Անչափահասների կողմից կատարված հանցագործությունների վերաբերյալ 2025 թվականին քննվել է 464 քրեական վարույթ, ինչը 20-ով ավելի է 2024-ի համեմատ (2024-ին՝ 444), որից 158-ը փոխանցվել է 2024 թվականից հայտնում է Քննչական կոմիտեն:
Հաշվետու ժամանակահատվածում քննված 464 քրեական վարույթից 80-ը՝ 92 անչափահասի վերաբերյալ մեղադրական եզրակացությամբ, ուղարկվել է դատարան։ 2024 թվականին դատարան էր ուղարկվել 60 քրեական վարույթ՝ 78 անձի վերաբերյալ, ասվում է կոմիտեի հաղորդագրության մեջ:
Բացի այդ, մեկ քրեական վարույթ ավարտվել է եզրափակիչ ակտով և ուղարկվել դատարան, իսկ 177 գործ կարճվել է։ Դրանցից 119-ը կարճվել են ռեաբիլիտացնող հիմքով, իսկ 58-ը՝ ոչ ռեաբիլիտացնող հիմքով։ Նախորդ տարում կարճված գործերի թիվը կազմել էր 163։
Հաշվետու տարում հինգ քրեական վարույթ ուղարկվել է այլ մարմին, 35-ը միացվել է այլ գործերի, 30-ը հաշվառվել է որպես վարութային և ապացուցողական գործողությունները կատարված։ Միաժամանակ 136 քրեական վարույթ փոխանցվել է 2026 թվական։
Դատարան ուղարկված 78 քրեական վարույթներից 5-ը վերաբերվել են սպանության դեպքերին, 1-ը՝ սպանության նախապատրաստությանը, 2-ը՝ սպանության փորձին, 11-ը՝ առողջությանը ծանր վնաս պատճառելուն։ Բացի այդ, 4 գործ կապված է եղել սեռական ազատության դեմ ուղղված հանցագործությունների հետ, 7-ը՝ կողոպուտի, 1-ը՝ գողության, 2-ը՝ շորթման, 7-ը՝ խուլիգանության դեպքերի հետ։
Ներկայացված տվյալներով՝ 12 քրեական վարույթ վերաբերվել է զենքի և զինամթերքի օրինական շրջանառության դեմ ուղղված հանցագործություններին, 6-ը՝ թմրամիջոցների օրինական շրջանառության դեմ ուղղված դեպքերին, իսկ 20-ը՝ այլ հանցագործությունների։
Քննչական կոմիտեի տվյալներով՝ անչափահասների կողմից կատարված հանցագործությունների վերաբերյալ քննվող քրեական վարույթներով 2025 թվականի ընթացքում ներկայացվել է 62 միջնորդագիր։

В 2025 году по делам о преступлениях, совершенных несовершеннолетними, было расследовано 464 уголовных производства, что на 20 больше, чем в 2024 году (444). Из них 158 дел перешли из 2024 года, сообщает Следственный комитет.
Из 464 расследованных дел 80 уголовных производств в отношении 92 несовершеннолетних были направлены в суд с обвинительным заключением. В 2024 году в суд было направлено 60 дел в отношении 78 лиц.
Кроме того, одно уголовное производство завершено итоговым актом и направлено в суд, а 177 дел прекращены. Из них 119 прекращены по реабилитирующим основаниям, а 58 — по нереабилитирующим основаниям. В предыдущем году число прекращенных дел составляло 163.
В отчетном году 5 уголовных производств были переданы другим органам, 35 объединены с другими делами, а 30 учтены как производства, по которым проведены процессуальные и доказательственные действия. Одновременно 136 дел были перенесены на 2026 год.
Среди 78 дел, направленных в суд,
- 5 касались убийств,
- 1 — подготовки к убийству,
- 2 — покушения на убийство,
- 11 — причинения тяжкого вреда здоровью.
Кроме того, 4 дела связаны с преступлениями против половой свободы, 7 — с разбойными нападениями, 1 — с кражей, 2 — с вымогательством, 7 — с хулиганством.
Согласно представленным данным, 12 уголовных производств касались преступлений против законного оборота оружия и боеприпасов, 6 — незаконного оборота наркотических средств, а 20 — других преступлений.
По данным Следственного комитета, в 2025 году в рамках этих производств было внесено 62 ходатайства.