ և 3-րդ կետերով (5 դրվագ), 441-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 2-րդ կետով, 435-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 3-րդ կետով, 435-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին կետով և 445-րդ հոդվածի 2-րդ մասով (2 դրվագ)։
Բացի այդ, համալսարանի ևս 8 աշխատակցի մեղադրանք է ներկայացվելկաշառք տալու, կաշառք ստանալուն օժանդակելու և խոշոր չափերով հափշտակություն կատարելու համար։

10 Март 2026 - 07:18 AMT
Завершено предварительное следствие по уголовному делу, возбужденному в отношении ректора и проректора Армянского государственного педагогического университета (АГПУ), а материалы дела с обвинительным заключением направлены в Антикоррупционный суд Армении.
Как сообщил Антикоррупционный комитет, в результате оперативно-розыскных мероприятий установлено, что должностные лица Армянского государственного педагогического университета имени Хачатура Абовяна, используя свои служебные полномочия, действуя группой и по предварительному сговору, получили взятку в особо крупном размере.
В частности, лицо, занимавшее должность проректора, с ведома ректора предложило начальнику транспортного отдела университета и директору действующей при университете учебной базы «Агавнадзор» передавать ему и ректору взятки. Взамен они обещали организовывать прием гостей, обеспечивать их отдых, а также распоряжаться средствами, полученными за оказанные услуги, с нарушением устава и установленного порядка фонда «Армянский государственный педагогический университет имени Х. Абовяна» и базы.
Указанные должностные лица также требовали и получали взятки за распоряжение арендной платой, подлежащей зачислению на баланс фонда, за незаконное управление созданным фондом обществом с ограниченной ответственностью и распоряжение средствами, полученными от его деятельности. Кроме того, взятки получались за назначение сотрудников университета по совместительству на другие должности и за совершение ряда иных незаконных действий.
В результате этих действий должностные лица университета получили в качестве взятки около 18 миллионов драмов в особо крупном размере. Кроме того, в ходе следствия выявлены случаи, когда ректор и проректор, злоупотребляя своими властными и служебными полномочиями, присвоили около 12 миллионов драмов.
В итоге на баланс университета не было зачислено в общей сложности около 30 миллионов драмов.
Ректору предъявлено обвинение по пункту 4 части 2 статьи 441 (5 эпизодов), пунктам 1, 2 и 3 части 2 статьи 435 (5 эпизодов), а также по пункту 1 части 2 статьи 435 Уголовного кодекса Республики Армения.
Проректору предъявлено обвинение по пункту 4 части 2 статьи 441 (5 эпизодов), пунктам 1, 2 и 3 части 2 статьи 435 (5 эпизодов), пункту 2 части 2 статьи 441, пункту 3 части 3 статьи 435, пункту 1 части 2 статьи 435, а также части 2 статьи 445 (2 эпизода).
Кроме того, еще восьми сотрудникам университета предъявлены обвинения в даче взятки, содействии в получении взятки и совершении хищения в крупном размере.