Իրանում զարգացումների հետևանքով զորհվածների շրջանում ՀՀ քաղաքացիներ լինելու վերաբերյալ տեղեկություններ չկան, Հայաստան է վերադարձել ՀՀ քաղաքացիություն ունեցող երկրորդ անձը: Այդ մասին ֆեյսբուքյան էջում հայտնել է ՀՀ ԱԳՆ մամուլի խոսնակ Անի Բադալյանը:
Իրանում Հայաստանի դեսպանատունը շարունակում է աշխատել արտակարգ ռեժիմով։
«ԻԻՀ-ում ՀՀ դեսպանությունն ամեն օր միջինում ստանում է 20-25 զանգ, որոնք հիմնականում վերաբերում են Հայաստան-Իրան սահմանը հատելու հնարավորությանը։ Իրանից Հայաստան և Հայաստանից Իրան սահմանային անցումներն իրականացվել են բնականոն ռեժիմով»,– ասված է հաղորդագրության մեջ։
Մարտի 6-ին հաղորդվել էր՝ Իրանի դեմ ռազմական գործողությունների մեկնարկից հետո այդ երկրում ՀՀ դեսպանությանը դիմել էին Հայաստանի քաղաքացիություն ունեցող երկու քաղաքացիներ։ Նրանցից մեկը վերադարձել էր Հայաստան, իսկ երկրորդի վերադարձի կազմակերպման գործընթացը շարունակվում էր։
ԱԳՆ-ն ընդգծել է, որ կապի սահմանափակումների պատճառով Իրանում Հայաստանի դեսպանությունը շարունակաբար օգնում է այնտեղ գտնվող հայերին վերաբերող տեղեկությունների փոխանցմանը նրանց հարազատներին։
Դեսպանությանը շարունակում են դիմել նաև օտարերկրյա քաղաքացիներ՝ ՀՀ մուտքի հնարավորությունների վերաբերյալ տեղեկություններ ստանալու համար։ Նրանց տրամադրվում են անհրաժեշտ պարզաբանումներ և ուղղորդումներ։
Դեսպանությունը աջակցում է Իրանում հավատարմագրված մի շարք դիվանագիտական ներկայացուցչությունների դիվանագետներին և նրանց ընտանիքների անդամներին՝ Հայաստանի տարածքով նրանց վերադարձը կազմակերպելու հարցում։

Информации о том, что среди погибших в Иране есть граждане Армении, нет, при этом в Армению вернулся второй человек, имеющий гражданство Армении, сообщила на своей странице в Facebook пресс-секретарь МИД Ани Бадалян.
Посольство Армении в Иране продолжает работать в чрезвычайном режиме.
«Посольство Армении в Исламской Республике Иран ежедневно получает в среднем 20–25 звонков, которые в основном касаются возможности пересечения армяно-иранской границы. Переходы границы из Ирана в Армению и из Армении в Иран осуществляются в штатном режиме», — говорится в сообщении.
6 марта сообщалось, что после начала военных действий против Ирана в посольство Армении в этой стране обратились два гражданина Армении. Один из них уже вернулся в Армению, а процесс организации возвращения второго продолжался.
МИД также подчеркнул, что из-за ограничений связи посольство продолжает помогать передавать родственникам информацию о находящихся в Иране армянах.
В дипмиссию продолжают обращаться и иностранные граждане, чтобы получить информацию о возможностях въезда в Армению. Им предоставляются необходимые разъяснения и рекомендации.
Посольство также оказывает содействие дипломатам и членам их семей из ряда дипломатических миссий, аккредитованных в Иране, в организации их возвращения через территорию Армении.
28 февраля Израиль и США нанесли авиаудары по Ирану, в результате которых был убит верховный духовный лидер Ирана аятолла Али Хаменеи. В ответ Иран нанес удары по Израилю и странам Персидского залива, где расположены американские военные базы.