Դեկտեմբերից մարդու պապիլոմավիրուսի (ՄՊՎ) թեստավորման նոր ձև է մեկնարկել: Այդ մասին հայտնել է առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանը ֆեյսբուքյան իր էջում:
«Անպայման դիմեք պոլիկլինիկա և անցեք այն, կանխարգելեք քաղցկեղը: Հետագա բուժօգնությունը ապահովագրության շրջանակում հասանելի է»,- նշել է նախարարը:
Արգանդի պարանոցի քաղցկեղը հնարավոր է կանխել կանխարգելիչ միջոցառումների կիրառմամբ։ Ամենահուսալի մեթոդներից է համարվում է մարդու պապիլոմավիրուսի դեմ պատվաստումը, որն իրականացվում է Հայաստանում՝ սկսած 13 տարեկանից, ինչպես աղջիկների, այնպես էլ տղաների շրջանում։ Պատվաստանյութի արդյունավետությունը կազմել է 99%։
Կանխարգելման նպատակով իրականացվել են սքրինինգային հետազոտություններ, մասնավորապես՝ բջջաբանական վերլուծություն և պապիլոմավիրուսի հայտնաբերում։ Տվյալ հետազոտությունները կատարվում են 21-65 տարեկան կանանց շրջանում։

10 Март 2026 - 08:43 AMT
С декабря в Армении начал применяться новый метод тестирования на вирус папилломы человека (ВПЧ). Об этом на своей странице в Facebook сообщила министр здравоохранения Анахит Аванесян.
«Обязательно обращайтесь в поликлиники и проходите обследование, чтобы предотвратить рак. Дальнейшая медицинская помощь доступна в рамках страхования», — отметила министр.
Рак шейки матки можно предотвратить с помощью профилактических мер. Одним из наиболее надежных методов считается вакцинация против вируса папилломы человека, которая проводится в Армении с 13 лет как среди девочек, так и среди мальчиков. Эффективность вакцины составляет 99%.
В целях профилактики проводятся также скрининговые исследования, в частности цитологический анализ и выявление папилломавируса. Эти исследования проводятся среди женщин в возрасте от 21 до 65 лет.